AK Parti'den flaş referandum açıklaması

AHaber'de Murat Akgün'ün sorularını yanıtlayan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Ak Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, "Paketin hazırlanması birkaç gün içinde mümkün" dedi. Şentop, referandumun ne zaman olacağına ilişkin soruya ise "Ben ilkbahardan daha erken olacağını düşünmüyorum. Her halukarda 2017'nin sonunu bulacağını düşünüyorum" dedi.

AK Parti'den flaş referandum açıklaması

Ahaber'de Murat Akgün'ün sorularını yanıtlayan AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, "50 senedir Türkiye'de hükümet sisteminin tartışıldığını ifade etti. Şentop "Sayın Bahçeli'nin de dediği gibi bunu çözecek halktır" diye ekledi.

Şentop'un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

AK PARTİ'NİN 316 OYU VAR MHP DESTEKLEEYCEK Mİ?

Bizim AK Parti dışında destek almamız söz konusu. Bu konu mecliste çözülebilecek bir durum değil. Meclis bunu reddettiğinde bu kararı ancak milletimiz verebilir. Bunu referanduma sunduğumuz zaman o sistem benimsenmiş olur. Dolayısıyla bu halka sunulsun demek Başkanlığa destek veriyorum demek değil. Referanduma sunulduğunda milletimiz karar verecektir.

AK Parti'nin 316 oyu var, MHP destekleyecek mi?

REFERANDUMUN ÖNÜ AÇILDI MI?

Sayın Bahçeli bir konuda karar verdiği zaman arkasında duran bir siyasetçi, taktiksel yaklaşmıyor. Bu anlamda bir değerlendirme yapmadım (Bahçeli'nin açıklamaları) Tüm tartışmaların çözüleceği bir yer var. Hangi tarafta olursanız olun, bu tartışmanın sonuçlanacağı yer referandum. Bu konuyu milletin önüne götürmek için mutabık olabiliriz, ittifak etmemizin bir mahsuru yok.

Referandum'un önü açıldı mı?

ANAYASA REFERANDUMU İÇİN TARİH EN OLACAK?

Bunları konuşmak için erken. Benim söylediğim meclisteki süreçleri dikkate almaktı. YSK daha erken de yapabilir referandumu. Dolayısıyla meclisteki süreçlerin tamamlanması gerekiyor. Ben ilkbahardan daha erken olacağını düşünmüyorum. Her halükarda 2017'nin sonunu bulacağını düşünüyorum.

Anayasa referandumu için tarih ne olacak?

BİZE ULAŞIN