Af Örgütü: Irak'ta Sünni Araplar acımasız saldırılara maruz kalıyor

Uluslararası Af Örgütü, Irak’ta DEAŞ’ın bölgelerinden kaçan sivillerin güvenlik güçlerinin ve milislerin ihlallerine maruz kaldığına dikkat çekti. İşkence, keyfi tutuklama, gözaltında kayıplar ve yargısız infazlar gibi İhlallerin işlendiğini belirten örgüt, bu ihlallerin bazılarının savaş suçu derecesinde sayılabileceğini ifade etti. Irak'taki durumun özetlendiği raporda, ""Irak’ta Sünni Araplar, DEAŞ’ın zulmünden ve savaşın vahşetinden kaçtıktan sonra, güvenlik güçlerinin ve milislerin acımasız intikam saldırılarına maruz kalıyor ve örgütün işlediği suçlardan sorumlu tutuluyor." denildi.

Af Örgütü: Irak'ta Sünni Araplar acımasız saldırılara maruz kalıyor

Uluslararası Af Örgütü, 'DEAŞ'ın suçlarından dolayı cezalandırılıyorlar: Iraklı sığınmacılar güvenlik güçleri ve milisler tarafından taciz ediliyor' başlığıyla yayınladığı yeni raporunda Irak'taki insan hakları ihlallerine dikkat çekti. Musul operasyonunun başlamasından sonra yayınlanan rapor 470 kişinin ifadeleriyle hazırlandı. Bunlar; eski tutuklular, görgü tanıkları, ölü, kayıp ve tutuklu yakınları, yetkililer, aktivistler ve insani yardım görevlileri.

10 SORUDA MUSUL OPERASYONU

IRAK'TAKİ SÜNNİ ARAPLAR, ACIMASIZ SALDIRILARA MARUZ KALIYOR

Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgeleri Araştırma ve Teyit Departmanı Direktörü Philip Luther, Irak'taki durumu şu sözlerle özetledi:

"Irak'ta Sünni Araplar, DEAŞ'ın zulmünden ve savaşın vahşetinden kaçtıktan sonra, güvenlik güçlerinin ve milislerin acımasız intikam saldırılarına maruz kalıyor ve örgütün işlediği suçlardan sorumlu tutuluyor."

"Irak, şu an DEAŞ kaynaklı gerçek ve ölümcül güvenlik tehdidiyle karşı karşıya. Ancak bu yargı dışı idamları ve gözaltındaki kayıpları, işkenceyi ve keyfi tutuklamaları gerekçelendirmiyor" diyen Luther sözlerini şöyle sürdürdü:

"Musul operasyonunun başlamasıyla, Iraklı yetkililerin bu korkunç ihlallerin işlenmeyeceğini garantilemek için önlemler alması çok önemli. DEAŞ'a karşı yürütülen askeri harekâtı destekleyen ülkelerin, bu ihlallere göz yummaya devam etmeyeceğini göstermesi lazım."

Kaynak: Al Jazeera

EL HAŞİMİ: DEAŞ BU SEFER DAHA UZUN SAVAŞACAKTIR

BİZE ULAŞIN