33. Fasıl açılıyor

AB ile üyelik müzakerelerinde 33 numaralı Mali ve Bütçesel Hükümler faslı bugün Brüksel'de açılacak. Brüksel'deki AB Konseyi'nde gerçekleştirilecek Hükümetlerarası Katılım Konferansına, Türkiye adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ve Maliye Bakanı Naci Ağbal katılacak.

33. Fasıl açılıyor

Brüksel'deki AB Konseyi'nde gerçekleştirilecek Hükümetlerarası Katılım Konferansına, Türkiye adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ve Maliye Bakanı Naci Ağbal katılacak. Faslın açılmasıyla, Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde açılan fasıl sayısı 16'ya ulaşacak. Bu fasıl, üyelikle birlikte AB bütçesine sağlanacak fonlar için gerekli mali kaynaklara ilişkin kuralları kapsıyor. Bu alandaki müktesebat üyelikle birlikte doğrudan uygulanmaya başlamakta olup, söz konusu müktesebatın ulusal mevzuata aktarılması gerekiyor. Bundan önce en son 17. Ekonomik ve Parasal Politika faslı 14 Aralık 2015 tarihinde Lüksemburg AB Dönem Başkanlığında müzakereye açılmıştı.

BAKAN ÇELİK VE ÇALUŞOĞLU BRÜKSEL'DE

Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu önemli değerlendirmelerde bulundu. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "Herhangi bir yerdeki güvenliği diğerinden ayırt edersek, diğerinden farklı değerlendirirsek o zaman demokratik değerleri koruma konusunda zaafa düşeriz. Topyekün değerlendirmemiz lazım ve dayanışma duygularının ötesine geçip bir ortak eylem çerçevesinde hareket etmemiz lazım" dedi. Bakan Çavuşoğlu ise "Önce Avrupa ile momentonun sürdürülmesi önemli, sadece 33. Fasıl'ın açılışını yapmayacağız diğer fasıllar üzerindeki irademizi de ortaya koyacağız. Esasen Türkiye daha fazla fasıl açmaya hazı ve hak ediyor. Ama bugün aynı zamanda vize konusunu ve yol haritamızı da öğleden sonra AB uzmanları ile değerlendireceğiz" dedi.

Ömer Çelik ve Mevlüt Çavuşoğlu Brüksel'de

BİZE ULAŞIN