Diyanet: Faciada sekiz Türk öldü

Kâbe'deki vinç faciasında ölenlerin kimlik tespit çalışmaları tamamlandı. Yaşamını yitiren Türk hacı adaylarının sayısı 8 olarak netlik kazandı

Diyanet: Faciada sekiz Türk öldü
Müslümanların kutsal mekanı Kabe'de 107 hacı adayının öldüğü vinç faciasında yaşamını yitiren Türk hacı adayı sayısı 8 olarak belirlendi. Mekke'deki Diyanet İşleri Başkanlığı Hac İdare Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, teşhis ve kimlik tespit çalışması yapılan cesetler arasında başka Türk hacı adayı yok. Aileleri tarafından kayıp olduğu bilgisi verilen Türk hacı adaylarının da hayatta olduğu ve bulunduğu kaydedildi. Bu arada ölen 8 hacı adayının cenazesi dün akşam Mekke'de toprağa verildi. Faciada ölen hacı adaylarının İstanbul kafilesinden Kadir Gökmen ile Ramazan Özmen, bir tur şirketinin ortağı Şükrü Karatepe, ticari vizeyle kutsal topraklara gelen Süleyman Eskiler, Belçika'dan gelen Yusuf Alcı ve Mehmet Değer ile hacı adaylarından Metin Yazgan ve Erol Karaağaçlı olduğu belirtildi.

İKİ YARALI SOLUNUM CİHAZINA BAĞLI: Yaralı 11 Türk hacı adayının tedavileri sürerken, 2 yaralının solunum cihazına bağlı olduğu belirtildi. Mekke'deki çeşitli hastanelerde tedavi gören yaralılardan Abdulgazi Savaş, Zeki Eldem, Mustafa Yurtseven, Ali Rıza Özcan. Ziya Arıöz, İrfan Okulu, Ahmet Sarıgül'ün vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar bulunduğu, femur boyun kırığı tespit edilen İbrahim Yamaç adlı hacı adayının da ameliyat edileceği kaydedildi. Mihane Avcı adlı hacı adayının hemotoraks ameliyatı olduğu, Refiye Ürek ile Abdullah Öresin adlı hacı adaylarının ise solunum cihazına bağlı olarak tedavilerinin sürdürüldüğü bildirildi.

VİNÇ PARÇA PARÇA SÖKÜLECEK: Mescid-i Haram'da 107 hacı adayının ölümüne neden olan devasa vincin de bayrama kadar kaldırılması planlanıyor. Bu nedenle çalışmalar gece gündüz ara vermeden sürdürülüyor. Mühendisler, revakların üzerine düşen vincin kutsal mekana daha fazla zarar vermemesi için titizlikle çalışıyor. Vincin çelik platformunun revakların üzerinden başlanarak parça parça sökülmesi planlanıyor. Bu amaçla önceki akşam, vincin palet ayaklarının altına beton bloklar yerleştirildi.

KÂBE'DE BAYRAM TÜRKİYE'YLE AYNI GÜN: Suudi Arabistan Zilhicce ayının 10'uncu gününü yani Kurban Bayramı'nın başlangıç tarihini 24 Eylül olarak ilan etti. Kutsal topraklara gelen milyonlarca hacı adayı Türkiye ile aynı gün bayram kutlayacak. Böylece, Kurban Bayramı'nın farklı günlerde kutlanması nedeniyle her yıl yaşanan 'Türkiye mi yoksa Suudi Arabistan mı haklı' tartışması da ortadan kalkmış oldu.

Mescid-i Haram'da meydana gelen vinç faciasında ölen 8 Türk Kabe'de kılınan cenaze namazından sonra Mekke Şehitler Mezarlığı'nda toprağa verildi. Ölen Türk hacı adaylarından birinin cenazesi omuzlarda götürülürken, arkada ise faciaya yol açan vinç görülüyor.


BİZE ULAŞIN