Tam isabet

F-16 ve F-4 2020 savaş uçakları terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki Sinat-Haftanin ve Tunceli Ovacık'taki kamplarını vurdu. Irak'ta 60, Ovacık'ta 35 terörist öldürüldü

Tam isabet
Türk savaş uçakları terör örgütü PKK'ya Irak'ın kuzeyi ve Tunceli Ovacık'ta ağır darbe vurdu. Irak'ın kuzeyindeki Sinat- Haftanin'de bulunan PKK hedeflerine karşı düzenlenen hava harekâtında, terör örgütünün kullandığı mağara, ağaç altı çadırları, özel korunaklı barınma alanları, lojistik ve mühimmat depoları ile yer üstü sığınakların tam isabetle vuruldu. Tunceli Ovacık bölgesinde ise terör bölgeleri vuruldu. 15 Eylül'deki operasyonlarda en az 95 terörist öldürüldü.

TOPLUCA GÖMDÜLER

Sinat-Haftanin'deki hava harekâtında bölücü terör örgütünün kullandığı mağara, ağaç altı çadırları, özel korunaklı barınma alanları, lojistik ve mühimmat depoları ve yer üstü sığınakları tam isabetle vuruldu. Telsiz görüşmeleri, bölgedeki haber kaynakları ve hava fotoğrafları üzerinden yapılan ilk tespitlerde en az 55-60 teröristin etkisiz hale getirildiği öğrenildi. Ayrıca, çok sayıdaki ölü ve yaralıları nakletmek isterken, Irak Sınır Muhafızları tarafından geçmelerine izin verilmeyen PKK'lılar, patika yolları kullanmaya çalıştı. Irak Sınır Muhafızları ve bölge halkından destek bulamayan teröristler, ölülerini taşıyamadan, toplu mezarlara gömerek buradan uzaklaştı.

TUNCELİ'DE 35 ÖLÜ

15 Eylül'de alınan bir istihbaratı değerlendiren güvenlik güçleri, Ovacık bölgesinde de teröristler tarafından kullanılan bir bölgeyi tespit etti. 30-35 teröristin olduğu bilgisi gelirken, bu teröristlerin yerinin tespit edilmesi için hemen bölgeye İnsanlı Keşif Uçağı (İKU) gönderildi. İKU'nun teröristlerin yerini tespit etmesiyle birlikte 2 adet F-16 teröristlerin bulunduğu 6 hedefi vurdu. Kaçan birkaç terörist de yine İKU tarafından tespit edilince bölgeye hem taarruz helikopteri hem de komando timleri gönderildi. Gece İKU tarafından tespit edilen 4 terörist daha kıskaca alındı. İcra edilen harekat sonunda 30-35 kişilik PKK'lının öldürüldüğü belirlenirken 3 terörist de askerler tarafından ele geçirildi.

SÖZDE MAHKEMEYE DARBE

Muş'un Varto ilçesi Kaynarca köyü Kulan mezrası yakınlarında terör örgütünce kaçırılan kişilerin yargılanması için sözde mahkemenin kurulduğu ve sorgulamanın yapıldığı tespit edildi. Terör örgütü mensuplarının sözde 'şehitlik' diye adlandırdıkları bölgede 17 Eylül tarihinde jandarma ve polisin özel harekat timlerince başlatılan hava destekli operasyonda 2 terörist öldürülürken, 2 terörist de yaralı ele geçirildi.

TERÖRE İL İL SICAK TAKİP
Terör operasyonları yurt genelinde de sürdü. Muş Varto'da örgüte ait cephanelik ele geçirildi. Operasyonda HDP Muş Varto Eşbaşkanı Halide Aktay'ın da aralarında bulunduğu 3 kişi tutuklandı. Şanlıurfa'daki terör operasyonunda da 10 kişi tutuklandı. Van'da HDP Edremit İlçe Eşbaşkanı R. G.'ye ait araçta el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan 8 adet kalıp ve malzeme bulundu. Gözaltına alınan R. G., savcılıkça serbest bırakıldı. Diyarbakır'da Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ile Hakkari Şemdinli'deki Yeşilova Sınır Karakolu ve Umurlu 34. Hudut Taburu'na teröristler havan ve otomatik silahlarla saldırdı. Güvenlik güçlerinin karşı ateşiyle teröristler kaçtı. Hakkari'de Durankaya Jandarma Karakol Komutanlığı'nı 2 ton bomba yüklü panelvanla hedef alan PKK'lı terörist, güvenlik güçlerinin müdahalesi üzerine kaçamayacağını anlayarak aracı infilak ettirdi. Mardin'de Midyat, Mazıdağı, Savur, Dargeçit ve Nusaybin ilçelerinde bazı alanlar, 1 Eylül 2015-1 Mart 2016 tarihleri arasında "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi.

BİZE ULAŞIN