Başbakan Davutoğlu'ndan PYD açıklaması!

Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Rojava'da bir Kürt bölgesinin oluşturulması hakkında, "Eğer Suriye muhalefetiyle anlaşırlarsa destekleriz" dedi. Davutoğlu PYD için ise "PYD, Esed ve PKK'yla olan ilişkileri hakkında açık bir tutum sergilemelidir" açıklamasını yaptı.

Başbakan Davutoğlu'ndan PYD açıklaması!
  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 29.09.2015 15:29 ABONE OL
Birleşmiş Milletler (BM) görüşmeleri için New York'ta bulunan Başbakan Davutoğlu, Rudaw'a açıklamalarda bulundu. Açıklamalara ilişkin haber de Rudaw sitesinde yer aldı.


Buna göre,Başbakan, IŞİD'le mücadeleye dair şunları söyledi:

"DEAŞ'A KARŞI HER ÜLKEYE YARDIM EDEBİLİRİZ"
"DEAŞ'a karşı mücadelede, her ülkeye yardımda bulunmaya hazırız. Çünkü DEAŞ hepimiz için tehdittir. Ancak şunu unutmamalıyız, DEAŞ 3 yıl önce yoktu. DEAŞ'ı kim kurdu? Esed'in işlediği suçlar ve zorbalığı DEAŞ'ı ortaya çıkardı. Sadece Esed rejimi DEAŞ'e taktiksel yardımda bulundu. Esed Rakka ve Deyr ez Zor bölgelerini bombalayarak ılımlı muhalif güçleri buradan çıkarttı ve DEAŞ'ın girmesini sağladı."


IŞİD ve Esed'in birbirini beslediğini ifade eden Davutoğlu, Suriye'deki Sünniler'in Esad'a karşı birlik içinde olması gerektiğini belirterek, "Esed'in ortadan kaldırılması, DEAŞ'ın ortadan kaldırılmasıdır" dedi.


Davutoğlu, IŞİD'in varlığının Esad'a yaradığını ve Esad'ın uluslararası güçlere, IŞİD'e karşı mücadele için destek talebinde bulunduğunu söyledi.


Habere göre, Başbakan Davutoğlu, Rojava'da bir Kürt bölgesinin oluşturulmasına "ılımlı muhalefetle birliktelik" durumunda destek vereceklerini söyledi.


Başbakanı Davutoğlu, şunları söyledi:

"PYD PKK İLE İLİŞKİLERİNİ KESMELİ"
"Suriye Kürtleri, Türkmenlerle Araplar gibi akrabamızdır. Ilımlı muhalefetle birlikte oldukları sürece her türlü kazanımlarını destekleriz. Kürt, Arap, Türkmen, Sünni, Alevi, Nusayri, Hıristiyan ya da Müslüman. Bütün Suriyeliler kardeşimizdir. Biz hiçbirine karşı değiliz."


PYD'ye ilişkin ise Davutoğlu, "Ancak aynı zamanda Esed'le ittifak halinde olup ondan destek alan ve Türkiye'ye saldıran PKK'yla ilişkisi bulunan PYD'nin Esed rejimi ve PKK'yla ilişkilerini kesmesi konusunda açık tutum sergilemesi gerekiyor" diye belirtti.

"SURİYE'DE ARAPLAR VE TÜRKMENLER GİBİ KÜRTLERİ DE DESTEKLERİZ"
PKK'yla ilişkisi bulunan her tarafın Türkiye'ye karşı olduğunu söyleyen Davutoğlu, "DEAŞ ve PKK'yla ilişkili herhangi bir grubun saldırısı olursa, Türkiye'nin kendini savunma hakkı vardır. Ancak Suriye'de yaşayan bir grup olarak Kürtler'e de Arap ve Türkmenler'e olduğu gibi destek veririz" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU