ByLock’çu 215 polis için gözaltı

Ankara merkezli 13 ildeki ByLock operasyonunda, devletin gizli bilgilerini FETÖ’nün mahrem imamlarına sızdıran 215 polis için gözaltı kararı çıktı. 120 polis gözaltına alındı

ByLock’çu 215 polis için gözaltı
Fetö'nün şifreli haberleşme sistemi ByLock'u kullanarak emniyetin ve devletin sırlarını FETÖ'nün 'mahrem imamlarına' sızdırdığı belirlenen polislere yönelik büyük operasyon başlatıldı. Bu kapsamda 215 emniyet mensubu hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Yakalama kararı çıkartılan polislerin 147'si amir rütbesinde... Ankara merkezli 13 ilde düzenlenen operasyonla 120 kişi gözaltına alındı. Diğer illerde gözaltına alınan şüpheliler de Ankara'ya getirildi. Terör örgütü tarafından "mahrem imam" olarak adlandırılan şüphelilerin, örgütün yurtdışındaki liderleri ile Türkiye'deki üyeler arasındaki irtibat sağladıkları belirlenmişti. Peş peşe düzenlenen operasyonlarla bu bağı kesilen FETÖ mensuplarının, ByLock üzerinden örgüte bilgi aktarıp talimat aldıkları saptandı.

ÖĞRETMEN DE VAR ESNAF DA...
Yurt genelinde de dün çok sıyada kişi, ByLock kullandıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.
DÜZCE: Düzce merkezli 8 ilde hakkında yakalama kararı çıkartılan 19 üniversite öğrencisinden 8'i gözaltına alındı.
GAZİANTEP: ByLock kullandığı belirlenen 25 öğretmen FETÖ üyesi olmaktan tutuklandı.
ADANA: 10'u kadın 35 kişi ByLock kullandıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Şüphelilerden 19'unun öğretmen, diğerlerininse esnaf, işçi ve serbest meslek sahibi olduğu öğrenildi.
SİVAS: Yakalama kararı çıkarılan 15 öğretim üyesinden 12'si gözaltına alındı. 3 kişi aranıyor.
KAYSERİ: Çeşitli meslek gruplarından olup, ByLock kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan 64 kişi adliyeye sevk edildi.
UŞAK: Uşak Üniversitesi'nde görevli 6 akademisyen gözaltına alındı.
AFYONKARAHİSAR: Kimse Yok mu Derneği eski Müdürü M.Ç. ile daha önce Afyonkarahisar Belediyesi'nde açığa alınan 6 kişi gözaltına alındı. Şahısların cep telefonlarında ByLock'a rastlandı.
BURSA: ByLock kullanan ve FETÖ liderinin talimatıyla Bank Asya'ya para yatırdıkları gerekçesiyle adliyeye sevk edilen 13 kişiden 8'i tutuklandı.
MARDİN: ByLock kullandığı tespit edilen 30 şüpheli gözaltına alındı.

ÖRGÜT EMRİYLE KOMİSER OLMUŞLAR
FETÖ'nün şifreli iletişim programı ByLock'a yönelik İstanbul'daki soruşturma da çok yönlü olarak sürüyor. İstanbul'da da düzenlenen Çözülme 1 ve Çözülme 2 operasyonlarında gözaltına alınan 290'ı aşkın emniyet mensubundan 12'sinin, Polis Akademisi'nin FYO Birimi (Fakülte ve Yüksekokul) kontenjanından örgütün talimatı ile komiser yardımcısı olduğu belirlendi. Şüphelilerin son görüşmeleri, yaptıkları mülakatlar, cep telefonları ile bilgisayarları polisi tarafından incelenecek.
BİZE ULAŞIN