Barış yalanına sığındılar

Terör örgütü Cizre'de yaptığını Sur'da denedi. Diyarbakır'da çıkarılacak sokak çatışmasından 'kurtarılmış bölge' planı tutmadı. Zorda kalan örgüt barış yalanına sarıldı

Barış yalanına sığındılar
Yurt içi ve sınır ötesinde ağır darbe alan terör örgütü PKK'nın 'öz yönetim' planı, Cizre'den sonra Sur'da da çöktü. İstihbarat raporlarına göre örgüt özellikle 4 ilçede kirli planı devreye soktu. Cizre ve Nusaybin özellikle Suriye'nin Kuzeyi (Rojava) bölgesine komşu olduğu için, Yüksekova PKK kamplarına yakınlığıyla, Diyarbakır'ın Sur ilçesi ise Suriye'den gelen Kürtlerin yoğunlukta olması ve dar sokakları nedeniyle tercih edildi. Örgütün 'Serhildan- Başkaldırı' çağrısı askerle sivili karşı karşıya getirmeyi hedeflerken, bu plan için de örgüte yakın medya ve sosyal ağlarda kara propaganda devreye sokuldu. Bu süreçte, Suriye iç savaşına ait fotoğraflar, sanki bölgedenmiş gibi servis edildi. Ancak bu kirli yalan da halkta karşılık bulmadı. "Serhıldan- Başkaldırı" planı bozuldu.

BARIŞ YALANI DEVREDE

Son olarak KCK'nın üst düzey yöneticisi Mustafa Karasu, PKK'ya yakınlığıyla bilinen televizyon kanalında konuştu. Örgüt yöneticisi, "tahkim edilmiş ateşkes ve arabulucular gözetiminde bir müzakere" istedi.Aldığı darbeler sonrası sıkışan örgütün yaptığı çağrı ve kendisine yakın STK ve sivil görünümlü yapılar üzerinden yaydığı "barış" söylemleriyle, yürütülen operasyonların durdurulmasını amaçladığı belirtiliyor.

SİLAHLAR KOBANİ'DEN...

İstihbarat raporlarına göre, terör örgütünün 4 ilçede kullandığı ağır silahlar Suriye'nin Kobani kentinden getirildi. Sevkiyat, Cizre ile Nusaybin hattından yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU