"Devlet üzerine düşeni yapmıştır"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, düzenlediği basın toplantısında Cizre'de yaşanan gelişmelere değinerek "Burada bir mukayese yapmak gerekirse geçen yıl Amerika'da Ferguson şehrinde kimse hendek kazmamıştı, sokaklarda eli silahlı teröristler yoktu. Ama orada kamu düzenini sağlamak için ne tür tedbirler alındığını, sokağa çıkma yasağı dahil olmak üzere her tür adımın atıldığını gördük" dedi.

Devlet üzerine düşeni yapmıştır
"TOPLUMSAL HUSUMET YARATMAK TERÖR ÖRGÜTÜNÜ SEVİNDİRİR"


Terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini kaydeden Kalın, "Kanun dışı yollarla sokak çatışmalarına yeltenmek, toplumsal husumet yaratmak ancak ve ancak terör örgütünü sevindirir. Bu konuda toplumumuzun büyük sağduyu içinde hareket etmesini temenni ediyoruz. Bu yöndeki çağrılarımızı tekrar yineliyoruz. Bu konu büyük önem arz ediyor. Burada asla teröristleri sevindirecek hiçbir eylemin içinde olmamak büyük önem arz ediyor. Bizim bu zor imtihan döneminde, husumeti, savaşı, kalleşliği, ihaneti değil; barışı, huzuru, güveni, sevgiyi yaşatmamız ve çoğaltmamız gerekiyor. Türk, Kürt, Sünni, Alevi, Diyarbakırlı, İstanbullu, Bursalı, Batmanlı, Trabzonlu, Hakkarili fark etmez. Bu ülke coğrafyasındaki her vatandaşımızın özgür, güvende ve müreffeh bir hayat yaşaması için el birliğiyle mücadele ediyoruz. Bu mücadele kararlı şekilde bundan sonra da devam edecektir" şeklinde konuştu.


"TERÖR ÖRGÜTÜNÜN CİZRE GİBİ YERLERDE YAPTIĞI GİRİŞİMLERE HİÇBİR DEMOKRATİK ÜLKEDE MÜSAMAHA GÖSTERİLEMEZ"


Cizre'de yaşanan gelişmelere değinen Kalın, "Terör örgütünün özellikle geçtiğimiz günlerde Cizre gibi yerlerde yaptığı girişimlere hiçbir demokratik ülkede müsamaha gösterilemez. Nitekim ilgili güvenlik kurumlarımız, devlet birimlerimiz de bu konuyla ilgili kararlı bir mücadele vermiştir. Burada zaman zaman ulusal ve uluslararası basında özellikle buralarda yaşanan hadiselerle ilgili çok abartılı haberlerin yapıldığını, yalan yanlış haberlerin yayıldığını görüyoruz. Böyle bir güvenlik zaafiyetinin ortaya çıkmama için güvenlik birimlerimiz üzerine düşeni kanunlar çerçevesinde yapmıştır. Bundan sonra da yapmaya devam edecektir" açıklamasında bulundu.


"FERGUSON'DA KİMSE HENDEK KAZMAMIŞTI, SOKAKLARDA ELİ SİLAHLI TERÖRİSTLER YOKTU"


Cizre'de yaşanan gelişmelere yönelik devletin aldığı tedbirleri, Amerika'nın Ferguson şehrinde yaşanan olaylar ve orada alınan tedbirlerle açıklayan Kalın, "Burada bir mukayese yapmak gerekirse geçen yıl Amerika'da Ferguson şehrinde yaşananlar aslında çok ibret verici bir tablo ortaya çıkartmıştı. Ferguson'da kimse hendek kazmamıştı, sokaklarda eli silahlı teröristler yoktu. Canlı kalkanlar yoktu. Evlere, sokak aralarına, okullara, hastanelere, camilere ya da ibadet yerlerine gizlenmiş teröristler yoktu. Ama orada kamu düzenini sağlamak için ne tür tedbirler alındığını, sokağa çıkma yasağı dahil olmak üzere her tür adımın atıldığını gördük. Türkiye de vatandaşlarının can ve mal güvenliğini sağlamak ve toplumun barış ve huzurunu temin etmek için bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmiştir. Bundan sonra da yerine getirmeye devam edecektir" dedi.

"TERÖRİZM NASIL SUÇSA TERÖRİZMİ ÖVMEK DE AYNI ŞEKİLDE SUÇTUR"


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, açıklamasında şunları kaydetti: "Bu mücadeleyi yürütürken zaman zaman karşılaştığımız konulardan biri de terör propagandasına alet olan çeşitli mecralar, aktörler ve bunlarla ilgili yürütülen tartışmalardır. Terörizm nasıl bir suçsa terörizmi övmek, desteklemek, şirin göstermek, romantize etmek de aynı şekilde bir suçtur. Her terör saldırılarının başladığı dönemde olduğu gibi ülkemizde de uluslararası basında da basın ve ifade özgürlüğünün kısıtlandığına dair çeşitli haberler, iddialar ortaya atılıyor. Bu konuyu aydınlığa kavuşturmamız gerekiyor. İspanya, İngiltere, Fransa gibi birçok AB ülkesinde terörün yüceltilmesini önlemek amacıyla çıkartılmış yasalar var. Bunlar terör propagandası yapan kişilerle ilgili yasal düzenlemelerdir. İngiltere'de terörün yüceltilmesini önleme yasası çerçevesinde, yaklaşık 300 kişi geçtiğimiz yıl içerisinde tutuklanmış, gözaltına alınmıştır. Fransa'da Charlie Hebdo saldırısından sonra terörü övmek amacıyla sosyal medya ve basın üzerinden yayın yapan kişilerle ilgili hukuki süreçler başlatılmış ve yaklaşık 70 kişi gözaltına alınmış, bunların önemli kısmı tutuklanmıştır. Terörle mücadele ederken aynı zamanda terör propagandasına alet olmamak, toplumsal husumeti besleyen, yetkilileri hedef gösteren yayınlardan da kaçınmak gerekir. Bununla ilgili hukuk çerçevesinde devletin alacağı tedbirler de ortadadır"

BİZE ULAŞIN