Paralelin üniversitesine kayyum atandı

Paralel yapının kontrolündeki Fatih Üniversitesi’ni yöneten Sağlık ve Tedavi Vakfı’na kayyum atandı. Karar, Büyükçekmece 5. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, Vakfın iyi yönetilemediği yönünde yaptığı başvuru üzerine alınan kararla, vakfın yönetimi 3 kişiden oluşan kayyum heyetine devredildi.

Paralelin üniversitesine kayyum atandı

Paralel yapının kontrolündeki Fatih Üniversitesi'ni yöneten Sağlık ve Tedavi Vakfı'na kayyum atandı. Karar, Büyükçekmece 5. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verildi. Mahkeme kararında, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Vakfın iyi yönetilemediği yönünde mahkemeye başvuru yapılması kararı adlığı başvurunun da Genel Müdürlük adına İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü tarafından yapıldığı kaydedildi.

MÜFETTİŞ ZARAR TESPİT ETTİ

Mahkeme kararında, İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü'nün söz konusu vakfın 2011-2015 yılları arasındaki işlemlerine ilişkin denetim yaptığı, Başmüfettiş İhsan Torun tarafından yürütülen denetimler sürerken Başmüfettiş Torun'un vakfın mevcut yönetim tarafından zarara uğratıldığı yönünde görüş bildirdiği kaydedildi. Azil davası açılana kadar vakfın yönetiminin mevcut yöneticiler tarafından sürdürülmemesi, aksi taktirde telafisi imkansız zararlar ortaya çıkacağı yönündeki müfettiş görüşü üzerine, Vakıflar Genel Müdürlüğü mahkemeye başvurma kararı aldığı anlatılan kararda, Genel Müdürlük adına İstanbul 1. Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü'nün mahkemeye müracaat ettiği anlatıldı.

TELAFİSİ İMKANSIZ ZARAR DOĞABİLİR

Mahkeme kararında,Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün yaptığı başvurunun incelendiği, vakfın zarar uğratıldığına ilişkin müfettiş raporunda da bahsedildiği üzere telafisi imkansız zararlar doğmasının muhtemel olduğu, bu sebeple vakfın yönetiminin ihtiyaten görevden uzaklaştırılmasının uygun görüldüğü kaydedildi.

HASAN ÖLÇER ATANDI

Mahkeme, vakfa kayyum olarak Avukat Hasan Ölçer, Mülkiye Başmüfettişi Vahdettin Özcan ve Mali Müşavir Faik Tiryaki'yi görevlendirdi. Kayyumlara maaş olarak 4 bin lira belirlendi. Avukat Hasan Ölçer daha önce de Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Koza İpek Holding'e kayyum olarak atanmış sonradan bu görevden ayrılmıştı.

KONYA'DA FETÖ/PDY SORUŞTURMASINDA VAKFA KAYYUM ATANDI

ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ'NE KAYYUM ATANDI

BİZE ULAŞIN