FETÖ’nün haber ajansı da çöktü!

Bayi satışı 8 bine kadar düşen Zaman Gazetesi’nin abone adı altında basılan gazetelerin yumurta kartonu fabrikasına gönderildiğinin ortaya çıkması bağışçıları şoka uğratmıştı. FETÖ'ye yakınlığı ile bilinen Cihan Haber Ajansı da günden güne eriyor. 17/25 Aralık İhanet Operasyonu'nun ardından büyük kayıp yaşayan Cihan'ın elindeki yerel kanal sayısı 94'ten 40'a geriledi. İki ayda bir yayınlanan Cihan Medya Haber Dergisi'nin kapısına da kilit vuran ajansın önümüzdeki günlerde muhabir tenkisatına gideceği konuşuluyor.

FETÖ’nün haber ajansı da çöktü!
  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 29.09.2015 11:54 ABONE OL
FETÖ'ye bağlı Cihan Haber Ajansı'nın 2003 yılında 28 kanal ile başlattığı 'Cihan TV Network' projesi, her geçen gün eriyor. Cihan Haber Ajansı'nın Yenibosna'daki binasında hazırlanan haber programları canlı olarak, yerel kanallara ücretsiz olarak veriyor, yerel kanallarda kendi logolarıyla izleyicilerine aktarıyor. Cihan TV Network biriminde, sabah, öğle ve akşam ana haber bültenleri, ajansın kendi bünyesinden servis ettiği haberlerden oluşuyor. Cihan, canlı haber bültenlerinin olmadığı saatlerde ise Samanyolu TV'nin yıllar önce yayınladığı çok eski programları yerel kanallara hizmet adı altında sunuyor.

GÜLEN'İN BEDDUASI KENDİLERİNİ VURDU

Verdiği bu hizmet karşılığında yerel kanalların reklam kuşağını satın alan ve bu sayede Gülen Örgütü'ne büyük paralar kazandıran Cihan, 17 Aralık Operasyonu öncesine kadar program anlaşması yaptığı kanal sayısı 94'e ulaşmıştı. Ancak Aralık 2013 yılında örgüt lideri Fetullah Gülen'in Müslümanları hedef alan bedduası Paralel Yapı'ya bağlı Cihan Network için de çöküşün başlangıcı oldu. Gülen'in beddualarının ardından yerel tv kanalları anlaşmalarını bir bir iptal ettirdiği öğrenildi. 94 yerel kanalla anlaşması bulunan Cihan Network gün be gün eridi ve elindeki kanal sayısı 40'a düştü. Kanal sayısının düşmesi nedeniyle reklam gelirinde de ciddi bir düşüş yaşandı. Çünkü program öncesi ve sonrası reklam kuşaklarının süresi oldukça kısaldı. Birçok yerel kanalında Cihan TV Network üyeliğinden ayrılma hazırlığı içinde olduğu da öğrenildi.

CİHAN ABONELİKLERİ DE BİTTİ

17/25 Aralık İhanet Operasyonu'nun ardından Cihan Haber Ajansı ile sözleşmesi olan TRT, Turkuvaz Medya Grubu, Haber 7, Ülke TV, Tv Net, Star Medya Grubu, Yenişafak ve 24 TV aboneliklerini iptal ettirmişti. Sürekli kara propaganda haberlerini servis eden Cihan'a az sayıda yerel abonesi de sürekli isyan ediyor.


CİHAN MEDYA HABER DERGİSİ DE KAPANDI

Gülen Örgütü'nün ihanetinin faturasına eklenen son halka da Cihan Haber Ajansı'na bağlı olarak çıkarılan ve iki ayda bir yayınlanan Cihan Medya Haber Dergisi oldu. 59 sayı yayınlanan dergi, Kasım 2014 yılından bu yana maddi zorluklar nedeniyle yayınlanmıyor.

Cihan Haber Ajansı'nın ve Gülen Örgütü'nün güç kaybetmesi nedeniyle önümüzdeki günlerde ajansta çalışan bir çok kişinin de işten çıkarılacağı konuşuluyor.

Kaynak: Sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU