O hâkimin Paralel bağı

O hâkimin Paralel bağı

Reza Zarrab’ı yakalayarak gündeme gelen ABD New York Güney Bölge Hâkimi Richard Berman’ın Gülen bağlantısı ortaya çıktı. Berman’ın 2014’te İstanbul’da katıldığı paneli, Fetullah Gülen’e yakınlığı ile bilinen avukatlık şirketi planlamış

İşadamı Reza Zarrab'ı yakalamasıyla gündeme gelen ABD New York Güney Bölge Hâkimi Richard Berman'ın Paralel Yapı'yla ilişkisi ortaya çıktı. Berman'ın 2014'teki İstanbul ziyaretini, Paralel Yapı'nın ilişkide olduğu YKK (YükselKarkınKüçük) Avukatlık Ortaklığı'nın planladığı belirlendi. SABAH, Berman'ı 17/25 Aralık darbe girişiminden sonra düzenlenen uluslararası sempozyuma davet eden YKK'nın, sempozyumun www.uluslararasisempozyum. com adresini tescillediğini ortaya çıkardı.

DOMAİN ADRESİ ELE VERDİ
Zarrab'ı yakalayan ve yargılayan Berman'ın Paralel Yapı ile olan ilişkisini SABAH ortaya çıkardı. 2014'teİstanbul'a gelen alan Berman'ın katıldığı uluslararası hukuk sempozyumun domain adresini Paralel Yapı'nın avukatlık ayağını üstlenen YKK Avukatlık Ortaklığı tescilledi. 8-9 Mayıs 2014 tarihlerinde İstanbul Bosphorus Four Seasons Oteli'nde Global Compact Türkiye'nin aktif desteği ile düzenlenen ve Berman'ın moderatör olarak görev yaptığı "Adalet ve Hukuk Devleti" konulu sempozyum, www.uluslararasisempozyum.com sitesi üzerinden yayın yapmıştı. Söz konusu sitenin domain adresini alan kişi ise YKK çalışanı Orhan Boydak. YKK ilgili sitenin domainini 2017'ye kadar tescilledi. Bugüne kadar sempozyumla ilgili hiçbir ilişkilerinin olmadığını belirten YKK, domain tescilindeki izleri silmeyi unutunca yakayı ele verdi.

GÜLEN ÖRGÜTÜ'NÜN AVUKATLIK AYAĞI
Paralel Yapı destekli olduğu ortaya çıkan sempozyumun 17/25 Aralık darbe girişiminin hemen sonrasında gerçekleştirilmesi ve Berman'ın moderatör olarak görev alması kuşkuları katladı. Zira İstanbul Astoria AVM'deki YKK Avukatlık Ortaklığı'nın derin küresel ilişkileri, patronlara yönelik şantaj sistemleri ile Pensilvanya ilişkisi uzun zamandır mercek altında.

MÜVEKKİL SAYISINI KATLAMIŞTI
Dünyanın en büyük hukuk bürolarından DLA Piper'la ortak olan ve AVM'de 7 katı kapatan YKK'nin Paralel Yapı'nın yargıda güçlü olduğu dönemlerde işlerini kolayca yaptırdığı ve müvekkil sayısını katladığı iddia ediliyor. Ortak olduğu DLA Piper ise ABD'de lobicilik faaliyetleriyle tanınan The Cohen Group'un stratejik ortağı. The Cohen Group'un başkan yardımcısı Marc Grossman da 2008'de Fetullah Gülen'in ABD'den sınırdışı edilmesi gündemdeyken destek çıkan en önemli isimlerden biriydi.



BERMAN'DAN 'TEK ADAM' İMASI
Sempozyumda 'Bağımız ve Etkin Yargı' başlıklı oturumda konuşan Bölge Hâkimi Richard Berman, "Tek adam iktidarının tersi olan hukuk devleti Türkiye'de tehdit altında olduğu bir sır değildir. Bana göre kesinlikle tek adam iktidarı hukuk devleti ilkesi ile değiştirilmiştir" demiş, daha da ileri giderek Paralel Yapı mensuplarının argümanlarından alıntı yaparak şunları söylemişti: "Hukuk devleti ilkesi, aktif bir şekilde soruşturmaları takip eden hâkimlerin ve savcıların kovulmasını, polislerin görev yerlerinin değiştirilmesini, soruşturmaların durdurulmasını, mahkeme kararlarına saygısızlığı, her türlü iletişimin engellenmesini ve yargının domine edilmesini önleyen bir ilkedir."

OTEL VE UÇAK MASRAFLARI DA YKK'DEN...
Sempozyuma destek veren kuruluşlar arasında adı bile geçmeyen YKK, domain adresini tescilleme dışında sempozyumun otel ve uçak masraflarını da karşıladı. Bir köşe yazarına açıklamada bulunan şirket ortaklarından Cüneyt Yüksel, sempozyuma 17/25 Aralık'tan sonra karar verdiklerini itiraf etti. Berman ile olan ilişkilerini de deşifre etmiş oldu.

SEMPOZYUMDA İLGİNÇ KATILIMCILAR
Uluslararası sempozyuma Berman'ın yanı sıra Türkiye'den CNN Türk sunucusu Şirin Payzın, Prof. Işıl Karakaş, Prof. Dr. Osman Doğru, Prof. Dr. Ergun Özbudun, Prof. Dr. Sami Selçuk da katılmıştı. Sempozyumu düzenleyen Global Compact'ın Türkiye Başkanlığı'nı ise Dr. Yılmaz Argüden yürütüyor. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından 'Geleceğin 100 Global Lideri' arasında seçilen Argüden, 27. ABD-Türkiye İlişkileri Konferansı'nda 'Üstün Vatandaşlık' ödülü alan ve geçtiğimiz yıllarda dünya sermaye devlerinden Rothschild ailesinin danışmanlığına ve ardından da Rothschild Yatırım Bankası Türkiye Temsilciliği'ne getirilen bir isim. Argüden ayrıca George Soros'un güdümündeki TESEV'de Yönetim Kurulu üyeliği yapıyor. Global Compact Türkiye'nin yönetim kurulunda ise Unilever, Koç, Garanti Bankası, Eğitim Gönüllüleri, Borusan Holding, Boyner Grup, Eczacıbaşı, Coca Cola, Bilgi Üniversitesi, Nestle, Nilüfer Belediyesi, TİSK ve TÜSİAD gibi kuruluşlar bulunuyor.
BİZE ULAŞIN