Bakanlar Kurulu’nda gündem terörün yıktığı mahallelerin inşası

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplanan Bakanlar Kurulu’nun ana gündemi, PKK’nın Güneydoğu’da yakıp yıktığı mahallelerin yeniden inşası oldu

Bakanlar Kurulu’nda gündem terörün yıktığı mahallelerin inşası
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu'nu 8'inci kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde topladı. Güvenlik ve istihbarat birimleri, terörle mücadele çalışmaları ve gelinen son nokta hakkında Bakanlar Kurulu'na bilgi verdi. PKK ve DAEŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin faaliyetlerine karşı alınan tedbirler toplantıda görüşüldü. Bakanlar Kurulu'nun önemli gündem maddelerinden biri de bölücü terör örgütü PKK'nın zarar verdiği ilçe ya da mahallelerin yeniden inşası ve ihyası oldu. Ağır hasar gören binaların yeniden yapımı, vatandaşların zararlarının karşılanmasıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çalışmalar masaya yatırıldı. Ayrıca teröre destek veren HDP'li belediyelere yönelik yasal düzenlemeler de ele alındı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 5 saat 40 dakika süren toplantı sırasında açıklamalarda bulundu. Elazığ'da dün Van Gölü Ekspresi ile bir minibüsün çarpışması sonucu 4'ü Suriyeli 9 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Kurtulmuş, kazayla ilgili soruşturmanın sonuçlarına göre gerekli adımların atılacağını söyledi.

YASAL DÜZENLEME YAPILIR
Kurtulmuş, teröre destek veren belediye başkanlarının görevden alınmasıyla ilgili soru üzerine de şöyle konuştu: "Şu anda bile terörle mücadele sırasında teröre açıkça destek verdiği için gözaltına alınan, tutuklanan ve görevden alınan belediye başkanları, belediye meclis üyeleri var. Teröre karşı bu kadar etkin mücadele verilirken, maalesef belediyelerin imkanlarını o şehirlerde çukurların kazılmasına tahsis eden, terörist gruplara maddi, manevi destek sağlayan belediyelerin, belediye başkanlarının, belediye meclis üyelerinin olduğunu biliniyor. Bu konu gündeme geldi. Bunlarla zaten İçişleri Bakanlığımız, Mülkiye müfettişleri vasıtasıyla soruşturmalar yapıyor. Ayrıca Maliye Bakanlığı'nın bu belediyelerin bütçelerinin nasıl harcandığına ilişkin denetim yapması mümkündür. Zaten Başbakanlık'ın da gerektiğinde bu belediyelerle ilgili farklı bakanlıklardan müfettişlerle soruşturmalar yürütmesi mümkündür. Eğer gerekiyorsa, çünkü çok ciddi bir mücadele verildiği için, gerekiyorsa bununla ilgili ilave yasal düzenlemeler gerçekleştirilir."

TÜRKİYE'NİN TUTUMU AÇIK
İsrail ile Türkiye'nin ilişkilerin normalleşmesi konusunda 26 Haziran'da bir görüşme yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine Kurtulmuş, şunları kaydetti:"Bu konu teknik düzeyde ilgililer tarafından yürütülüyor. Epeydir bu konuda müzakerelerin sürdüğünü biliyoruz. Türkiye'nin başından itibaren tutumu açıktır. Üç konu üzerinde önemli duruyor Türkiye. Bunlardan birisi özür, bir diğeri tazminat, diğeri ise Gazze ablukasının kaldırılması ya da hafifletilmesi. Bu anlamda bununla ilgili müzakerelerde Türkiye görüşünü sonuna kadar takip edecek. İş belli bir noktaya geldikten sonra da resmiyet kazanırsa bunu da sizlerle paylaşırız." Ancak Kurtulmuş, konunun Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmediğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının ardından bakanlarla iftarda da bir araya geldi.
BİZE ULAŞIN