Hainler belediye aracından çıktı

Van’daki terör saldırısında kullanılan araç BDP’li Van Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Van Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (VASKİ) ait çıktı. Terörist de VASKİ’nin taşeron çalışanı!

Hainler belediye aracından çıktı
SABAH, önceki gün Tunceli'de yaşanan bombalı saldırı ve Van'da gerçekleşen çatışmanın ayrıntılarına ulaştı. Van'daki olayda kullanılan aracın BDP'li Van Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Van Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne (VASKİ) kiralandığı belirlendi. Aracı kullanan terörist de VASKİ'de taşeron olarak çalışıyor.

KUMANDA İLE PATLATTILAR
Terör örgütü PKK tarafından Tunceli'nin Ovacık ilçesinde adliye lojmanlarına bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 2'si polis, 12'si sivil toplam 14 kişi yaralandı. Saldırı 44 EV 467 plakalı beyaz renkli 2011 model Peugeot Partner marka araçla gerçekleşti. Yapılan incelemede aracın 1 Eylül 2015 tarihinde G.A. isimli şahsın adına Malatya'da tescil edildiği belirlendi. Şahsın bilgisayar ve güvenlik sistemleri üzerine iş yerinin olduğu saptandı. G.A.'nın Tunceli Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alındı. G.A.'nın 3 çalışanı olay günü söz konusu araç ile saat 10.00 sıralarında fiber optik kabloların değişimi için Ovacık'a gitti. Araç teröristler tarafından gasp edildi. Sonrasında araçtan haber alınamadı. Aracın patlamadan 5 dakika önce Adliye lojmanları önüne park edildiği, erkek bir teröristin araçtan inerek uzaklaştığı ve uzaktan kumanda ile bombayı patlattığı belirlendi. Polis saldırıyı gerçekleştiren teröristi yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.

3 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ ARAÇTAN SİLAHLAR ÇIKTI
Van'ın İpekyolu ilçesi Sebze Hali kavşağında 34 LC 4681 plakalı Toyota marka araç 'dur' ihtarına uymadı. Polisle, aracın içinde bulunan 4 kişi arasında çatışma çıktı. Çatışmada 2 polis hafif şekilde yaralandı. Aracı kullanan Naci A. kaçmaya çalıştığı sırada yaralı olarak yakalandı. Araçtaki biri kadın 3 terörist ölü ele geçirildi. Araçta yapılan aramada 2 tabanca, 2 el bombası ve elektronik devre bulundu. Aracın Naci A.'nın babası Emin A.'ya ait olduğu ve VASKİ'ye kiralandığı tespit edildi. Naci A.'nın da VASKİ'de taşeron olarak çalıştığı belirlendi. Yapılan aramada, 1 roketatar, 2 el bombası, 2 roketatar mühimmatı, 4 roketatar fişeği çok sayıda örgütsel doküman ve mühimmat ele geçirildi. Polis, öldürülen teröristlerin hangi eylem hazırlığında olduğunu araştırıyor.
BİZE ULAŞIN