Demokrasiye sahip çıkın

Başbakan Davutoğlu, Doğu ve Güneydoğu'da yaşayan vatandaşlara gür sesle terör örgütü ve destekçilerine karşı çıkarak Türkiye'deki demokrasiyi desteklemeleri çağrısında bulundu

Demokrasiye sahip çıkın
Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün NTV'de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

SÜREÇ İYİ NİYET VE KARARLILIKLA BAŞLADI:
Ortadoğu'da türbülans yaşanırken birleştirici bir hamle olarak çözüm sürecini başlattık. İyi niyetle ve kararlılıkla... Beklentimiz terör örgütlerinin Türkiye'den çıkması ve silahsızlanmaydı. Bu terör operasyonları, saldırılar nedeniyle başlatıldı. Kürt, Alevi, Türk vatandaşlarımızın haklarını korumayı kimseyle müzakere etmeyiz.

DESTEK ÇAĞRISI:
Doğu ve Güneydoğu'da yaşayan vatandaşlarımız, gür bir sesle terör örgütüne ve bunu destekleyenlere dönüp; '90'lı yıllarda şikayetçi olduğumuz her şeyi siz yapıyorsunuz. Faili meçhulleri siz yapıyorsunuz. Yol kesmeleri ve orada baskıları siz yapıyorsunuz. Yayla ve mezraları siz barış içinde kullanılabilecek halden çıkartıyorsunuz. Siz haraç topluyorsunuz' deyip, Türkiye'deki demokrasiyi desteklemeli.


OPERASYONLAR SÜRECEK:
Silahlı Kuvvetler alan hakimiyetini kesinlikle sağlayana kadar her yerde operasyonlar devam edecek. Bu konuda hiçbir tereddüt olmasın. Seçime gidiyoruz, şu olur, bu olur. Seçimler ülke huzuru içindir ve onun için yapılır. Eğer herhangi birileri ülke huzurunu yok edecek şekilde eylem içine girmişlerse ona karşı tedbir almak konusunda hiçbir şeyden kaçınmayız. Biz hem huzuru sağlayacağız hem de demokrasiyi koruyacağız.

HASMIMIZ TERÖR ÖRGÜTÜDÜR:
Bizim hasmımız terör örgütüdür. HDP siyasi parti olarak davranırsa bizim rakibimizdir, terör örgütünün arkasında durursa o zaman bizim değil, milletin hasımı haline gelir.

DAHA GÜÇLÜ ÇIKTIK:
Tek başına iktidar olma şansı olan tek parti AK Parti'dir. Bu yüzden kongremiz gündem oluyor. Bir yıl içinde birlik ve beraberliği sağlayıp bunu sürdürmek. Cumhurbaşkanımız dönemindeki güçlü bağları daha da güçlendirmek istedik. AK Parti bu kogreden daha güçlü çıkmıştır. Türkiye'nin kaderi AK Parti'nin kaderiyle örtüştü. AK Parti'de ortaya çıkabilecek bir sorun ülke sorunu haline dönüşebiliyor. Bu önemli bir farktır.

KURUCU İLKELER:
Eğer bir harekette güçlü kişiler yoksa sadece değerler varsa ileride hamasete döner. Ya da sadece ilkeler varsa o da bir süre sonra kendini tüketir. Sayın Cumhurbaşkanı'nın kurucu ilkeleri okuduğu metni öne çıkardım. 90'larda ortak aklı kullanmayan partilerin ne hale geldiği ortada. Bu yüzden AK Parti güçlü bir yapıya sahip.

SİYASETE GEÇİŞİM GÜL SAYESİNDE OLDU:
Abdullah Gül bizim Cumhurbaşkanı'mız ve ilk Başbakanı'mızdır. Siyasete geçişim onun sayesinde olmuştur. Bu yola, bu harekete katkı sağlamış herkes bizim için değerlidir.

İKİNCİL KADERLER OLUŞTURAMAYIZ:
Şu isimler Abdullah Gül'e yakın, şu isimler Davutoğlu'na yakın, şu isimler Sayın Cumhurbaşkanı'na. Bunlar doğru tasnifler değil. Baktığınızda, bu isimlerin geçmişte en zor dönemlerden nasıl omuz omuza çıktıklarına herkes şahittir. Böyle kategorilerle tasnif etmeye kalkarsak, işte tam de ben bunu engellemek için 'AK Parti'nin kaderi Türkiye'nin kaderidir' diyorum. Eğer biz AK Parti'nin içinde ikincil kaderler oluşturmaya başlarsak, Allah korusun yani şunların kaderi, bunların kaderi, diğerlerinin kaderi birbirinden ayrıdır gibi bir şey oluşturulma çabaları olursa, işte o zaman AK Parti'nin kaderi de etkilenir, Türkiye'nin kaderi de etkilenir.

ŞEHİT AİLESİNE KAMERALAR ÖNÜNDE HABER VERİLMESİ:
Bunu kabul etmek mümkün değil. Soruşturmanın açılması talimatını verdim. Gerekli idari hukuki her türlü işlem yapılacak.

BİZE ULAŞIN