'PYD, Esad ve PKK ile ilişkisini kesmeli'

Başbakan Davutoğlu, Rojava'da Kürt bölgesi talebine "Suriye muhalefetiyle anlaşılırsa destekleriz" dedi. Davutoğlu, PYD'nin Esad ve PKK'yla ilişkisini kesmesi gerektiğini söyledi

'PYD, Esad ve PKK ile ilişkisini kesmeli'
Birleşmiş Milletler (BM) görüşmeleri için New York'ta bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kuzey Irak'ta yayımlanan Rudaw gazetesine açıklamalarda bulundu. Davutoğlu DAEŞ ile mücadeleye dair şunları söyledi: "Her ülkeye yardımda bulunmaya hazırız. Çünkü DAEŞ hepimiz için tehdit. Ancak DAEŞ 3 yıl önce yoktu. Kim kurdu? Esad'ın işlediği suçlar, DAEŞ'i ortaya çıkardı." DAEŞ ve Esad'ın birbirini beslediğini ifade eden Davutoğlu, Rojava'da bir Kürt bölgesinin oluşturulmasına "ılımlı muhalefetle birliktelik" durumunda destek vereceklerini söyledi. Davutoğlu, "PYD'nin, Esad ve PKK'yla ilişkilerini kesmesi konusunda açık tutum sergilemesi gerekiyor" dedi.

TERÖRİSTİ MEŞRU KILMAZ

Davutoğlu, "DAEŞ ve Şiddete Varan Aşırıcılıkla Mücadelede Liderler Zirvesi"ndeki yaptığı konuşmada da "Terörizm ve radikal eğilimlerle birlikte mücadele edelim, kendimizi kandırmayalım" çağrısında bulundu. PKK, DAEŞ ve diğer terör örgütleri arasında bir fark olmadığını vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti: "Dostlarımız ve ortaklarımız bu konuda ihtiyatlı olmalılar. Bir teröristin diğer bir teröristle savaşması, onu meşru kılmaz." Bu arada Davutoğlu dün İngiltere Başbakanı David Cameron, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Norveç Başbakanı Erna Solberg ile de ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

OBAMA VE PUTİN İLE SURİYE ADIMI
Başbakan Davutoğlu, BM'deki yoğun programı kapsamında ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde Suriye konusunun ele alındığını vurgulayan Davutoğlu, Türkiye, ABD ve Rusya'nın üçlü bir çalışma içine girebileceğini açıkladı. Her iki liderin de konuya olumlu yaklaştığını kaydeden Davutoğlu, "Son dönemde gündeme getirdiğimiz, Türkiye, ABD ve Rusya üçlü mekanizma ile Suriye'ye ortak bir tavırla yaklaşım konusunu ele aldık. Prensipte olumlu bir yaklaşım var. Daha detaylı olarak ABD ve Rusya ile istişarelerimiz devam ediyor. Üçlü mekanizma konusunda da prensipte bir sıkıntı gözükmüyor. O konularda da gerekirse üçlü çalışma imkanı var" dedi.

BİZE ULAŞIN