Siyasi Erdem ve Etik Kurulu'nun çalışma alanı!

AK Parti'nin aktif bir şekilde faaliyete geçirmeye hazırlandığı Siyasi Erdem ve Etik Kurulu, ne yapacak? Hangi alanda vatandaşa hizmet verecek? Halkın hangi şikayetlerinin takipçisi olacak? AK Parti neden böyle bir kurulu hayata geçirme ihtiyacı duydu? İşte Siyasi Erdem ve Etik Kurulu hakkında merak edilen tüm soruların cevabı....

Siyasi Erdem ve Etik Kurulu'nun çalışma alanı!
Abdulaziz KARAKUŞ / Sabah.com.tr

AK Parti 14 yıl önce yola çıktığında 3Y ile mücadele vurgusu yaptı. 3Y, yani yolsuzlukla, yoksullukla, yasaklarla sonuna kadar mücadeleyi gündeminin birinci maddesi yapan AK Parti bu çerçevede 5. Büyük Kongre'de tüzüğünde bir değişikliğe giderek "Siyasi Erdem ve Etik Kurulu"nu kurdu.

"AK PARTİ BİR SİYASİ ERDEMLİLER HAREKETİDİR"

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen kongrede parti tüzüğündeki değişiklerden de söz eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bugün tüzüğümüzde bazı değişiklikler yapacağız. Her şeyden önce kurucu değerlerimizin bütün parti kitlelerine, teşkilatlara, belediyelere ve bütün parti kadrolarına yayılabilmesi için yeni bir kurul oluşturuyoruz, Siyasi Erdem Yönetim Kurulu. AK Parti bir siyasi erdemliler hareketi olarak başladı. Siyasi gücü alırken erdemle birleştirdik, hikmetle, irfanla birleştirdik. Şimdi de bu birleşmeyi kalıcı kılmak ve partimizin kadroları içinden gelen tecrübe birikimini yeni siyaset nesillerine aktarmak için Siyasi Erdem ve Etik Kurulu oluşturuyoruz" dedi.

İSMİ DEĞİŞTİRİLEREK ETKİ ALANI GENİŞLETİLDİ

Tüzüğün dördüncü kısım başlığı, "Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulları ve Siyasi Erdem ve Etik Kurulu" şeklinde değiştirildi ve tüzüğe kurulun oluşumu, çalışma usul ve esaslarına ilişkin düzenlemeler eklendi.

VATANDAŞIN ŞİKÂYETLERİ İLK ELDEN ÇÖZÜLMEYE ÇALIŞILACAK!

Siyasi Erdem ve Etik Kurulu, vatandaş tarafından dile getirilen her türlü şikâyetlere derhal müdahale etmek ve gereğinin yapılmasını sağlamakla görevli olacak.

Siyasi Erdem ve Etik Kurulu sadece parti içi şikayetlerde etkili rol oynamayacak. AK Parti'nin kazandığı İl ve İlçe belediyelerinde meydana gelebilecek hizmet aksaklıklarından dolayı gelen şikayetleri değerlendirip çözüm yolları arayacak.

BELEDİYELER DE KONTROL ALTINDA OLACAK

Kısacası hükümetin faaliyet alanları başta olmak üzere parti teşkilatları ve belediyeleri denetleyecek olan Siyasi Erdem ve Etik Kurulu, hizmetlerin aksamaması ve ortaya çıkan aksaklıklardan vatandaşın minimum derecede etkilenmesi için disiplinlin ve etkili çalışacak.

AK Parti Kongresi'nde yapılan tüzük değişikliğiyle oluşturulan Siyasi Erdem ve Etik Kurulu, halktan şikayet talebi gelmeden kendi gördüğü sorunlara direkt müdahale edebilecek.

Siyasi Erdem ve Etik Kurulu, bu şekilde, vatandaşın zaman zaman şikayetçi olduğu rüşvet, adam kayırma, işleri zamanında bitirmeme, insanlara saygısızca davranma, sorunları çözmek konusunda ağırdan almak, v.b tüm sorunların takipçisi olacak.

AYHAN SEFER ÜSTÜN KURUL'UN NASIL ÇALIŞACAĞINI ANLATTI

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti İnsan Haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, "Siyasi Erdem ve Etik Komisyonu'nun kurulması Türk siyasi tarihinde ve AK Parti tarihinde çok önemli bir dönüm noktası olacak" sözleriyle bu komisyonun önemine değindi.

İŞTE SEFER ÜSTÜN'ÜN AÇIKLAMALARI;

AK Parti yolsuzluklar, yasaklar ve yoksullukla mücadele edeceğim diye yola çıktı. Ama bazen haksız ithamlardan, bazen de söylentiden, yolsuzluklar konusunda farklı bir algı ortaya çıktı. Bunu önlemenin en etkin yollarından bir tanesi böyle bir kurulu kurmaktı.

Bunun iki yönlü faydası olacak. Bir, gerçekten böyle olaylar varsa bunları ortaya çıkaracak. Siyasi erdem ve etiğe aykırı davranışlar varsa, daha ceza hukukunun kapsamına girmeden, işin etik, ahlaki boyutunda bu kurul meseleye resen veya şikayet üzerine el atacak.

"PARTİ İÇİNDEKİ GEREKSİZ FISILTILAR SON BULACAK"

Muhatabına 'kardeşim varsa böyle bir şey, yapma bunu. Kendine zarar veriyorsun, partimize zarar veriyorsun' diyecek. Veya bazen öyle bir dedikodu yayılıyor ki, insan kendisini kurtaramıyor. O zaman belki de kendisi müracaat edecek, 'Benim hakkımda böyle bir iftira atıldı, gelin inceleyin, varsa var deyin, yoksa yok deyin.' diyecek. O zaman yoksa bir şey, kişiyi aklama, temize çıkarma yönünden de bir sonuç olacak. Lüzumsuz dedikodular sona erecek.

Bu kurul kurulduktan sonra fısıltılar azalacaktır. Fısıltı yanlış ise fısıltıyı çıkaranlar sorgulanacaktır.

KURUL KİMLERDEN OLUŞACAK?

Kurul, incelemesini bir rapor olarak genel başkanımıza sunacak. Doğrudan genel başkana bağlı olacak. 40 yaşını doldurmuş, en az beş yıl üyelik yapmış ve aktif görevi olmayan insanlardan, objektif davranacağını düşündüğümüz insanlardan seçilecekler. Daha kurulmadan bence etkilerini göstermeye başlamıştır. Kurulduktan sonra çok önemli görevler ifa edecektir.

BİZE ULAŞIN