Midyat’ta hain saldırı

Teröristler, bu kez emniyete bomba yüklü araçla saldırdı. Biri hamile 2 kadın polis ve 3 sivil şehit oldu, 52 kişi yaralandı. Faciayı beton bariyerler önledi

Midyat’ta hain saldırı
İstanbul'un ardından teröristler bu kez Mardin'in Midyat ilçesinde İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına bombalı araçla saldırdı. Saldırıda biri 6 aylık hamile 2 kadın polis şehit oldu, 3 vatandaş hayatını kaybetti, aralarında çocuk ve polislerin de olduğu 52 kişi yaralandı. Daha büyük bir faciayı beton bariyerler önlerken, bölgede hava destekli operasyon başlatıldı. Bombalı saldırının ardından ilçeye giden HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'a vatandaşlar tepki gösterdi.

2 AY ÖNCE ÖNLEM ALINDI
Terör olayları ve bombalı saldırılar nedeniyle bir süre önce 5 metre yüksekliğinde ve 2 metre genişliğinde beton bariyerlerle çevrilen Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne teröristler bombalı araçla saldırdı. Teröristler bomba yüklü araçla, ilçenin en işlek yerlerinden biri olan Nusaybin Caddesi üzerindeki Emniyet Müdürlüğü binasına girmeye çalıştı. Durumu fark eden polisler müdahale etti. Polisler ile teröristler arasında yaşanan kısa süreli çatışmanın ardından teröristler, bomba yüklü aracı binanın girişinde bulunan nöbetçi polis kulübesinin yanında infilak ettirdi. Şiddetli patlama, ilçenin her yerinden duyuldu. Emniyet müdürlüğü binasında bulunan bazı araçlar alev aldı. Yanan araçları TOMA'lar söndürdü. Binada büyük hasar meydana geldi, bölgede birçok bina ve işyeri zarar gördü.

BİRİ HAMİLE POLİS 5 KURBAN
Saldırıda polis memuru Nefize Özsoy (32) ve önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yakın korumalığını da yapan 8 yıllık polis memuru Bolu nüfusuna kayıtlı Şerife Özden Kalmış (31) şehit oldu. Kalmış'ın 6 aylık hamile olduğu öğrenildi. Hain saldırıyla ilgili açıklama yapan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bu mübarek günleri terör eylemleriyle kana bulayanlar amaçlarına asla ulaşamayacaklar" dedi. Kanlı olayda 3 vatandaş da hayatını kaybetti. Aralarında çocuk ve polislerin de olduğu 52 kişi yaralandı. Yaralılar Midyat ve Mardin'deki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. İlçeye çok sayıda takviye birlik sevk edilirken, özel harekât timleri bölgede hava destekli operasyon başlattı. Bomba uzman ekipleri ile olay yeri inceleme ekipleri de bölgede inceleme yaptı.

EŞİ DE ORADA YARALANMIŞTI
Şehit kadın polis memuru Nefize Özsoy'un, Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesi'nde görevli eşi Cumhur Özsoy'un da geçen yıl Midyat Emniyet Müdürlüğü'ne düzenlenen silahlı saldırıda yaralandığı belirtildi. Cumhur Özsoy'un yaralanmasının ardından Midyat'tan Kırklareli'ne gönderildiği bildirildi. Acı haberi aldığı anda baygınlık geçiren Özsoy, ambulansla götürüldüğü Kırklareli Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Özsoy çiftinin, 4 yaşında Elif adında bir kız çocukları olduğu öğrenilirken, şehit polisin ailesinin Edirne'de yaşadığı bildirildi. Nefize Özsoy'un Mardin'deki görev süresinin bitimine 1 ay kaldığı, görevi bitince eşinin yanına dönmeyi planladığı belirtildi.

HDP'Lİ ALTAN TAN'I YUHALADILAR
Midyat'taki bombalı saldırının ardından ilçeye giden HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ı yuhalayan vatandaşlar, tepki gösterdi. Midyatlı olan Altan Tan, kardeşi ile birlikte ciple geldiği Midyat'ta patlama bölgesinde inceleme yaparken vatandaşların sert tepkisi ile karşılaştı. Çevrede toplanan vatandaşlar, "Biz sorunu çözün diye sizi Meclis'e gönderdik. Bombaları patlatıp, insanları öldürün diye göndermedik. Sizi burada istemiyoruz, gidin" diyerek Tan'ı yuhaladılar. Tepki üzerine HDP'li Altan Tan, aracına binip, olay yerinden hızla uzaklaştı.

TERÖRE BÜYÜK ÖFKE
Saldırıda yaralananlara kan vermek için Midyat Devlet Hastanesi'ne gelen Abdülkadir Gümüş, "Bu ramazan ayında böyle bir saldırıyı kınıyoruz. Bu kan dursun, Allah bizi korusun. Milletimiz inşallah bir daha böyle bir acı yaşamaz" diye konuştu. İlhan Akay da patlamada evde bulunduğunu anlatarak, "Ramazan ayında böyle bir patlama olduğu için şoktayız. 20 yıldır buradayız, böyle bir patlama görmedik. Bu son olur inşallah" ifadelerini kullandı. Abdulgani Göka da saldırının insanlığa ve Müslümanlığa sığmayacağını dile getirerek, saldırıyı vicdansızlık olarak nitelendirdi. Göka, "İnsan olan böyle bir şey yapamaz. Böyle bir saldırı kabul edilemez. Terörü lanetliyoruz. Terörün dini, insanlığı yoktur" dedi.

SAHTE PTT ARACI KULLANDILAR
Saldırıda kullanılan bombalı aracın, dikkat çekmemek için PTT aracı gibi giydirildiği belirlendi. Saldırıda şehit olan polislerden Şerife Özden Kalmış'ın (31) eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, yakın korumalığını yaptığı öğrenildi.

Mehmet İŞ-Nezir GÜNEŞ-Murat SAVAŞ-Kasım SAVAŞ / SABAH
BİZE ULAŞIN