FETÖ'ye VIP dinleme operasyonu

Ünlü işadamı ve gazetecileri, yasadışı dinleyen 44 istihbaratçı için operasyon başlatıldı. Dosyadaki 45'inci şüpheli ise Fetullah Gülen

FETÖ'ye VIP dinleme operasyonu
Pazar 13.03.2016
Son Güncelleme: Pazar 13.03.2016
ABONE OL
FETÖ/PDY terör örgütü adına ünlü işadamı, gazeteci ve sanatçıların da aralarında yer aldığı 59 mağduru, sahte belgelerle terör örgütleriyle ilişkilendirip yasadışı olarak telefonlarını dinleyen ve özel hayatlarını takip altına alan 44 istihbaratçı hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gözalt kararı verildi. Dosyadaki 45'inci şüphelinin ise Paralel Yapı lideri Fetullah Gülen olduğu öğrenildi.

ALMAN SERVİSİYLE PARALEL ZİRVE...

16'SI CEZAEVİNDE
İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Hasan Yılmaz'ın talimatı ile harekete geçen İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, adresleri önceden belirlenen şüphelilerin işyerlerinde ve evlerinde arama-gözaltı işlemi gerçekleştirdi. Operasyonda 17 kişi gözaltına alınırken diğer şüpheliler aranıyor. 44 şüpheliden, Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan, Hayati Başdağ'ın da aralarında bulunduğu 16 şüphelinin FETÖ/PDY davası kapsamında halen cezaevinde bulunduğu da belirtildi. Bu şüpheliler cezaevinden getirilerek ifadelerine başvurulacak. Yasadışı dinlenenler arasında Ali Koç, Ferit Şahenk, Mustafa Suzer, Mehmet Emin Karamehmet gibi tanınmış işadamları var.

İŞTE 59 MAĞDUR
Ferit Şahenk, Yıldırım Ali Koç, Caroline Nicole Koç, Mehmet Emin Karamehmet, Mustafa Süzer, Fevzi Bülent Özaydınlı, Atalay Şahinoğlu, Erol Altaca, Mehmet Yörük, Melih Türker, Ahmet Topsoy, Ali İhsan Karacan, Yener Şenok, Süleyman Kocakaya, Dursun Ali Yılmaz, Memduh Karakullukçu, Sezai Çanakçı, İbrahim Çağlar, İbrahim Özay Şendir, Ömer Lütfi Karagöz, Cemal Tanıl Küçük, İ. Tufan Türenç, Mehmet Murat Yetkin, Zafer Mutlu, Sabri Yılmaz Özdil, Can Dündar, Aslı Aydıntaşbaş, Mehmet Faraç, İsmail Küçükkaya, Mirgün Sırrı Cabas, İsmail Uğur Dündar, İbrahim Yıldız, Amberin Zaman, Şirin Payzın Acet, Nihat Genç, Rasih Yılmaz, Selahattin Sadıkoğlu, Ergün Diler, Cengiz Semercioğlu, Halil Engin Ardıç, Bedri Baykam, İlhami Melih Meriç, Metin Yüksek, Saner Ayar, Recep Tepeli, Nesibe Ruhat Mengi, Bülent Çöltekin, Rıdvan Bıyık, Mustafa Şekeroğlu, Gülden Aydın, Mehmet Nuri Çolakoğlu, Faruk Bildirici, Şükran Suna Vidinli, Arslan Bulut, Özdemir İnce, Mehmet Emin Darendeli, Ahmet Altınel, Hüseyin Özalp, Metin Yavuz Yalçın.

5 YIL BOYUNCA DİNLEDİLER
Şüphelilerin gerçekte hiçbir suç örgütü ile irtibatları olmayan ünlü işadamı ve gazetecileri sanki suç örgütleri ile irtibatı varmış gibi 5 yıl boyunca izledikleri, telefonlarını IMEİ üzerinden sahte isim ile karar almak suretiyle kayıt altına aldıkları ve bunu da söz konusu mağdurları baskı ve etki altına almak amacıyla gerçekleştirdikleri anlaşıldı.

17'Sİ GÖZALTINDA...

Soruşturmanın bir numaralı şüphelisi Fetullah Gülen'in talimatı doğrultusunda, FETÖ mensubu polislerin bu dinleme ve izlemeleri 2013'ün sonunda planladıkları hükümeti cebir ve şiddet ile devirme planlarına hazırlık amacıyla yaptığını belirtildi. Operasyonda 28 şüpheliden 17'si gözaltına alındı.