'Kapitalist ekonomi sorgulanabilmeli'

W-20 Yüksek İstişare Kurulu toplantısında konuşan Sümeyye Erdoğan: Kapitalist ekonominin ve kâr amaçlı çalışmanın insan huzuruyla, doğasıyla ne kadar uyumlu olduğunu daha çok tartışmalıyız

'Kapitalist ekonomi sorgulanabilmeli'
G-20 kapsamında ilk kez Türkiye'de oluşturulan Women - 20 (W-20) grubunun Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı İstanbul'da gerçekleşti. Kadın ve Demokrasi Derneği'nin (KADEM) organize ettiği, Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Türkiye İş Kadınları Derneği'nin (TİKAD) destek verdiği toplantıya kamu ve özel sektörden yöneticiler, akademisyenler ve uzmanlar da katıldı. Four Seasons Otel'de, YÖK üyesi Prof. Sezen Komsuoğlu'nun moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda kadına yönelik şiddet, yönetim kurullarında kadın kotası getirilmesi, iş hayatında mobing ve eşitsizliklerin giderilmesi, iş hayatı ile özel hayat dengesinin sağlanması, eğitim adaletsizliklerinin giderilmesi konuları öne çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan, KADEM Başkan Yardımcısı sıfatıyla katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada sıkça gündeme gelen iş ve özel hayat dengesinin sağlanmasıyla ilgili tartışmanın önemine dikkat çekerek şunları söyledi: "Daha kökten bir eleştiriye bağlamak istiyorum. Evet kapitalist ekonominin hâkim olduğu bir sistemde yaşıyoruz. Ve evet bu sistemin aktörlerinden biri olan G-20'nin içindeyiz şu anda. Buna rağmen böyle bir aracı kullanma imkânımız varken, belki de içeriden bazı eleştiriler getirmeliyiz. Kapitalist ekonominin ve kâr amaçlı çalışmanın insan huzuruyla, doğasıyla ne kadar uyumlu olduğunu daha çok tartışmalıyız. Küresel mutluluk istatistiklerinde Afrika ülkeleri en başta geliyor. Bunların nedenlerini biraz daha düşünmeliyiz. İş hayatı ile aile hayatını birlikte götürmenin insana yüklediği zorlukların biraz daha düşünülmesi ve bu ekonomik sistemin bu kadar da vazgeçilmez ve sorgulanamaz olmadığının görülmesi gerektiğini düşünmeliyiz." Karar alma mekanizmalarında daha çok kadın yönetici bulunmasının önemli olduğuna vurgu yapan Sümeyye Erdoğan, kadına yönelik şiddetle ilgili olarak da "Bizatihi evdeki şiddet kadının çalışmasının veya verimli çalışmasının önündeki en büyük engellerden birisidir" dedi. Toplantıda KADEM Başkanı Sare Aydın, TÜRGEV Başkanı Arzu Akalın, KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Melsa Ararat ile işadamı Ethem Sancak da birer konuşma yaptı.

Kadın yönetici yok
Türkiye'de kadınların yüzde 8.9'u iş hayatında. Türkiye'de yöneticilerin yüzde 12.7'si kadın. Dünyada 126 ülke arasında kadın yöneticisi sıralamasında Türkiye 94'üncü sırada. Kadınların sadece yüzde 1.2'si işveren. Akademisyenlerin yüzde 41'i, profesörlerin yüzde 28'i, rektörlerin yüzde 7.4'ü kadın. Hâkimlerin yüzde 37'si, parlamenterlerin yüzde 18'i kadın. 1 bakan, 2 vali, 17 kaymakam, 1 müsteşar kadın. 1380 belediyede 3'ü büyükşehir olmak üzere 37 kadın belediye başkanı var. Dışişlerinde 237 büyükelçinin 37'si kadın. Bürokraside, üst düzey yöneticilikte yüzde 9.8'i kadın, yüzde 90.2'si erkek.

BİZE ULAŞIN