Kumpasçılar için hesap verme zamanı

İzmir’deki “askeri casusluk soruşturması”nda beraat edenler, kendilerine “kumpas” kuran FETÖ’cü polislerle mahkemede ilk kez karşı karşıya geldi. Gülen’in avukatının dosyanın başka mahkemede görülmesi talebi reddedildi

Kumpasçılar için hesap verme zamanı
İzmir'deki "askeri casusluk soruşturması"nda sahte delil üretilerek kumpas kurulduğu iddiasıyla Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, aralarında eski İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay'ın da olduğu 68 sanığın yargılanmasına başlandı. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 25'i tutuklu 68 sanıklı dava için İzmir Adliyesi Sosyal Tesisleri'nin konferans salonu, duruşma salonu haline getirildi. Duruşmada aralarında merkez valisi, mülkiye müfettişleri, dönemin İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay ve emniyet mensuplarının bulunduğu bazı sanık ve müşteki ile taraf avukatları hazır bulundu. Halen ABD'de bulunan Fetullah Gülen'in örgütün lideri olarak birinci sırada yer aldığı davanın iddianamesinde "silahlı terör örgütü kuruculuğu, yöneticiliği, üyeliği, örgüt faaliyetleri kapsamında devlet ve ülkenin bütünlüğünü bozmak, hukuka aykırı kişisel verileri kaydetmek, iftira, kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği, kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek ve yaymak, özel hayatın gizliliğini ihlal, suç delillerini yok etmek, gizlemek, değiştirmek ve suç uydurmak" gibi suçlamalar yer aldı. Davada müşteki olarak yer alan askeri casusluk davasının beraat eden sanıklar ile "kumpas" kurdukları ileri sürülen emniyet mensupları ilk kez karşı karşıya geldi. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmada sanıkların kimlik tespiti yapıldı. Sanık avukatlarından Mustafa Akyol, yetkisiz olduğunu öne sürdüğü savcı için "ret" talebinde bulundu. Mahkeme Başkanı Halil İbrahim Kibar, "usulde böyle bir uygulama olmadığını" belirterek, talebi reddetti. Davanın bir numaralı ve firari sanığı Fetullah Gülen'in avukatı Nurullah Albayrak da iddianamede suç tarihinin 2012 olarak yer aldığını, davanın görüldüğü mahkemenin ise 2015'te kurulduğunu belirterek, bu durumun "Mahkemenin tabii hâkimlik ilkesine aykırı olduğunu" ileri sürdü ve dosyanın başka bir mahkemede görülmesi gerektiğini belirtti. Bu talep de reddedildi.

GÜLEN 'E 217 KEZ MÜEBBET
Duruşmada bin 13 sayfalık iddianame okunarak, sanıklara 4 gün sürecek duruşmada savunmaları soruldu. Fetullah Gülen'e 217 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istendi.

'BİZ HAKLI ÇIKTIK'
"Askeri casusluk" davasında 2 no'lu sanık olarak yargılanan ve beraat eden emekli albay Coşkun Başbuğ da duruşmaya müşteki olarak katıldı. Başbuğ, "Kumpası kuranların hepsi adalet önünde hem de bu salonda gelip hesap verecek demiştik. Haklı çıktık. Bugün o tarihi anı yaşadık" dedi.
BİZE ULAŞIN