6-7 Eylül olayları CIA gizli belgelerinde

6-7 Eylül olayları CIA gizli belgelerinde
ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) gizlilik süresi dolan belgeleri arasında 6-7 Eylül olaylarının ertesi günü 8 Eylül 1955'te olayın sıcaklığı henüz kaybolmadan yazılan ve "Merkezi İstihbarat Bülteni"nde yayınlanan bir yorum yer alıyor. Belgede şu ifadelere yer veriliyor:
Ankara hükümeti komünist müdahalesi için kanıt arıyor. İstanbul başkonsolosunun gözlemlerine göre polis boş boş geziyor ya da dükkânları yağmalayan kalabalığı alkışlıyor. Ancak sonrasında tanklı birlikler düzeni yeniden sağladı.
Ayaklanmalar başlangıcından itibaren açıkça iyi bir şekilde planlanmış ve organize edilmiştir. İki olasılık var: Komünistler ve Hükümet. Türkiye'de komünist örgütlenme sayısal anlamda zayıf olması nedeniyle ayaklanmayı üretiyor olabilme açısından dışarıda kaldı. Bu Hükümeti tek mantıklı olasılık olarak bıraktı.
İstanbul Valisi'ne önceden haber verilmiş ve olduğunda başka yere bakması söylenmiş. Vali gösterilerin kontrol edilemez hale gelebileceğine işaret ederek protesto etmiş, ama geçersiz kılınarak plan yürürlüğe konuldu.
BİZE ULAŞIN