Çözüm sürecine silah bırakma şartı

AK Parti, 1 Kasım seçim bildirgesine yoğunlaştı. Bildirgede demokratikleşmenin tam gaz süreceği belirtilecek. "PKK silah bırakmadığı sürece çözüm için adım atılmayacak" denilecek

Çözüm sürecine silah bırakma şartı
AK Parti, 1 Kasım milletvekili aday listelerini YSK'ya teslim ettikten sonra seçim bildirgesi ve propaganda çalışmaları üzerine yoğunlaştı. Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Antalya Milletvekili Lütfü Elvan, Malatya Milletvekili Taha Özhan'ın da içinde bulunduğu heyet 7 Haziran seçim bildirgesi üzerinden güncelleme yapıyor. Ancak ekonomi ve dar gelirli kesimlere yönelik vaatler baştan sona ele alınıyor. Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın bu bölümle ilgili çalışmalarını tamamladığı, komisyonun bunları bildirgeye yerleştireceği öğrenildi.

DEMOKRATİKLEŞME SÜRECEK

AK Parti, çözüm süreci boyunca da "terör" ile "kamu düzeni ve demokratikleşme" konularını birbirinden ayırdığını defalarca ortaya koymuştu. Bildirgede bunun altı kalın çizgilerle çizilecek. Bildirgede, Çözüm sürecinin "terör sorununu çözümü" için gündeme geldiği getirildiği, bu konuda adımlar atıldığını belirtilip, "Sürecin devamı için terör örgütünün silah bırakması şarttır. Aksi takdirde bu konuda ileri adım atılmayacaktır. Terörle mücadele sonuna kadar devam edecektir" mesajı verilecek. Demokratikleşme sürecinin ise çözüm sürecinden bağımsız olduğu, bu konudaki adımların Türkiye'de yaşayan tüm vatandaşlar için atıldığı vurgusu yapılacak. Demokratikleşme kapsamında, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması için gerekli adımların atılmaya devam edileceği belirtilecek. Terörle mücadelenin, demokratikleşme konusundaki kazanımların geriye gitmesine neden olmayacağı, vatandaşın bu konuda sıkıntı yaşamayacağı vurgulanacak. Başkanlık sisteminin bildirgede nasıl yer alacağı ise henüz netleşmedi. Başkanlık sistemi ile ilgili bölümün 7 Haziran'daki gibi mi korunacağı, metin çıkartılıp çıkartılmayacağı ya da daha geniş giriş girmeyeceğine önümüzdeki günlerde karar verilecek.

"BM'DE SESİNİZİ DUYURACAĞIZ"
Başbakan Ahmet Davutoğlu dünkü mesaisini Suriyeli sığınmacılar konusuna ayırdı. Öncelikle Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz'u kabul eden Davutoğlu ardından ise Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Halit Hoca ve Türkiye'de bulunan Suriyeli sığınmacıların temsilcileriyle biraraya geldi. Görüşmeye Edirne'den 3, İstanbul'dan 3 olmak üzere 6 temsilci katıldı. Davutoğlu, toplantıda Suriyeli sığınmacılara şunları söyledi: Suriyeli kardeşlerimiz Türkiye'de kaldığı sürece ihtiyaçları karşılanacak. Herhangi bir ülke kapısını sizlere açarsa oraya sizleri değil yürüyerek karadan, havadan dahi göndermeye hazırız. 16 yaşındaki bir gencin başlattığı eyleminiz amacına ulaştı, sesinizi duyurdunuz ama maalesef hiçbir ülkeden sizi alma teklifi gelmedi. Önümüzdeki haftadan itibaren BM Genel Kurulu'nda Suriyeli mülteciler konusunun gündem maddesi olmasını sağlayacağız. Dünya liderlerine, hükümet başkanlarına göndereceğim mektuplarla meselelerinizi aktaracak, sizi kabul etmeleri çağrısında bulunacağım. Sizden ricam, bu eylemle sesinizi dünyaya duyurdunuz, normal hayata dönmeniz. Pazartesi akşamına kadar eylemi sonlandırın. Bayramda da sizi misafir etmek için imkanları seferber edeceğiz. Biz Suriyelilerin Ege Denizi'nde ya da yollarda ölmesini istemiyoruz.

YENİ ADAYLARA BAYRAM TATİLİ YOK
AK parti yönetimi, milletvekili adaylarına bayramdan önce tam kadro Ankara'da olma talimatı verdi. Bayramdan önce; hem adaylarını tanıtacak hem de seçim beyannamesini açıklayacak olan AK Parti, milletvekili adaylarına ise genel merkezde bayramdan itibaren sahalara inme talimatı verecek. Milletvekili adaylarına, "Bayramda tatile gitmeyin, bayram süresince seçim bölgelerinizde çalışın, her köye her bucağa gidin. Vatandaşa daha yakın olun" diyecek. Adayları seçim stratejilerini de parti yönetimi anlatılacak.

BİZE ULAŞIN