MİT, FETÖ yalanını deşifre etti

MİT, paralel basın ve tutukluların Tahşiye ile ilgili istihbaratın emniyete MİT’ten geldiği iddiasını yalanlandı. Savcılığa gönderilen MİT yazısında, “Tahşiye ile ilgili emniyetle paylaşım olmamıştır”denildi.

MİT, FETÖ yalanını deşifre etti
Tahşiyecilere kumpas soruşturmasında şüpheli emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan ile Samanyolu Yayın Gurubu Başkanı Hidayet Karaca savunmalarında; Tahşiye grubuna yönelik faaliyetlerin Şüpheli Fetullah Gülen'in emir ve talimatı üzerine yapılmadığını, bu hususta 2008 yılı öncesinde Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından çalışmalar yapıldığını iddia etmişlerdi.

MİT YALANLADI

Savcılıkça MİT'e yazılan 12 Şubat 2015 müzekkereye istinaden verilen 28 Nisan 2015 tarihli cevapta, Tahşiye grubuna ilişkin elde edilen bilgilerin Emniyet Müdürlüğü ile paylaşılmadığını, Genel Kurmay Başkanlığına Muş ilinde ihale alan bir firma yetkilisine ilişkin açıklama yapılırken tahşiye grubundan bahsedildiği belirtildi.

NE ASKER NE MİT

Tahşiye kumpasına ilişkin hazırlanan iddianamede bu durum ile ilgili olarak, "Görüldüğü Üzere MİT tarafından İstanbul Emniyet Müdürlüğü yahut Emniyet Genel Müdürlüğünün diğer birimlerine herhangi bir yazı yazılmadığı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesinin tahşiye grubuna yönelik olarak doğrudan araştırma ve inceleme yapmadığı, MİT'ten gelen ihbar ve bilgilerin değerlendirildiği iddia ve savunmasının doğrulanmadığı, keza askeri birimler tarafından da emniyet birimlerine yine tahşiye grubu hakkında herhangi bir bilgi yazısı gönderilmediğinin anlaşıldığı" ifadelerine yer verildi.

BİZE ULAŞIN