‘Gezi Parkı’na o eseri inşa edeceğiz’

‘Gezi Parkı’na o eseri inşa edeceğiz’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilen 'Antik Çağdan 21. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi Eseri' tanıtım programına katıldı. 10 ciltlik eserde yer alan yazıların ve görsellerin her birinin ayrı bir kıymete sahip olduğunu ifade eden Erdoğan, eserin ortaya çıkmasında başta Mehmet Akif Aydın olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, editör Coşkun Yılmaz ve katkısı olanlara teşekkür etti. Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

BU ŞEHRE AŞIĞIM:
İstanbul'un dünyada eşi benzeri yok. Bu şehir, farklı bir şehir. Onun için doğduğum, büyüdüğüm bu şehre ben aşığım, hastasıyım. Ama biz bu şehre çok zulmettik, çok haksızlık ettik. Hâlâ bu haksızlıklar devam ediyor. Bu şehirde hala evinin içinde inek besleyenler var.

ÖNEMLİ BOŞLUĞU DOLDURACAK:
Tarih, kültür, sanat gibi alanlarda İstanbul'u beslemek, zenginleştirmek ve İstanbul'u anlatmak için önemli adımlar atılması gerekir. Bu adımları atıyoruz. Büyük İstanbul Tarihi de bu meyvelerden biri. Siyasetten demografiye, toplumsal hayattan dini hayata, iktisattan ulaşıma, eğitimden mimariye kadar çok geniş bir yelpazesi olan bu eserin kendi alanında bir model, ilham kaynağı oluşturacağına inanıyorum. Büyük İstanbul Tarihi hem İstanbul hem şehir tarihçiliği hem de içerik zenginliği ile önemli bir boşluğu dolduracak kıymettedir.

GENÇLİĞİMİZ CİDDİ SIKINTI İÇİNDE:
Şu anda gençliğimiz ciddi sıkıntılar yaşıyor ve hele hele son dönemlerde liselere, ortaokullara yönelik yapılan saldırıların altında da bu var. Onun için lisedeki, ortaokuldaki yavrularımızı tarih bilinciyle, çok daha güçlü bir şekilde yetiştirmemiz gerekiyor.

CESUR OLACAKSIN:
Yeni projelerle İstanbul'u çok daha ileriye taşıyacağız. Ben Sayın Başkanıma 'Cesur olacaksın' diyorum. Eğer cesur olmazsan bu işi başaramayız. Cesur olmamız gerekenlerden bir tanesi de Taksim'deki Gezi Parkı. Oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz. Adı bunun ister tarih müzesi olur, ister şehir müzesi olur, bunu orada yapmamız lazım. Tarih müzesinde ABD, Almanya ve Fransa için de köşe yaparız. O köşede neler yaptıklarını dünyaya tanıtırız. Dünya hepsini tanısın. Bu millete iftira atanlar, bu milleti de orada görsün. Çünkü bizim tarihimiz kara değil ak tarihtir.

TAKSİM'E CAMİ, AKM YERİNE OPERA BİNASI:
Bir diğeri Maksem. Maksemin olduğu yere de inşallah, Taksim Meydanı'nın ihtiyacı var. Bir selatin cami oraya yerleşmesi lazım. Bir diğeri de AKM. Bunların projesi, her şeyi hazır. Daha güzeli yapılabilir. Arkada devasa bir yer var. Oraya gerçekten dev bir opera binasını da yerleştirmek suretiyle 'Bizim bak sanat anlayışımız bu, bunu da görün' demek lazım. Şu andaki bina zaten depreme dayanıklı değil, o yönden sıkıntısı var, gitti gider.
BİZE ULAŞIN