Teröre karşı tek ses

Terörü lanetlemek için bugün Yenikapı'da düzenlenen 'Teröre karşı tek ses' mitingi, yüzbinleri bir araya getiriyor. Vatandaşlar alanı doldurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu da mitinge katıldı. İlk olarak platforma çıkan Başbakan Davutoğlu önemli açıklamalarda bulundu. Şuan da ise TBMM başkanı İsmet Yılmaz konuşuyor...

Teröre karşı tek ses

MİTİNG ALANINDAN KARELER-TIKLAYIN

Canlı yayın

Artan terör olaylarına karşı birlik ve beraberlik mesajı vermek amacıyla "Milyonlarca nefes, teröre karşı tek ses" sloganıyla bugün saat 16.00'da Yenikapı'da düzenlenen miting, yüzbinleri bir araya getirdi. Dev mitinge, Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı.. Ankara'da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde yaklaşık 100 bin kişinin katılımıyla Sıhhiye Meydanı'nda yapılan "Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet" yürüyüşünün ardından yüzbinler bu kez İstanbul'da teröre karşı bir araya geldi.

Davutoğlu: Bu milleti bölmek isteyen kahrolsun!

Sivil Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılacağı "Milyonlarca Nefes, Teröre Karşı Tek Ses" mitinginin yapılacağı alan hınca hınç doldu.

İlk konuşmayı SDP Başkanı Ogan yaptı

Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan, Yenikapı'da düzenlenen "Milyonlarca Nefes, Teröre Karşı Tek Ses" mitinginde yaptığı konuşmada, zor zamanların beraber göğüslendiği sıkıntılı bir süreçten geçildiğini belirterek, "Bu ilk değil belki, belki de son olmayacak. Millet olarak yaşadığımız coğrafya, tarihten üstlendiğimiz misyon ve geleceğe dair sunduğumuz umut, bu aziz milletin kaderidir" diye konuştu.

Ogan: "Bu millet, tarih boyunca olduğu gibi bugün de olağanüstü saldırı altındadır. Söz konusu saldırılar, milletin birlik ve beraberliğiyle geçmişteki gibi aşılacak" dedi.

Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan'ın konuşmasının ardından şehitler için Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Erdoğan bayraklarla karşılandı

Başbakan Davutoğlu'nun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da helikopterle Sivil Dayanışma Platformu'nun düzenlediği miting alanına geldi. Erdoğan'ın bulunduğu helikopterin miting alanı üzerinde tur attığı anonsu yapılınca, vatandaşlar Türk bayrakları sallayarak Cumhurbaşkanı'nı selamladı.

Daha sonra helikopterden inen Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, yürüyerek miting alanına girdi.

Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, alana gelişinde yoğun sevgi gösterisinde bulundu. Eşiyle platforma çıkan Erdoğan da vatandaşları selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın protokoldeki yerine geçmesinden sonra İstiklal Marşı okundu.

Miting alanından notlar

Miting için öğle saatlerinde alana gelmeye başlayan vatandaşlar, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Türk Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir" sloganları attı.

Mehter marşlarının çalındığı alanda sık sık tekbirler getirildi.

Erdoğan'ın alana gelmesinden önce AK Parti İstanbul Milletvekili Uğur Işılak'ın şarkı söylediği alanda Fatih Kısaparmak'ın "Er Meydanı", İbrahim Tatlıses'in "Biz Türk'üz Biz Kürt'üz" şarkıları çalındı. İbrahim Sadri ise Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un "Çanakkale Şehitlerine" şiirini okudu.

Şehit aileleri ve gazilerin yer aldığı protokolde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'ın anne ve babası oturdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Davutoğlu'nun boynuna ay-yıldızlı atkı taktığı görüldü.

Hazırlıklar tamam!

Yenikapı'da saat 16.00'da başlayan miting öncesinde alana Türk bayrağı, Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterlerinin yanı sıra, 81 ilin adlarının yer aldığı flamalar asıldı.

Meydanın birçok yerine "Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz", "Teröre lanet, birliğe davet", "Bir annenin bile akmasın yaşı, bir huzur kaplasın dağı taşı", "Terör insanlık suçudur" yazılı dev afişler vinçler yardımıyla yerleştirildi.

Kalabalık bir ekibin çalıştığı alanda, çadır hastane, sağlık noktası, mescit, mobil tuvalet ve şadırvan ile onlarca su dağıtım noktası yer alıyor.

Meydanda ve çevresinde çok sayıda ambulans ve sağlık personelinin hazır bekletildiği miting alanının farklı noktalarına dev ekranlar ve hoparlörler kuruldu.Alana girenlere Türk bayrağı veriliyor

Zeytinburnu tarafında kurulan 100'e yakın kontrol noktasından geçerek içeri alınan vatandaşlara Türk bayrağı verildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden daha önce yapılan açıklamada, Yenikapı miting alanında gerçekleştirilecek etkinlik nedeniyle bazı güzergahlarda değişikliğe gidildiği duyurulmuştu.

