Göçmenlerin yeni evi: Er Meydanı

Edirne'de bekleyişini sürdüren bin 500 mülteci, Sarayiçi Er Meydanı'na yerleştirildi. Yunanistan'a geçmek için direnen diğer grup ise Vali Şahin'in çabalarıyla ikna edilerek Sarayiçi'ne götürüldü.

Göçmenlerin yeni evi: Er Meydanı
Avrupa'nın mültecileri kabul edeceği iddiası üzerine Edirne'ye akın eden önceki gün toplu olarak yürüyüşe geçen mülteciler, vali ve belediye başkanı tarafından ikna edilerek, Tarihi Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı'na götürüldü. Bin 500 mülteci geceyi burada geçirdi. Otogarda bekleyenler ise İstanbul'a götürülmle korkusuyla otobanda kalanlarla birleşerek Yunanistan'a yürümelerine izin verilmesini istedi. Er Meydanı'nda toplanan çocuklar ve gençlerden bazıları futbol oynarken, bazıları ise güreş tuttu. Erkekler stadın prizlerini ve elektrik panolarını kullanarak telefonlarını şarj etti. Kadınlar da günler sonra çamaşırlarını yıkadı. Edirne Belediyesi ve diğer yardım kuruluşları da yardım dağıtımına dün gün boyu devam etti. Sarayiçi'nde çok sayıda sağlık ekibi ve güvenlik görevlisi de hazır bulundu.

TEM TRAFİĞE AÇILDI
İkna çabalarına rağmen otobüslerin İstanbul'a gideceğinden şüphelenerek binmeyen bazı mülteciler ise otobanın kenarında kaldı. Bu arada 4 gündür otogarda bekleyen ve Sarayiçi'ne gitmeyi de kabul etmeyen yaklaşık 500 mülteci TEM otobanına yürüdü. Mülteciler nedeniyle TEM otoyolunun Edirne'ye geliş yönü trafiğe kapandı. Burada bir süre bekleyen grup, Yunanistan'ın kapıları açtığını öne sürerek, yürümelerine izin verilmesini istedi. Bölgeye giden Vali Dursun Ali Şahin ve Belediye Başkanı Recep Gürkan, mültecileri Sarayiçi'nde bulunan grubun yanına gitmeleri için ikna etmeye çalıştı. Vali Şahin, "Yunanistan talep etmedikçe sizi gönderemeyiz. Diğer arkadaşlarınızın yanına geçerek oradaki sosyal imkânlardan yararlanın" dedi. Emniyet ve jandarma yetkililerinin de ailelerle tek tek görüşmesinin ardından sığınmacılar Sarayiçi'ndeki gruba katılmayı kabul etti. Sığınmacıların bölgeden ayrılmasıyla, kapalı olan TEM otobanı Edirne istikameti, yolun temizlenmesinin ardından trafiğe açıldı.

SON KURBAN BEŞ YAŞINDA KIZ ÇOCUĞU
Türk kıyılarından Midilli adasına ulaşmak isteyen içi Suriyeli sığınmacılarla dolu tekne Midilli açıklarında battı. İçinde 26 sığınmacının bulunduğu belirtilen çürük teknenin batmasıyla kayıplara karışan 11 sığınmacı Yunan sahil güvenlik botları ve helikopterleri tarafından aranıyor. Aynı aramalarda 5 yaşında küçük bir kız çocuğu cesedinin de bulunduğu açıklandı. Denizden toplanan 13 sığınmacı arasında donmak üzereyken son anda ulaşılan bir sığınmacının da Midilli hastanesine sevk edildiği bildirildi.

BİZE ULAŞIN