Papa’ya 1915 tepkisi: Önce Haçlı’ya bak

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, 1915 olaylarına dönük açıklaması ardından Papa Francis’e “Soykırım diyenler önce kendi tarihlerine, haçlı seferlerine baksınlar” diyerek tepki gösterdi

Papa’ya 1915 tepkisi: Önce Haçlı’ya bak
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Papa Francis'i 1915 olaylarına dönük açıklamaları nedeniyle sert dille eleştirdi ve "Soykırım diyenler önce kendi tarihlerine, haçlı seferlerine baksınlar. Bir dini liderin bu açıklamaları yapması son derece tehlikeli. Papa, bu ifadeleri kullanıp sadece Katoliklerin değil tüm Hıristiyanların lideri olmak istiyor herhalde" mesajı verdi Başbakan Yardımcısı Kaynak, "Türkiye bu konuda her zaman açık oldu. Arşivlerimizi açmaya hazır olduğumuzu söyledik. 1915 olaylarının üstünde 101 yıl geçti ama bazıları hala bizin vatandaşımızdır. Aynı toprak üzerinde yaşıyoruz ve aynı haklara sahibiz. Meclis'te Ermeni kökenli milletvekillerimiz var" dedi. Kaynak, AK Parti iktidarları döneminde Türk Ceza Kanunu'nun Türklüğe hakaret ile ilgili maddesinin değiştirildiğini, bu maddenin düzeltildiğini hatırlattı.

AZINLIKLARLA İFTAR
Yarından sonra Ermeni ve Rumlar başta olmak üzere azınlıklar ile iftarda bir araya geleceğini belirten Kaynak, "Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığı ile Ermenilerin sahip olduğu dini tesisleri restore ediliyor. Azınlıkların mallarının iadesi sağlandık" diye konuştu. 300 yıllık Selçuklu, 600 yıllık Osmanlı döneminde kesinlikle soykırım yapılmadığının altını çizen Kaynak, "Soykırım iddiasında bulunanlar kendi tarihlerine baksın. Haçlı seferlerine bir kez daha bakmalarını öneririm. Birkaç yüzyıl Anadolu, bu coğrafya nelere maruz kaldı" dedi. Bir dini liderin bu tür söylemlerinin son derece tehlikeli olduğunun altını çizen Kaynak, şöyle devam etti: "Avrupa'da aşırı sağ, radikaller yükseliyor. İslamafobi tırmanıyor. Böyle bir ortamda Papa'nın bu tür açıklamalar yapması son derece tehlikelidir. Bir dini liderin hesapsız kitapsız bu tür açıklamaların doğru bulmuyorum. Papa herhalde böyle açıklamalar yaparak sadece Katoliklerin değil tüm Hıristiyan dünyanın dini lideri olmak istiyor." Kaynak, söz konusu iddiaları gündeme getirenlerin tarihe bakmaları halinde Osmanlı'nın müttefiki olan Almanlar'ın 1915 olaylarını teşvik ettiğini ve planlamasını yaptığını da göreceklerini kaydetti. Bu arada Papa Francis'in, Ermeniler Katolikosu 2. Karekin ile imzaladığı ortak bildiri de de 'soykırım' ifadesi yer aldı.
BİZE ULAŞIN