Devletin zirvesi Teröre Karşı Tek Ses mitinginde

Milyonlar teröre karşı kardeşlik mesajı vermek için yarın İstanbul Yenikapı'da buluşacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun da katılacağı mitingin sloganı ise "Milyonlarca nefes, teröre karşı tek ses"

Devletin zirvesi Teröre Karşı Tek Ses mitinginde
Milyonlar teröre karşı kardeşlik mesajı vermek için yarın İstanbul Yenikapı'da buluşacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun da katılacağı mitingin sloganı ise "Milyonlarca nefes, teröre karşı tek ses"

Son dönemde artan terör olaylarına karşı birlik ve beraberlik mesajı vermek amacıyla yarın saat 16.00'da İstanbul Yenikapı'da dev bir miting düzenlenecek. "Milyonlarca nefes, teröre karşı tek ses" sloganıyla gerçekleştirilecek mitinge, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Ahmet Davutoğlu da katılacak. 7 Haziran seçim sonuçlarıyla ortaya çıkan siyasi belirsizlik ortamının ardından, içeriden ve dışarıdan destekçileri de olan şer odakları milletin birlik ve beraberliğine karşı saldırıya geçti. Amaçları ise Türkiye'de bir kaos ortamı oluşturmak, ülkeyi yönetilemez hale getirmek, milleti kimlikler üzerinden etnik ve mezhebi ayrıma tabi tutarak fesat ve iç karışıklık çıkarmak. Bin yıldan beri bu coğrafyada kardeş olarak yaşayan insanlar, Haçlı Seferleri'ne, Moğol istilasına birlikte karşı koydu. Bütün cephelerde, Çanakkale'de birlikte savaştı. Bu nedenle kardeşlik vurgusunun yapılacağı dev mitingle teröre, kışkırtıcılara, millet düşmanlarına ve şer ittifakına karşı tek ses olunacak.BERABERLİK MESAJI
7 Haziran'dan sonra oluşturulmak istenen belirsizlik, iktidarsızlık ortamından iş dünyası da etkilendi. Bu duruma "hayır" demek adına, işadamlarının da mitinge büyük ilgi göstereceği vurgulandı. Bu nedenle mitinge yaklaşık 2 milyon kişinin Türk bayraklarıyla katılması bekleniyor.

ERDOĞAN'DAN ÇAĞRI

Cumhurbaşkanı Erdoğan da vatandaşları bu dev mitinge davet etti. Erdoğan, Twitter mesajında "Tüm vatandaşları bir olmaya, birlik olmaya, teröre karşı tek ses olmaya, Yenikapı'ya davet ediyorum" ifadesini kullandı. Bu arada Erdoğan dün Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Seteinmeier'i de kabul etti. Beştepe'de yaklaşık bir saat süren görüşmeye; Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın da katıldı.

HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Sivil Dayanışma Platformu tarafından yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla düzenlenecek "Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses" mitingi için Yenikapı'da hazırlıklar sürüyor.

Miting alanında, iki yanında dev ekranlar bulunan ve üzerinde "Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses" yazısının yer aldığı büyük bir sahne kuruldu. Alanın çeşitli yerlerine vinçlerle ses sistemleri yerleştirildi. Alan çevresine bariyerler konuldu.

Çalışmaları yerinde inceleyen Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Oğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de son iki aydır yaşanan yoğun terör saldırılarının artık dayanılmaz bir safhaya ulaştığını, insanların her gün şehit haberleriyle uyanmak istemediğini, böyle bir ortamda halk olarak tepkilerini göstermek istediklerini söyledi.

Türkiye'nin son 35 yıldır terör ve terör örgütleriyle mücadele ettiğini hatırlatan Oğan, Türkiye'de ilk defa halkın meydanlara inerek "Biz bu senaryoyu gördük, biz bunu biliyoruz. Bana aktörleri değiştirip, değiştirip önüme koyma. Ben bu oyunu bozarım" dediğini ve buradan doğan çok güçlü bir psikolojik iklim olduğunu dile getirdi.

Bu mitingin olumlu etki yaratacağına inandığını ifade eden Oğan, "Bu miting, bölgedeki insanımıza da güç verecektir. Bu birlik ve beraberlik böyle güçleniyor. Bu psikolojik iklim büyütüldüğü zaman ancak Türkiye'de huzur, barış ve kardeşliği sağlayabiliriz. Bunun için bu yapılan gösteriler, mitingiler, yürüyüşler, basın açıklamaları, gazete ilanları, her biri çok kıymetlidir. Oraya katılan herkes, bu ülkeye olan vatandaşlık borcunu ödemektedir" diye konuştu.

- "DEVLETİN BAŞI İLE MİLLET KUCAKLAŞACAK"

Ayhan Oğan, yarın yapılacak miting programında bir ilkin yaşanacağını, devletin başı ile milletin meydanlarda kucaklaşarak, "Biz bu senaryoyu gördük, bunu bize yutturamazsınız" diyeceklerini anlatarak, şu görüşleri dile getirdi:

"Bizim 50 yıllık terörle mücadele geçmişimizde ilk defa devlet ile millet kucaklaşarak, aynı meydandan tek ses olacak. Saldırılara karşı verilecek tablo ve ses, hem içeride hem dışarıda tüm oyun kurucuların planlarını, psikolojilerini bozacak ve yaptıkları planları boşa çıkaracak. Bu çok önemlidir. Onun için İstanbul halkını, Türkiye'nin farklı illerinden gelebilen tüm vatandaşları yarın burada tek ses, tek nefes olmaya davet ediyoruz."

Sivil Dayanışma Platformu'nu 498 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğunu hatırlatan Oğan, yarınki mitingi bine yakın sivil toplum kuruluşunun desteklediğini anlattı.

Oğan, yarınki etkinlikte yaklaşık 1,5 milyon kapasiteli Yenikapı Miting Alanı'nın dolmasını beklediklerini belirterek, alanda yoğun bir çalışma yürütüldüğünü kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Yılmaz ve Başbakan Davutoğlu'nun yarın birer konuşma yapacağını anlatan Oğan, mitingin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in duasıyla sona ereceğini söyledi.

- ULAŞIM ÜCRETSİZ OLACAK

Ayhan Oğan, mitinge kara ve deniz yoluyla ulaşım sağlanacağını ifade ederek, İstanbul'un ilçelerinden miting alanına otobüs kaldırılacağını, özel araçlarla gelinmesinin pek mümkün görünmediğini aktardı.

Mitinge katılacak vatandaşların Aksaray'dan itibaren yürüyerek veya Marmaray ile alana ulaşabileceklerini bildiren Oğan, Anadolu Yakası'ndan da direkt vapurlarla ulaşımın sağlanacağını, tüm ulaşımın ücretsiz olacağını söyledi.

Mitingde vatandaşların yalnızca Türk bayrağı taşımalarını isteyen Oğan, hiçbir siyasi parti veya kuruluşun flamasının mitinge alınmayacağını vurguladı.

BİZE ULAŞIN