Fırat’ın doğusu için gereğini yaparız

Başbakan Yıldırım terör örgütleriyle mücadelenin süreceğini belirterek, “Fırat’ın batısı diyoruz ama eğer terör eylemleri Fırat’ın doğusunda da devam ederse orası için de gereğini yaparız” dedi

Fırat’ın doğusu için gereğini yaparız

Başbakan Binali Yıldırım dün AK Parti Grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Suriye'deki Fırat Kalkanı Operasyonu ile ilgili, "Fırat'ın batısı diyoruz ama, eğer terör eylemleri Fırat'ın doğusunda da devam ederse orası için de gereğini yaparız" diyen Yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:
Sizin tehditleriniz bize sökmez. Bu millet, bin yıllık tarihinde esaret nedir görmedi, size mi pabuç bırakacak. Ne Doğu'nun ne Güneydoğu'nun ne de 780 bin kilometrekare vatan toprağının hiçbir karışını bu alçak terör örgütlerine bırakacak değiliz. Vatandaşlarımız yurdun her köşesine rahatça seyahat edinceye kadar, hiçbir güvenlik endişesi taşımayıncaya kadar bu operasyonlar devam edecek.
Bugüne kadar canlı bomba eylemi yapmaya çalışan 269 eylemci etkisiz hale getirildi.
Ağır darbe alan FETÖ ile mücadelemiz bundan böyle de sonuna kadar devam edecek. Bu kadar kapsamlı bir mücadelede, şüphesiz ufak tefek yanlışlar olabilir. Bir tek vatandaşımızın bile mağdur edilmesine asla rıza gösteremeyiz. Ancak tuzaklara karşı da son derece dikkatli olmalıyız. Mağdur edebiyatının tehlikeyi gölgelemesine asla izin vermeyelim.
Ana muhalefet partisi sabah akşam mağduriyet üzerinden kafa karıştırmaya devam ediyorlar. 15 Temmuz'un asıl mağduru şehitlerimizin aileleridir, gazilerimizdir, 79 milyon vatan evladıdır. Eğer siz bütün bunları bir kenara bırakıp, yüzde biri bile bulmayan, tasfiye edilenleri dilinize dolarsanız, bunun iyi niyetle, insafla hiç bir alakası olmaz. Bu tutum, söylem bilerek ya da bilmeyerek FETÖ'ye destektir. FETÖ konusunda ana muhalefet partisinin faturası çok şişkindir. Şimdi pişkin pişkin mağdur edebiyatı yapacağına, ülkeyi uçurumdan döndüren Yenikapı ruhuna sahip çıkması gerekir. Bu arada Yıldırım, AK Partili milletvekilleriyle FETÖ'yü masaya yatırdı. Mücadelenin kararlılıkla süreceğini belirten Yıldırım, "Mağduriyet varmış gibi bir algı oluşturuluyor. Bu propagandaya inanmayın. Yapılan itirazlar kapsamlı şekilde inceleniyor" dedi.

'Büyümeden asla taviz vermeyeceğiz'
Başbakan Yıldırım 3 yıllık program boyunca çıtayı daha da yükseğe çıkaracaklarını ve büyümeden asla taviz vermeyeceklerini vurgulayarak, "Kişi başına geliri daha da artıracağız. Yeni iş, istihdam alanları oluşturacağız. 81 ilimiz için yatırımları artıracağız" dedi. Yıldırım, "Bir proje bitmeden bir başkasına başlanıyor. İnsanlar daha Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü konuşurken biz Avrasya Tüneli'nin tamamladık. Türkiye'nin enerji koridorlarında yer alması, tedarikçi olmak kadar ülkeyi stratejik konuma getiriyor. Türkiye enerji alanında cazibe merkezi olma yolunda hızla devam ediyor. 1 Ekim'de doğalgaza yüzde 10 indirim yaptık. Kışa girerken istedik ki vatandaşlarımızın ısınma için harcadığı paralarda fazla artış olmasın" diye konuştu.

Kahraman Kazan teklifi

AK Parti Grubu, 15 Temmuz'un Demokrasi ve Şehitler Günü, aynı zamanda resmi tatil olması için yasa teklifi hazırladı. İlk imzayı da Başbakan Binali Yıldırım attı. Teklifte, 15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinde büyük rol oynayan Ankara'nın Kazan ilçesinin adının Kahraman Kazan olarak değiştirilmesi de yer alacak. Milletvekillerinin imzalarının tamamlanmasının ardından, yasa teklifi TBMM Başkanlığı'na sunulacak.

BİZE ULAŞIN