Başika’da 4 bin Iraklı’yı eğittik

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Musul operasyonunun Irak kadar Türkiye’yi de ilgilendirdiğini söyledi: Biz müzakereden yanayız. Başika bahanesiyle mezhep gerilimi yaratılmak isteniyor

Başika’da 4 bin Iraklı’yı eğittik
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basın toplantısı düzenleyerek gündemle ilgili soruları yanıtladı. Kalın özetle şunları söyledi:
Musul'un DEAŞ'tan temizlenmesiyle ilgili bizim herhangi bir tereddüdümüz yok. Tam tersine Başika Kampı da orada, Irak ve Musul halkına DEAŞ ile mücadelede yardımcı olmak için kurulmuş bir kamptır. Şu ana kadar da zaten 4 binin üzerinde Iraklıyı biz bu kampta eğittik. Oraya yapılan sevkiyat ve takviye güçler, tamamen kampın güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik alınan tedbirlerdir. Çatışma bölgelerine yakın olduğu için Başika Kampı'nın korunması da tabii ki ayrıca bir önem arz etmektedir.
Şu ana kadar 700'ün üzerinde DEAŞ teröristi, Başika Kampı'ndan bizim askerlerimizin eğittikleri Irak ve Musulluların mukavemetiyle etkisiz hale getirilmiştir.
Şu ana kadar gerek Başika Kampı gerekse diğer konularda Iraklılar ile yürüttüğümüz birtakım müzakereler oldu, bundan sonra da bu sorunları yine aynı müzakere yoluyla çözmekten yana olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

BİZİM İÇİN ÜST KİMLİK YOK
Türkiye'nin Irak'ta herhangi bir gizli gündemi de yoktur. Musul, Başika meseleleri üzerinden sadece Türkiye ile Irak arasında değil adeta Sünniler ile Şiiler arasında yeni gerginlikler yaratmanın peşinde olabilir. Bunları peşinen reddettiğimizi bir kez daha ifade ediyorum. İçinde bulunduğumuz şu muharrem ayının da ruhuna uygun bir şekilde tekrar bunun altını çizmek istiyorum. Bizim için Sünnilik, Şiilik diye bir üst kimlik yok.
Musul'da yapılacak bir hata 100 binlerce insanın mülteci olmasına neden olabilir, DEAŞ ile mücadeleyi sekteye uğratabilir, terörle mücadelede yeni komplikasyonlar üretebilir. Özellikle PKK'nın Musul operasyonuna Sincar üzerinden katılacağına dair haberler, bizi ciddi manada endişelendirmektedir.

İSRAİL BÜYÜKELÇİSİ BELLİ
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsrail'e büyükelçi atamasıyla ilgili sürecin tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, "İsmi vermeyeceğim. O süreç tamamlandı diyebilirim. Dışişleri Bakanlığı, vakti geldiğinde gerekli açıklamayı yapacaktır. Bir hafta 10 gün içinde büyükelçilerin karşılıklı olarak atanması süreci tamamlanmış olacak" dedi.
BİZE ULAŞIN