AB’ye yeni aşı lazım Kilit ülke Türkiye

AB Bakanı Ömer Çelik, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı sonrası Türkiye ve AB ilişkilerinin geleceğini değerlendirdi

AB’ye yeni aşı lazım Kilit ülke Türkiye
AB Bakanı Ömer Çelik İngiltere'de yapılan referandum sonrası düzenlediği basın toplantısında önemli mesajlar verdi. İşte Çelik'in açıklamaları:
Bizim önemsediğimiz şey değerler Avrupa'sı. Türkiye Avrupa'nın dışında bir ülke değil. Türkiye, Avrupa'nın merkezindedir. Biz Avrupa adına, Avrupa içinden konuşan bir ülkeyiz. Bundan sonra nasıl bir Avrupa olacağımız ile ilgili sözlerimiz var. Avrupa'nın vizyoner yaklaşımlara ihtiyacı var. Avrupa'yı meydana getiren değerler doğru değerlerdir. Türkiye'nin AB'ye tam üye olması gerekir. Türkiye kilit bir ülkedir. AB'nin yeni bir aşıya ihtiyacı var.
Avrupa Anadolu ile birleşmeli. Biz bugün ürettiğimiz kapasite bakımından da bu güce sahibiz. Avrupa'nın göçmen krizine yenilmesi demek değerler Avrupa'sının yok olması anlamına gelir. İngiltere referandumundan çıkacak sonuç İslamofobik siyaset üretenler karşısında Avrupa'nın daha demokratik liderlere ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Cameron, Türkiye karşıtlığı yaptı.
Tüm bunlara bakıldığında Türkiye durumun dışında kalamaz. Bu 'Avrupa Birliği birleşik devletlerinin' güçlenmesi ya da şekillendirmesi olsun bizim söyleyeceklerimiz var. Bir Avrupa demokrasisi olarak bu süreci takip etmeye devam edeceğiz.
(Cumhurbaşkanı'nın, AB konusunda referanduma gidilebileceği yönündeki açıklaması) Cumhurbaşkanımız siyasi hayatı boyunca halkın iradesinin yönlendiriciliğine inanmıştır. Bir öncesindeki açıklamaya dikkat ederseniz, Türkiye'nin bir takım zorlamalar karşısında kendi tezini ortaya koymasına karşılık (AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker bir açıklama yaptı. Sayın Erdoğan bunun cevabını, 'Ben halkın iradesine dayanıyorum, halk ne derse o olur' manasında ve bütün bu vizyonsuz açıklamaları bir kenara itebilecek, Türkiye'nin temel pozisyonunu, devlet başkanı olarak kendisinin pozisyonunu gösteren şekilde vermiştir.
BİZE ULAŞIN