Vezneciler talimatı Mardin kırsalından

İstanbul Vezneciler’deki bombalı saldırının talimatı Mardin kırsaldan geldi. Saldırının organizatörü olan terörist ise her yerde aranıyor. Canlı bomba kadının kopan sol eli okulun bahçesinde bulundu

Vezneciler talimatı Mardin kırsalından

SABAH, İstanbul Vezneciler'de bombalı araçla gerçekleştirilen terör saldırısının tüm detaylarına ulaştı. Bomba yüklü aracı henüz kimliği belirlenemeyen ve sol eli bir okulun bahçesinde bulunan kadın terörist patlattı. Eylem talimatı ise Mardin kırsalından verildi. Saldırının beyni olan, PKK/KCK sorumlusu Hüseyin S. yakalandı.

DİDİK DİDİK TARANDI
7 Haziran'da Fatih Şehzadebaşı Caddesi Vezneciler'de Çevik Kuvvet'e ait iki midibüsün geçişi sırasında park halindeki bomba yüklü aracın patlatılmasıyla 6'sı polis 11 kişi şehit oldu. 17'si polis 27'si sivil 44 kişi yaralandı. Polis, olayı aydınlatmak için 3 GSM operatörü üzerinden bölgedeki 7 baz istasyonunda saldırıyla aynı dakikalarda yapılan 1800 telefon görüşmesini incelemeye aldı. Tüm MOBESE ve PTS'ler (Plaka Tanıma Sistemi) didik didik edildi. İşte hain terör saldırısının detayları:
Saldırıyı PKK'nın şehir yapılanması TAK yaptı. Olayda RDX türü yüksek güçte fabrikasyon patlayıcı kullanıldı. Amonyum nitrat ve çelik bilye ile takviye edilmiş bomba, üç uçlu düzenek olarak yerleştirildi. Patlama alanında 2 metre çapında çukur oluştu, araçta 500 kilo patlayıcı vardı.
Bomba taşıyan 34 LRK 76 plakalı aracın arama kaydı çıkmadı. Araç, Bağcılar'dan trafik tescilli Ümit K.'ye (51) ait çıktı. Gözaltına alınan K., aracı geçen yıl gayriresmi olarak Murat P.'ye (45) sattığını belirtti.
Korsan araç kiralama işi yapan Murat P. de gözaltına alındı. P.'nin aracı 14 gün önce Bağcılar'da E.S., S.E. ve R.S.'ye kayıt dışı kiraladığı belirlendi. Bu şahıslar eylemi hazırlayan hücreydi. Aracın GPS kayıtlarından teröristlerin 29 Mayıs'ta İstanbul'dan Mardin'in Kızıltepe ilçesine Diyarbakır üzerinden gittikleri, 31 Mayıs'ta ise İstanbul'a döndükleri tespit edildi. Teröristlerin eylem talimatını Mardin kırsalından aldığı saptandı.

BOMBA KIZILTEPE'DEN
İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorguları devam eden Murat P. ve diğer şüphelilerin ifadeleri ve telefon kayıtları doğrultusunda polis yeni operasyonlar gerçekleştirdi. Saldırının beyni olduğu ileri sürülen Hüseyin S. ile araca bombanın yüklenmesinde rol oynayan 2 kişi yakalandı. Hüseyin S.'nin PKK/ KCK'nın şehir yapılanmasından sorumlu isimlerden biri olduğu ileri sürüldü.
Araç 27 Mayıs'ta kiralandı. 29 Mayıs-2 Haziran arasında Mercan'daki İSPARK otoparkında kaldı. 2 Haziran'da otoparktan ayrıldı. PTS'ye göre araçtaki 3 kişi aynı gün bölgede keşif yaptı. Araç, 5 Haziran'a kadar PTS ve MOBESE'ye takılmadı. O tarihler arasında Mardin Kızıltepe'de bomba düzeneği yerleştirildi ve trafiğe çıkarılmadı. Diyarbakır üzerinden İstanbul'a getirilen araç 5 Haziran'da bir kadın tarafından Mercan'daki İSPARK'a bırakıldı. Araç aynı kadın tarafından 7 Haziran günü saat 6.30'da İSPARK'tan alındı. Saat 8.40'ta da araçtaki kadın terörist tarafından patlatıldı.
Saldırıda amaç, iki çevik kuvvet otobüsünün arasında bombalı aracı patlatmaktı ancak teröristler başarılı olamadı.
Toplamda 40'a yakın kişinin ifadesi alındı. Önceki akşam Esenyurt'ta gözaltına alınan ve evinde düdüklü tencereler ele geçirilen 2 kişi ile birlikte halen gözaltında olanların sayısı 9 oldu.

KİMLİĞİ ARAŞTIRILIYOR
Olay yeri inceleme ekipleri bölgede, alçak saldırıda kullanılan bombalı aracı patlatan kadın teröriste ait parçalar buldu. Kadının kopan sol eline bir okulun bahçesinde rastlandı. El ile birlikte iki ayak parmağı ve bir tutam derili saç bulundu. Yapılan parmak izi incelemesinde sabıka kaydına rastlanmadı. Canlı bomba kadının, bir hafta süren keşif çalışmaları sırasında sık sık kılık değiştirdiği, saç rengini kızıla boyattığı, olay günü ise başörtüsü takarak otoparktan çıktı. L.Ç. olduğu değerlendirilen kadının gerçek kimliği DNA ile kesinlik kazanacak. Adli Tıp'taki erkek cesedinin kime ait olduğuna yönelik çalışmalar da devam ediyor. Bu arada PKK'nın Mardin kırsalındaki teröristler tarafından 4 farklı araçla bombalı eylem planlandığı ve bunlardan birinin İstanbul, birinin de Mardin'de patlatıldığı belirlendi. Yapılan çalışmalar sonucu üçüncü araç dün Muş'ta yakalandı. Emniyet birimleri dördüncü aracı arıyor.
Hasar sonrası onarım başladı
İstanbul Vezneciler'de önceki gün yaşanan patlamada zarar gören 5 asırlık Şehzade Camisi'nin onarımı için Vakıflar Genel Müdürlüğü harekete geçti. Müdürlük, Beyazıt Camisi'nin restorasyonu için görevlendirdiği şirketi Şehzade Camisi'ne yönlendirdi. Mimar Sinan'ın "Çıraklık eserim" dediği camide iskele kuruldu ve hasar tespiti yapıldı. 8 camı ve kapıları hasar gören cami ibadete açık bir şekilde restore edilecek.

Yunus Emre KAVAK - Sercan İNCESU - Ferit ZENGİN-Erkam ÇOBAN-Nazif Karaman-Barış SÖZAL / SABAH

BİZE ULAŞIN