Avrupa’da en ırkçı Almanya

Başbakanlığın hazırladığı rapora göre Almanya’da Türkler’e yönelik 53 ırkçı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıların 34’ü camilere yapılırken, 1 Türk öldü

Avrupa’da en ırkçı Almanya
Başbakanlık'ın yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlara yönelik saldırılarla ilgili hazırladığı rapor, en ırkçı ülkenin Almanya olduğunu ortaya koydu. Rapora göre geçen yıl bu ülkede Türklere yönelik 53 ırkçı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıların 34'ü ise camilere yönelik tehdit ve kundaklamalar.

SALDIRILARIN YARISI ALMANYA'DA
Başbakanlık tarafından hazırlanan 'Vatandaşlarımıza Yönelik Saldırılar ve Ayrımcılık Raporu' Ocak-Aralık 2015 tarihleri arasını kapsıyor. Rapora göre geçen yıl Türklere yönelik 104 ırkçı saldırı ve hak ihlali gerçekleştirildi. Bu saldırıların 53'ü Almanya, 16'sı Fransa, 8'i Hollanda, 8'i Belçika, 5'i Avusturya, 5'i Bulgaristan, 2'si İngiltere, 2'si İsviçre, 1'i ABD, 1'i Kanada, 1'i Polonya, 1'i Rusya ve 1'i Yunanistan da meydana geldi.

MÜSLÜMANLARA AĞIR HAKARETLER
Almanya'da camilere yönelik gerçekleştirilen en yaygın saldırı, camilerin duvarlarına ırkçı ifadeler yazılması ve camların kırılması oldu. Saldırıların 34'ünde Türklerin yoğun olarak gittikleri camilerin duvarlarına ırkçı ifadeler yazıldı. Öhringen şehrindeki Akşemseddin Camii'nin duvarına sprey boya ile "Lanet olası İslamcılar geberin" yazılırken, Neustadt şehrindeki IGMG Mevlana Camii'nin camlarına taş atılarak kırıldı. Almanya'da camii ve din görevlileri 10 defa tehdit edildi. Rapora göre Olderburg'daki DİTİB'e bağlı Hacı Bayram Cami'ni telefonla arayan bir Alman, "Yanlış bir peygamberin yanlış sempatizanlarısınız. Sizler Avrupa'ya göç ederek buralara terör getirdiniz. 11 Eylül ve Charlie Hebdo saldırıları gibi burada yaptıklarınızdan dolayı Almanya ve Avrupa'yı terk etmeye davet ediyorum" diyerek hakaret etti. Merzig kasabasında bulunan DİTİB Camii din görevlisinin aracına Paris saldırılarının zanlılarından Salah Abdeselam'ın fotoğrafının yanına kalemle çizilmiş bir darağacı resmi ile "Seni yakalayacağız" ifadesinin yer aldığı bir kâğıt konuldu.

KIZ ÖĞRENCİYE BAŞÖRTÜSÜ ZULMÜ
Geçen yıl Türklere yönelik 19 olaydan 12'si fiziksel saldırı oldu. 3 kundaklama olayının yaşandığı saldırılarda 1 Türk hayatını kaybederken 9 Türk de yaralandı. 26 Ocak'ta 12 yaşındaki Türk kız çocuğu, 50 yaşlarında elinde yabancı düşmanlığı içeren pankart taşıyan bir erkeğin saldırısına uğradı. Neukölln Belediyesi'nde bir Türk'e ayrımcılık yaptı. Gümüşhaneli Harun Aydurmuş ırkçılar tarafından uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Hukuk öğrencisi Betül Ulusoy'a ise başörtülü olduğu için staja alınamayacağı söylendi.
BİZE ULAŞIN