IKBY sözcüsü Irak gerçeğini açıkladı: Türkler buraya...

Türkiye'yi meclis kararıyla "işgalci" ilan eden Irak yönetiminin oluşturmak istediği algı elinde patladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi sözcüsünden gelen açıklamada "Türk askerlerinin konuşlandığı Musul'a yakın Başika ve Duberdan eğitim kamplarının Irak merkezi hükümeti ve Savunma Bakanlığının bilgisi ve rızası dahilinde kurulduğunu söyledi"

IKBY sözcüsü Irak gerçeğini açıkladı: Türkler buraya...

Türkiye'yi bölgeden çıkması için köşeye sıkıştırma çabaları duvara tosladı. Bugün Türkiye'yi "işgalci" ilan eden Irak merkezi yönetiminin Başika kampının kurulmasını kendi bilgi ve isteğiyle gerçekleştiği net biçimde ortaya çıktı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, Türk askerlerinin Musul polisi ve gönüllü güçlere eğitim verdiği Başika ve Duberdan kamplarının Irak merkezi hükümeti ve Savunma Bakanlığının bilgisi ve rızası dahilinde kurulduğunu belirtti.

TÜRKLER BURAYA IRAK'IN BİLGİSİ DAHİLİNDE KONUŞLANDI

Dizayi, IKBY hükümetinin resmi internet sitesine yaptığı açıklamada, "Terör örgütü DEAŞ'ın saldırılarının yoğunluk kazanmasından sonra uluslararası koalisyon güçlerinin yanı sıra birçok ülke Kürdistan bölgesi ve Irak'a askeri yardım, güçlerin eğitilmesi ve donatılması konusunda destek sundu. Bu çerçevede Irak federal hükümeti ve Savunma Bakanlığının bilgisi ve rızası doğrultusunda Musul kentine yakın Başika ve Duberdan bölgelerinde Musul polisi ve gönüllü güçlerin eğitimi için iki kamp kuruldu." ifadelerini kullandı.

TÜRKLER MUSUL POLİSİ VE GÖNÜLLÜ ASKERLERİ EĞİTTİ

IKBY hükümetinin söz konusu kampların kurulması sürecine yardım edip kolaylık sağladığını belirten Dizayi, "Bu çerçevede Türk askeri uzmanlar da her iki kampta Musul polisi ve gönüllü güçlere askeri eğitim vermeye başladı." dedi.

BAŞKA BİR PROGRAMDAN HABERDAR DEĞİLİZ

Türk askerlerinin konuşlandığı kampların Irak Savunma Bakanı tarafından da ziyaret edildiğinin altını çizen Dizayi, "Bu gelişmelerin dışında Kürdistan Başkanlığı ve hükümeti başka bir programdan haberdar değildir." diye konuştu.

BİZE ULAŞIN