Zarar şimdiden 150 milyonu geçti

7 Haziran seçimleri sonrası artan terör saldırıları Doğu ekonomisine kan kaybettiriyor. Saldırılarda birçok bina, işyeri, araç, baraj ve enerji hattı ağır hasar görürken 3 ay içinde tespit edilebilen kayıp 150 milyon lirayı aştı. Diyarbakır'dan Hakkari’ye kadar tüm bölgeki turizmi de zarara uğratan PKK, böylece bölge halkının ekmeğiyle oynadı.

Zarar şimdiden 150 milyonu geçti

7 Haziran'daki genel seçimlerin ardından artan terör saldırıları bölge ekonomisini hedef aldı. Saldırılarda birçok bina, iş yeri, araçlar, barajlar ve enerji hatları zarar gördü. Terör örgütü PKK, genel seçimlerin ardından 13 baraja saldırı düzenledi. Saldırılarda 171 bina ile aralarında ambulans, iş makinası ve tırların da bulunduğu 859 araç hasar gördü. Terör saldırılarıyla 89 iş yeri, 82 de kamu binası tahrip edildi.

GÜMRÜK KAPILARI KAPALI

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kamu yatırımlarını hedef alan PKK, özellikle sağlık, eğitim, ulaşım gibi hizmetleri engellemeye çalıştı. Teröristler, 5 ambulans, 51 tır ve 94 kamyona hasar verdi. 70 iş makinası ile 5 belediye otobüsü de PKK'lıların hedefi oldu. 328'i polis, 68'i de askeri olmak üzere 396 araç, saldırılar sonucu hasar gördü.

Öte yandan son bir ay içerisinde enerji iletim hatlarına saldırılar sonucunda 15 milyon liralık zararın ortaya çıktığı kaydedildi. Diğer taraftan terör olayları nedeniyle Van'ın Saray ilçesindeki İran'a açılan gümrük kapısı "Kapıköy", Hakkari Yüksekova'daki "Esendere" ve Çukurca'daki "Üzümlü" gümrük kapıları da geçici olarak kapatıldı. Uzmanlar, saldırılar sonucunda ekonomik kaybın 150 milyon lirayı aştığını belirtiyor.

EN BÜYÜK ZARAR TURİZMDE

Çözüm Süreci ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin parlayan yıldızı haline gelen turizm ise, artan terör olaylarından en büyük zararı gören sektör oldu. Bölgede sağlanan huzur ile oluşan yoğun ziyaretçi talebi karşısında büyük gelişme gösteren turizm, PKK'nın yol kesme, araç yakma, yola patlayıcı yerleştirme gibi eylemleriyle sekteye uğradı. Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Adıyaman ve Van olmak üzere bölge genelinde üç ay öncesine kadar güven ortamı sayesinde yaşanan turizm hareketliliği, şiddet olayları nedeniyle sona erdi. Bölgedeki birçok mesire alanı ise "özel güvenlik bölgesi" ilan edilerek ziyarete kapatıldı.

HUZUR ORTAMI ÖZLENİYOR

Yılda 2 milyonu aşkın turistin ziyaret ettiği Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da terör saldırıları nedeniyle turistler Kurban Bayramı için yaptığı rezervasyonları da bir bir iptal etti. Doluluk oranı % 5'in altına inen oteller, Kurban Bayramı'nda boş kalacak. Bölge binlerce esnafı Çözüm Süreci'ndeki turizm hareketliliğinin yeniden yaşanmasını bekliyor. Özellikle Doğu'nun turizm merkezlerinden Diyarbakır'da vatandaşlar, Çözüm Süreci'ndeki huzur ortamını özlediğini ifade ediyor.

Nemrut da nasibini aldı

Adıyaman'da ise otellerdeki doluluk oranlarının yaklaşık % 50 azaldığı öğrenildi. Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, son dönemlerdeki terör olaylarından dolayı yabancı turist sayısında önemli bir düşüşün olduğu belirtildi. Yine geçtiğimiz yılın ilk 8 ayında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları arasında yer alan ve dünyanın 8. harikası olarak nitelendirilen Nemrut Dağı'na 14 bin 805 yabancı turist gelirken, bu yıl sayı 8 bin 203 kişide kaldı.

Bölgede işsiz sayısı artabilir

Zarar eden otellerin personel çıkarmak zorunda kaldığını belirten Turistik Otel Genel Müdürü Aziz Ilıksu, "Böyle devam ederse otel çalışanları işsiz kalacak" dedi. Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musıki Derneği Başkanı Kenan Aksu ise, geçen yıl bu dönemde kentteki otellerde yer bulunamazken, bu yıl konaklayacak turist bulunamadığını belirtti. Olayların esnafı da mağdur ettiğine dikkati çeken Aksu, esnafın iflasın eşiğinde olduğunu savundu.

Van ve Şanlıurfa terörün kurbanı

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, terör olaylarının turizme büyük zarar verdiğini söyledi. Takva, 2015 yılında, yüzde 85'i İran'dan gelen olmak üzere, 1 milyon kişilik turizm potansiyeline erişebilmeyi beklediklerini ancak bu hedefe ulaşamadıklarını belirterek, 2015 ilk altı ayında, kente sadece 500 bin turistin giriş yaptığını, bu nedenle belirledikleri hedeften geri kaldıklarını aktardı. İnanç ve kültür turizminin en önemli merkezlerinden Şanlıurfa'da, terör olayları nedeniyle bu yılki turist sayısının geçen yıla oranla yüzde 50 gerilediği bildirildi.

Oteller kapanma riskiyle yüzyüze

Dedeman Diyarbakır Oteli Genel Müdürü Mustafa Eryılmaz, terör olaylarının başlamasının ardından konuk sayısında büyük azalma olduğunu söyledi. Böyle giderse bölgedeki otellerin tek tek kapanma tehlikesiyle yüzyüze olduğunu kaydeden Eryılmaz, "Terörden dolayı son 3 ayda çok büyük darbe aldık... Otelimiz maalesef son 3 aydır dibe vurdu. Maalesef yeni talepler de gelmiyor. Diğer otellerin de bizden farkı yok" dedi. Öte yandan Güneydoğu Anadolu Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği'ne göre, terörün Gaziantep'i de sarstı. Kentteki otellerde doluluk geçen yıla kıyasla % 20 azaldı.

BİZE ULAŞIN