Saat 08.00'den itibaren Bakırköy Taşhanlar Köprü, Aksu Caddesi çıkışından Sahil Kennedy Caddesi Yenikapı Kavşak arası kapatıldı. Trafik, Bakırköy istikametine yönlendiriliyor.
'BAYRAKLARINIZLA GELİN' ÇAĞRISI

Türkiye'den 500'e yakın sivil toplum kuruluşunun desteklediği Sivil Dayanışma Platformu'nun, "Milyonlarca nefes, teröre karşı tek ses" sloganıyla organize ettiği mitinge katılacak vatandaşlara Türk bayraklarıyla gelmeleri çağrısı yapıldı. Yenikapı etkinlik alanında yapılacak miting için dün son hazırlıklar da yapıldı. "Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses" yazılı dev sahne miting alanına kuruldu. Alanın geneline de ses sistemleri yerleştirildi. Sosyal medyada da mitinge katılım için yoğun çağrı yapıldı. Çalışmaları dün yerinde inceleyen Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Oğan, Türkiye'de son iki aydır yaşanan yoğun terör saldırılarının artık dayanılmaz bir safhaya ulaştığını belirterek, Türkiye'de ilk defa halkın meydanlara inerek "Biz bu senaryoyu gördük, biz bunu biliyoruz. Bana aktörleri değiştirip, değiştirip önüme koyma. Ben bu oyunu bozarım" dediğini ve buradan doğan çok güçlü bir psikolojik iklim olduğunu dile getirdi.

"DEVLET İLE MİLLET KUCAKLAŞACAK "

Mitingin olumlu etki yaratacağına inandığını ifade eden Oğan, "Bu miting, bölgedeki insanımıza da güç verecektir. Birlik ve beraberlik böyle güçleniyor. Bunun için bu yapılan gösteriler, mitingiler, yürüyüşler, basın açıklamaları, gazete ilanları, her biri çok kıymetlidir. Oraya katılan herkes, bu ülkeye olan vatandaşlık borcunu ödemektedir" diye konuştu. Ayhan Oğan, miting programında bir ilkin yaşanacağını, devletin başı ile milletin meydanlarda kucaklaşarak, "Biz bu senaryoyu gördük, bunu bize yutturamazsınız" diyeceklerini anlattı. Sivil Dayanışma Platformu'nu 498 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğunu hatırlatan Oğan, mitingi bine yakın sivil toplum kuruluşunun desteklediğini anlattı. Oğan, mitinge kara ve deniz yoluyla ulaşım sağlanacağını ifade ederek, İstanbul'un ilçelerinden miting alanına otobüs kaldırılacağını, özel araçlarla gelinmesinin pek mümkün görünmediğini aktardı. Tüm ulaşımın ücretsiz olacağını söyleyen Ogan, mitingde vatandaşların yalnızca Türk bayrağı taşımalarını istedi.


ERDOĞAN'DAN DAVET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da resmi Twitter hesabından, Yenikapı Miting Alanı'nda saat 16.00'da start alacak olan "Milyonlarca nefes teröre karşı tek ses" mitingiyle ilgili bir görsel paylaştı. Erdoğan paylaştığı görsele, "Tüm vatandaşlarımızı bir olmaya, birlik olmaya, teröre karşı tek ses olmaya, Yenikapı'ya davet ediyorum" notunu düştü. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tweeti kendisinin attığını belirtmek için de iletiye "RTE" ifadesini ekledi.


"Yenikapı'da tarih yazacağız"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, teröre karşı tek ses olmak için Yenikapı'da bir kez daha tarih yazılacağını belirtti.
Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Bir olmak, birlik olmak, omuz omuza #TeröreKarşıTekSes olmak için aziz Milletimle Yenikapı'da bir kez daha tarih yazacağız" ifadesini kullandı.


TRAFİĞE KAPANAN YOLLAR
İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Yenikapı miting alanında gerçekleştirilecek etkinlik nedeniyle değişikliğe gidilecek güzergâhları açıkladı:
Buna göre, saat 08.00'den etkinlik bitimine kadar Bakırköy Taşhanlar Köprü, Aksu Caddesi çıkışından Sahil Kennedy Caddesi Yenikapı Kavşak arası kapatılarak, araçlar Bakırköy istikametine yönlendirilecek.
Gazi Mustafa Kemal Paşa Caddesi sahil istikametiyle Namık Kemal ve Sahil Kennedy caddeleri de kapatılacak.
Atatürk Bulvarı Pertevniyal Lisesi önünden Gazi Mustafa Kemal Paşa Caddesi istikameti kapatılarak, araçlar Millet ve Vatan caddelerine yönlendirilecek.
Sahil Kennedy Caddesi balık halinden itibaren Yedikule'ye kadar kapatılacak.
Sürücüler, alternatif olarak D-100 Kuzey-Güney yol, Hal yolu Kuzey-Güney yol, Havuzlu Kavşak-Atatürk Havalimanı Caddesi-Basın Ekspres yolu, Ataköy Sahil- Adnan Kahveci Bulvarı, Ataköy Sahil Strazburg Caddesi-Ataköy Bulvarı, Bakırköy Taşhanlar Köprü- Ekrem Kurt Bulvarı ile Vatan ve Millet caddelerini kullanabilecek.

BİZE ULAŞIN