Sansürcü İsveç geri adım attı

FETÖ ve PKK’ya kucak açan İsveç, aHaber yayın danışmanlarının 15 Temmuz’u anlatacağı konferansı iptal etti. Türkiye’nin tepkileri üzerine ise sansür kararında geri adım attı

Sansürcü İsveç geri adım attı

İsveç'te Avrupa Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) bugün düzenleyeceği "15 Temmuz-Kanlı Darbenin Perde Arkası" konferansına, hükümetten engelleme geldi. aHaber yayın danışmanları Kerim Ulak ve Orhan Sali'nin katılacağı konferansın iktidar partisi milletvekillerince iptal ettirilmesi, büyük tepki topladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun görüşmelerinin ardından geri adım atan İsveç hükümeti, toplantıya izin verdi.

'MARJİNAL GRUP' YAFTASI
İsveç'in sansür kararını değerlendiren aHaber Dış Haberler Şefi Orhan Sali "Konferans yarın (bugün) yapılması planlanırken önceki gece bir telefon geldi. İktidar partisi milletvekilleri konferansın yapılacağı okulu arayarak, iptal edilmesi gerektiğini söylemişler. Gerekçe olarak da ben ve Kerim Ulak'ı 'marjinal grup' olarak nitelendirmişler. İsveç'te böyle bir sansürün yaşanması özellikle Avrupa'da yaşayan Türklerde büyük tepki uyandırdı" dedi. aHaber Yurt Haberler Şefi Kerim Ulak da "Özgürlüğün, medeniyetin beşiği, Nobel'lerin verildiği İsveç'teyiz. Dünyada basın özgürlüğünün en fazla savunulduğu ülkelerden biriyiz. Konferansla ilgili tüm izinler bir ay öncesinden alınmıştı. Basın özgürlüğüne dem vuran İsveç şimdi ne yapacak? Yarın (bugün) meydanlarda Türkiye'de yaşanan bu kanlı darbe girişimini anlatacağız. Bunu kimse engelleyemez. Bizde İsveç basınına böyle bir muamele yapılsa, tüm Avrupa 'Türkiye'de basın özgürlüğü yok' derdi" diye konuştu. AB Bakanı Ömer Çelik ise kararın ifade özgürlüğüne karşı olduğunu vurgulayarak "İsveç makamlarını FETÖ ile mücadele konusunda yanımızda görmek isteriz" dedi. İsveç'e tepki hızla büyürken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström ile üç telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kararı konferansın yapılacağı okulun aldığını savunan Wallström, organizasyonun istenildiği zaman gerçekleştirilebileceğini kaydetti. Bunun üzerine polise başvuran UETD, konferansın bugün gerçekleştirilmesi için izin aldı.

SIĞINMA MERKEZİ: İSVEÇ
Bu arada İsveç'in FETÖ ve PKK'nın yuvasına döndüğünü söyleyen Ulak "Yaklaşık 200 FETÖ'cü, yani Türkiye'de aranan isim iltica başvurusunda bulundu ve İsveç bunu kabul etti" hatırlatmasını yaptı.BASIN-YAYIN ENFORMASYON:

İfade özgürlüğüne darbe
Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü de İsveç'in sansürünü kınadı. Yaşananların basın ve ifade özgürlüğüne darbe niteliğinde olduğu belirtilen açıklamada, "Türk gazetecilerin konuşturulmamasını basın ve ifade özgürlüğüne yapılmış bir darbe olarak görüyor ve bu darbeyi kınıyoruz. Basın ve ifade özgürlüğüne yapılan bu saldırı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) ifade özgürlüğünü düzenleyen 10'uncu maddesine aykırıdır" ifadesi kullanıldı. SABAH

MEDYA DERNEĞİ:
İkiyüzlülük
Medya Derneği Başkanı Ekrem Kızıltaş: "Milletimiz 15 Temmuz'da bir destan yazdı ve bu durumdan tüm Avrupa çok etkilendi. O gece birçok ülke, 'Acaba darbe başarılı olur mu?' diye sabaha kadar bekledi. Sonra yarım ağız arayıp, 'yanınızdayız' mesajı verdiler. aHaber'in bu girişiminin engellenmesi gibi, daha birçok yerde bizim 15 Temmuz'u anlatmamızı engellemeye çalışıyorlar. Kendilerini demokrasi ülkesi olarak tanıtan İsveç'in yaptığı bu hareket, açık bir şekilde ikiyüzlülüktür. Konu Türkiye olunca demokrasi falan tanımıyorlar."

BİZE ULAŞIN