İsveç’e cevabı gurbetçi verdi

İsveç, 15 Temmuz paneline bile tahammül edemedi. Programı iptal eden İsveç, salon da vermedi. Türk gazetecilerin sokakta yaptığı paneli ise halk dışarıda izledi

İsveç’e cevabı gurbetçi verdi

Türkiye'deki darbe girişimine karşı gösterilen demokrasi mücadelesi sürüyor. 15 Temmuz'un perde arkasına ilişkin Avrupa ülkelerinde düzenlenmek istenen panele sansür uygulayan İsveç ise cevabı halktan aldı. Avrupa Türk Demokratlar Birliği'nin "15 Temmuz-Kanlı Darbenin Perde Arkası" konulu paneli dün sokakta düzenlendi. Tüm engellenme çabalarını boşa çıkaran halk, İsveç hükümetinin tavrını sokakta panel düzenleyerek protesto etti. Yüzlerce gurbetçi, destek için paneli izlemeye geldi.


SALON YERİNE SOKAK
İsveç'te yapılacak olan '15 Temmuz-Kanlı Darbenin Perde Arkası' adlı panelde, darbe girişiminde yaşananlar konuşulacaktı. Ancak panel planlandığı salonda gerçekleştirilemedi. Gerekçe göstermeksizin paneli iptal eden İsveç hükümeti, salon tahsisiyle ilgili engellemelerde bulundu. Ancak tüm engellemelere rağmen panel sokakta yapıldı. Bu sansür uygulaması da İsveç tarihine kara bir leke olarak geçti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi Twitter hesabı üzerinden İsveç'in Türkiye'ye yönelik olarak uyguladığı sansüre tepki gösterdi. Çavuşoğlu, "Demokrasi ve medya özgürlüğü konusunda herkese ders vermeye çalışan İsveç'in 15Temmuz konferansını iptal etmesi çelişki ve çifte standarttır. Tepkimizi ve hassasiyetimizi İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström'e ilettik" dedi.


PKK'LI OLSAYDIK ÖDÜL VERİRLERDİ
Konferansta konuşmacı olarak davet edilen gazeteci Cem Küçük, İsveç tarihine kara leke olarak geçen sansür kararını "İsveç Türk devletini savunan üç gazetecinin konuşmasını engellemek için elinden gelen her şeyi yaptı. Bu ayıptır. PKK'lı olsam her türlü imkan sağlanırdı, hatta ödül bile verirlerdi" diyerek tepkisini dile getirdi.

AVRUPA'NIN MASKESİ DÜŞTÜ
Ger çekleri anlatmalarına kimsenin engel olamayacağını söyleyen aHaber Yurt Haberler Şefi Kerim Ulak ise "Bugün İsveç medyasında bizim için Erdoğan yanlısı denmiş. Erdoğan Türkiye'nin seçilmiş lideridir. Biz devletimizin milletimizin yanındayız. Bunun neresi suç? Darbe günü neler yaşadığını herkes biliyor. İsveç hükümeti ne kadar engellemek istese de, ne kadar terörist sınıfına koyup marjinal dese de, salonları kapatsa da biz o gece yaşananları sokaklarda meydanlarda anlatacağız. Buna engel olamazlar. AİHS'nin 10. maddesi burada ayaklar altına alınmıştır" diye konuştu.

PANEL SOKAKTA YAPILDI
Terör destekçisi İsveç, gazetecilerin salonda panel yapmasını engelledi. Tepki olarak sokakta yapılan panele gurbetçi vatandaşlar destek oldu. Yüzlerce gurbetçi paneli soğuk havaya rağmen dışarıda izledi.

BİZE ULAŞIN