Yeni bir sayfa açıldı

Türkiye-Rusya ilişkilerinde normalleşme süreci resmen başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin, 7 ay sonra ilk kez telefonla görüştü. Olumlu bir havada geçen görüşmeyle birlikte Türkiye Rusya ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldı

Yeni bir sayfa açıldı
Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının 24 Kasım 2015'te düşürülmesiyle gerilen Türkiye-Rusya ilişkilerinde normalleşme süreci dün resmen başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Rus mevkidaşı Vladimir Putin'e mektup göndererek Rus askeri uçağının düşürülmesiyle ilgili üzüntülerini bildirip Türkiye ile Rusya arasındaki geleneksel dostane ilişkilerin tekrar tesis edilmesi için çağrıda bulundu. Erdoğan'ın mektubu Rus tarafında da olumlu karşılık buldu. Putin, gönderdiği mektupla ilgili dün Erdoğan'a teşekkür telefonu etti. Cumhurbaşkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, yaklaşık 40 dakikalıkgörüşme çok olumlu bir havada geçti. İki lider Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşmesinin yanı sıra terörle mücadele konusunu da ele aldı. İstanbul'daki menfur terör saldırısını kınayan Putin, Erdoğan'ın şahsında tüm Türk halkına taziyelerini iletti. Putin, Erdoğan'ın önceki gün terörle mücadele konusunda verdiği mesajlara tamamen katıldığını söyledi. İlişkilerinin normalleşmesinin önemi üzerinde durulan görüşmede iki lider, ikili ilişkileri yeniden canlandırmak için gerekli adımları atmanın yanı sıra, bölgedeki siyasi, ekonomik ve insani krizler karşısında işbirliğinin önemine de işaret ettiler. Putin, Erdoğan ile tekrar görüşmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, "Mevcut durum iki ülkenin de faydasına değil. Yeni bir sayfa açalım. Bölgenin iki büyük ülkesi olarak Rusya ve Türkiye'nin yapacağı işler var" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, ikili ve bölgesel konularda önemli adımlar atacaklarını belirterek, "Halklarımızın talebine kulak vermemizi önemli buluyorum. Rusya ile işbirliğimizi daha da geliştireceğiz" dedi.

Yüz yüze görüşme 2 ay içinde
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin ikili ilişkilerin yeniden canlandırılması ve terörle ortak mücadele konularında kararlılıklarını vurgulayıp irtibat halinde olma ve yüz yüze görüşme konusunda da mutabık kaldı. Erdoğan ile Putin'in 4-5 Eylül'de, Çin'deki G-20 Zirvesi'nde görüşmesi bekleniyor. Ancak bu tarihten önce de bir görüşme olabileceği öğrenildi.

Türk-Rus barışından rahatsızlar
Rusya Ulusal Güvenlik Akademisi Başkan Yardımcısı Talat Enveroviç Çetin, dış kaynaklı güçlerin İstanbul'daki terör saldırılarıyla Rus-Türk barışına engel olmaya çalıştığını söyledi. Saldırıların Putin-Erdoğan telefon görüşmesinden hemen önce gelmesine dikkat çeken Çetin, "Ortak düşman Rus-Türk barışından rahatsız ve bir tezgahlar kurmaya çalışıyor. Rusya ve Türkiye el ele verirse bölgede hiçbir sorun kalmaz. İki ülkenin işbirliği, bölge barışı, huzuru ve istikrarının garantörü. Rus-Türk barışını bozmaya çalışanlar amaçlarına ulaşamayacak" dedi.
BİZE ULAŞIN