Kremlin: Erdoğan Putin'e üzüntülerini bildirdi

Kremlin: Erdoğan Putin'e üzüntülerini bildirdi

Kremlin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin'e mektup yazarak yaşananlardan dolayı üzüntüsünü dile getirdiğini açıkladı.

  • Gündem
  • Pazartesi 27.06.2016 16:05

Rusya Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rus uçağının düşürülmesi konusunda, "Erdoğan, Putin'e mektup yazarak üzüntülerini dile getirdi. Uçağı bilerek düşürmek gibi bir niyetimiz olmadı. Ölen pilotun ailesinin acısını tüm kalbimle paylaşıyorum" denildi. Kremlin Sözcüsü'nün yaptığı açıklamada, "Erdoğan, Rusya ile ilişkilerin normalleşmesi için elinden geleni yapacağını söyledi" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan da bir açıklama yapılması bekleniyor.

Rusya ile normalleşme adımı

"İLİŞKİLER RAYINA OTURMAYA BAŞLAR"

Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Köni A Haber'e konuştu

"Kısa dönemde tabii olmaz ama ilişkilerin başlangıcı İsrail ile de öyle oldu biliyorsunuz. Önce İsrail'in NATO'da gözlemci olarak bulunması kabul edildi peşinden de diğer görüşmeler devam etti ve bu da 6-7 ay sürdü. Rusya ile de 1-2 sene ilk önce birtakım değişik yaklaşımlar olacak. Ondan sonra da ilişkiler rayına oturmaya başlar. Yeni Başbakan ile birlikte Türkiye büyük bir dış politika hamlesine girişti" şeklinde konuştu.

"İlişkiler rayına oturmaya başlar"

"İLİŞKİLER EKONOMİK AÇIDAN DA İYİLEŞECEK"

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın A Haber'e telefonla bağlanarak önemli açıklamalarda bulundu.

"Bundan sonra diplomatik ilişkilerin yanı sıra ekonomik ilişkilerin de Türkiye ile Rusya arasında normale dönüşeceğini düşünüyorum. Bu bakımdan Sn. Cumhurbaşkanımızın bu kritik zamanlarda hem İsrail ile ilişkileri normalleştirmesi hem de Rusya ile ilişkerimizi normalleştirmesi bölgedeki güç dengelerini değiştirecek çok stratejik bir adımdır. Türkiye için fevkalade bir gün diye düşünüyorum" dedi.

"İlişkiler ekonomik açıdan da iyileşecek"

"YAKINDA DAHA İLERİ TEMASLAR OLACAK"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay A Haber'de konuştu.

"Yakında bu konuda daha ileri temasların olabileceğini şimdiden söyleyebilirim. Mektubun içeriğinde böyle bir olayın olmuş olmasından dolayı üzüntülerini bildirmiş yani bazı yayın kanallarında ifade edildiği gibi bir özür dileme şeklinde değil. Çünkü o olayın oluş tarzında Türkiye hiçbir zaman haksız değil. Çok önceden duyurmuş olduğu bir takım angajman kuralları çerçevesinde bunların sık sık ihlal edilmesi ve en nihayetinde kaynağı ve kimliği belirsiz olan bir uçağın hava sahamızı ihlal etmesi neticesinde yapılmış bir hamle söz konusuydu. Uçağın düşürülmesi o çerçevede gerçekleşmiştir. Elbette daha iyi bir istihbarat olabilseydi uçak düşürülmezdi. O günlerde de bu tür sözler ifade edilmişti. Sayın Cumhurbaşkanımız o zaman da ifade ettiler. Rusya'nın biraz daha zaman beklediği anlaşılıyor. Rusya'nında kendi kamuoyu var. Putin neticede kendi ülkesinde çok rağbet gören kabul gören bir lider" dedi.

"Yakında daha ileri temaslar olacak"

BİZE ULAŞIN