Silahlar bırakılana kadar mücadele...

Silahlar bırakılana kadar mücadele...
Başbakan Ahmet Davutoğlu, mitingde "Bu milleti bölmek isteyen, eti kemikten ayırmak isteyen herkes kahrolsun, kahrolacak inşallah. Ve söz veriyoruz size onların hak ettiği cezayı vermek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Silahlar gömülene kadar mücadeleye devam edeceğiz" dedi. Davutoğlu'nun sözlerinden satırbaşları şöyle:
AK Parti iktidarları döneminde tek bir şey hedefledik. Bizim inancımızda ırkçılığın her türlüsü ayaklarımızın altındadır. Hiçbir ırkçılığa hiçbir ayrımcılığa izin vermedik. Biz ne söz verdiysek hepsini yaptık. Yasakların hepsini kaldırdık. Kardeşliği ihdas edecek şekilde her türlü adımı attık. "Gelin bu silahları terk edin" dedik. 27 Aralık'taki konuşmayla bunu ilan etti Cumhurbaşkanımız.


3 MESAJ...

Ama nevruz mesajına rağmen silahlı gruplar Türkiye'yi terk etmedi. Dış odaklar, kardeşi kardeşe kırdırmak isteyen odaklar Gezi provokasyonlarını başlattı. Çekilmeye başlayan gruplar, bunu bıraktılar.
Birinci mesajımız, kim ne yaparsa yapsın ne olur kardeşliğimizi pekiştirelim. kimse bir diğer kardeşine sen Türk müsün, Kürt müsün, kuzeyli misin diye sormasın.
İkinci mesajımız, Türkiye Cumhuriyeti Devleti her bir vatandaşına eşit bakar ve onları korumak için ne gerekiyorsa elinden geleni yapar ve buna muktedirdir. Türkiye üzerinde operasyon yapmak isteyenler bilsinler, biz nefes alıp verirken Türkiye'nin bir santimetrekaresini bile böldürtmeyiz ayırtmayız. Her türlü oyunu bozarız.
Üçüncü mesajımız, demokrasiyi özgürlüğü mutlak yaşatacağız. Herkes tercihini yapacak. Kimse Doğu'da Güneydoğu'da olduğu gibi baskıyla seçime gitmeyecek. Her kardeşimizin oy vermek için sandıklara gidip milli iradeyi tecelli edecek şekilde hakim kılmasını istiyoruz. İşte gün bugündür. AK Parti'yi itham edenlere hatırlatıyorum. Daha 9 Temmuz'da görev bize verildikten hemen sonra ayaklanma çağrısı yaptılar. Eş başkanlar "Gerekirse sırtımızı terör örgütüne dayıyoruz, gerekirse ayaklanırız" dediler. "Terör örgütüne dayanıyoruz" diyen eş başkana buradan sesleniyorum. Onlar terör örgütüne dayanabilirler ama biz milletimize sırtımızı vermişiz. Diyarbakır'a, Hakkari'ye, orada yaşayan kardeşlerimize sırtımızı vermişiz.'BARIŞIN ADRESİ TBMM'

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz da, miting alanını dolduranlara "Dosta güven düşmana kaygı verdiniz" diye seslendi. 78 milyon insanın ortak birarada yaşama iradesine işaret eden Yılmaz, özetle şunları kaydetti: "En son ocak sönmeden bu bayrak inmez bu vatan bölünmez. Şehitlerimizin anısına ne yapsak az, ne söylesek yetmez. Emanete sahip çıkacağız. Bir olacağız beraber olacağız, kardeş olacağız. TBMM toplumsal barış ve güvenin sağlanmasında yegane adrestir."

TARİHİ MİTİNGDEN NOTLAR ...

Miting alanında Mustafa Kemal Atatürk ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın posterleri yan yana asıldı. Pankartlarda 81 ilin isimleri yazıldı. "Türk- Kürt kardeş, ayrım yapan kalleş", "Teröre lanet birliğe davet" sloganları atıldı.
Hüseyin Yücel Ölmez, 19 yıl önce Şemdinli'de şehit düşen oğlu Yasin Ölmez adına verilen madalya ve Türk bayrağıyla mitinge katıldı. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda gazi olan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bisiklet Takımı üyesi Ali Güngör de alana bisikletiyle geldi.
Başbakan Davutoğlu, miting öncesi twitter'da "Bir olmak, birlik olmak, omuz omuza #TeröreKarşıTekSes olmak için aziz milletimle Yenikapı'da bir kez daha tarih yazacağız" diye yazdı.
7 Haziran'da AK Parti Milletvekili seçilen 1 Kasım için aday gösterilmeyen Uğur Işılak "Tek Sevdamız Türkiye" şarkısını okudu. İbrahim Sadri ise Mehmet Akif Ersoy'un "Çanakkale Şehitleri"ne şiirini seslendirdi.

ŞEHİT SAVCININ AİLESİYLE OTURDU
Protokolde Erdoğan'ın yanında, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın babası Hakkı Kiraz ve annesi Saadet Kiraz oturdu.

BİZE ULAŞIN