Devletin zirvesi Teröre Karşı Tek Ses mitinginde

Milyonlar teröre karşı kardeşlik mesajı vermek için yarın İstanbul Yenikapı'da buluşacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun da katılacağı mitingin sloganı ise "Milyonlarca nefes, teröre karşı tek ses"

Devletin zirvesi Teröre Karşı Tek Ses mitinginde
Son dönemde artan terör olaylarına karşı birlik ve beraberlik mesajı vermek amacıyla yarın saat 16.00'da İstanbul Yenikapı'da dev bir miting düzenlenecek. "Milyonlarca nefes, teröre karşı tek ses" sloganıyla gerçekleştirilecek mitinge, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Ahmet Davutoğlu da katılacak. 7 Haziran seçim sonuçlarıyla ortaya çıkan siyasi belirsizlik ortamının ardından, içeriden ve dışarıdan destekçileri de olan şer odakları milletin birlik ve beraberliğine karşı saldırıya geçti. Amaçları ise Türkiye'de bir kaos ortamı oluşturmak, ülkeyi yönetilemez hale getirmek, milleti kimlikler üzerinden etnik ve mezhebi ayrıma tabi tutarak fesat ve iç karışıklık çıkarmak. Bin yıldan beri bu coğrafyada kardeş olarak yaşayan insanlar, Haçlı Seferleri'ne, Moğol istilasına birlikte karşı koydu. Bütün cephelerde, Çanakkale'de birlikte savaştı. Bu nedenle kardeşlik vurgusunun yapılacağı dev mitingle teröre, kışkırtıcılara, millet düşmanlarına ve şer ittifakına karşı tek ses olunacak.

BERABERLİK MESAJI

7 Haziran'dan sonra oluşturulmak istenen belirsizlik, iktidarsızlık ortamından iş dünyası da etkilendi. Bu duruma "hayır" demek adına, işadamlarının da mitinge büyük ilgi göstereceği vurgulandı. Bu nedenle mitinge yaklaşık 2 milyon kişinin Türk bayraklarıyla katılması bekleniyor.

ERDOĞAN'DAN ÇAĞRI

Cumhurbaşkanı Erdoğan da vatandaşları bu dev mitinge davet etti. Erdoğan, Twitter mesajında "Tüm vatandaşları bir olmaya, birlik olmaya, teröre karşı tek ses olmaya, Yenikapı'ya davet ediyorum" ifadesini kullandı. Bu arada Erdoğan dün Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Seteinmeier'i de kabul etti. Beştepe'de yaklaşık bir saat süren görüşmeye; Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın da katıldı.


'ERDOĞAN HAFTAYA RUSYA'DA OLACAK'
Rusya lideri Vlademir Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Moskova Merkez Camisi'nin 23 Eylül'de yapılacak açılış törenine katılmak üzere Rusya'ya gitmeyi planladığını açıkladı. Rus Ria ajansının bildirdiğine göre, Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, cami açılışına katılarak, Filistin lideri Mahmud Abbas ile görüşmeyi planladığını bildirdi. Peskov, cami açılışına katılıp katılmayacağı henüz belli olmayan Putin ile Erdoğan'ın ikili görüşme yapacağını kaydetti. Sputniknews haberine göre de, bir Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, Erdoğan'ın Moskova ziyareti ile ilgili olarak, "Şu anda planlarımızda böyle bir ziyaret bulunuyor, hazırlıklarımızı sürdürüyoruz" dedi. Ancak ziyaretin gerçekleşeceğine dair yüzde yüz garanti veremeyeceklerini de belirten yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın planlarının son anda değişebildiğini ifade etti. Moskova Merkez Camisi10 bin kişi kapasiteli ve 19 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor. Cami kompleksinde konferans ve sergi salonları da bulunuyor. Türkiye caminin tezhip, mermer, ahşap gibi işlerine yardım sağlıyor" deniliyor.

ŞEHİDİN AİLESİ TEKRAR HACCA GİTTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, hacca gittikleri Suudi Arabistan'dan, polis memuru oğulları Ali Koç'un şehit düşmesi nedeniyle Türkiye'ye dönen Koç ailesine sahip çıktı. Şehidin annesi Emine Zeynep ve babası Mikdat Koç'un hac farizalarını tamamlamak üzere tekrar Cidde'ye gitmesi sağlandı. Anne Koç, "Bir Alim gitti ama bin tane Ali gelecek. Aliler ölmesin, vatanımız da bölünmesin" dedi. Erdoğan; Şırnak, Bitlis ve Van'da şehit olan polis memurları Nurettin Ademoğlu, Hakan Bayram, Cüneyt Bankur, Serkan Saka ve Veysel Burak Ergül'ün ailelerine de başsağlığı telgrafı gönderdi.

BİZE ULAŞIN