Bakan Çavuşoğlu Avrupa Parlamentosunda FETÖ'yü anlattı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Avrupa Konseyi Parlamentosunda FETÖ'yü anlattı ve Parlamenterlerin sorularını yanıtladı. İşte ayrıntılar

Bakan Çavuşoğlu Avrupa Parlamentosunda FETÖ'yü anlattı

Türkiye-Avrupa Birliği arasındaki anlaşmaları değerlendiren Çavuşoğlu, "Çoğu dostumuz Ankara'yı ziyaretinden sonra gerçek durumu anladı. Hepimiz güvende değilsek hiçbirimiz güvende değiliz" dedi.

"RAHATSIZ OLUYORSUNUZ ÇÜNKÜ AÇIK KONUŞUYORUZ"

Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye verdiği sözleri tutmadığını belirten Çavuşoğlu, "Biz açık konuşuyoruz, Sayın Cumhurbaşkanımız biraz açık konuşuyor, siz de bundan rahatsız oluyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

FETÖ VE DARBE

Darbe girişiminin arkasında FETÖ'nün olduğuna dair binlerce belge var. Gülen, daha önce başka darbelerin de arkasında durdu. Darbe yapmaya kalkanlar o gece Genelkurmay Başkanımıza 'Sizi kanaat önderimiz Fetullah Gülen ile görüştürelim' teklifinde bulunuyor. Hala bizden kanıt isteniyor.

DOKUNULMAZLIKLAR

Teröre silah taşıyan, terörle arasına mesafe koymayan vekillerle ilgili hukuki süreç başlatıldı. Bunu demokrasiye aykırı olarak değerlendiriyorsunuz, ama biz demokrasi savaşı veriyoruz. Eğer onlar yargılanmasa, bizim, teröre destek verenlerle ne farkımız olur?

İDAM MESELESİ

İspanyol bir palamenterin, "İdam cezası geri gelecek mi?" sorusu üzerine Çavuşoğlu, "Böylesine bir travmayı atlatmak kolay değil. Kendi askeriniz, kendi halkınıza silah doğrultuyor. Bu durumda, halkın bir takım talepleri oldu. Demokrasilerde halkın taleplerine yüzde yüz kulak tıkamak yanlış, ancak halkın duygularını doğru yönetmemiz lazım. Ben şahsen söylüyorum; idam cezasına karşıyım. Aklı selim bir şekilde bu konuyu milletvekillerimiz değerlendirirler. Elbette OHAL döneminde biz tıpkı Fransa'nın yaptığı gibi, bir delegasyon, bazı kısıtlamalar oldu. OHAL bizim tercihimiz değildi, fakat öyle bir kompleks durum ki, 3 ay bile yeterli olmadı. Şu an bile tehdidin tamamen ortadan kalktığına inanmıyor halkımız. Düşünün, 40 yıldır devletin içine sızan bir çete. Fransa'da iki terör saldırısı oldu, OHAL'i bir yıl uzattı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU AVRUPA PARLAMENTOSUNDA FETÖ'YÜ ANLATTI

BİZE ULAŞIN