Adım adım izlendi

Ankara’da 29 Ekim veya 10 Kasım törenlerini kana bulamayı planlayan DEAŞ mensubu canlı bomba, Suriye’den beri istihbaratın takibindeydi. Terörist, önceki gece kaldığı eve düzenlenen operasyonda ölü olarak ele geçirildi. Evde çok sayıda patlayıcı bulundu

Adım adım izlendi
Terör operasyonunda canlı bomba eylemi yapacağı değerlendirilen terör örgütü DEAŞ militanı öldürüldü. Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin teknik ve fiziki takibi ile erken istihbarat sağlaması, Terörle Mücadele ve Özel Harekat polisinin zamanında operasyonu 29 Ekim veya 10 Kasım'da Anıtkabir ve eski Meclis'teki törenlerde düzenlenmesi planlanan hain terör saldırısını önledi. İstihbarat birimlerinin Suriye'de bomba eğitimi alan teröristi Ankara'ya gelene kadar anbean takip ettiği belirlendi. Ankara polisi başkentte teröriste ev tutan yardım ve yataklık eden şahısların peşinde. Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan'ın yönettiği operasyonun detayları şöyle:

TALİMAT SURİYE'DEN
Suriye'de terör örgütü DEAŞ saflarında bomba eğitimi alıp Türkiye'de terör eylemi yapacağı belirlenen canlı bomba istihbarat birimlerini harekete geçirdi. İstihbarat tüm emniyet birimlerini uyararak 'üst düzey' teyakkuza geçmelerini söyledi. Suriye'den talimatı alan teröristin önce Gaziantep'e ardından da Ankara'ya geldiği öğrenildi. Terörist istihbarat birimlerinin teknik ve fiziki takibine alındı. İller birbiriyle koordineli çalışarak şahsın takibini bir an olsun bırakmadı.

ANKARA'YI KANA BULAYACAKTI
Ankara'daki örgüt üyeleri ile bağlantıya geçen terörist Eryaman Mahallesi'nde 'günlük kiralık' ev tuttu. Terörist Anıtkabir ve eski Meclis'te keşif çalışmaları yaptı. Teröristin şüpheli hareketleri kameralara takıldı. İstihbaratın geçtiğimiz günlerde Ankara Valiliği tarafından 30 Kasım'a kadar gösteri ve yürüyüşlerin iptal edilmesinin önemli gerekçelerinden biri olduğu belirtildi. Teröristin karışıklık çıkarmak amacı ile 29 Ekim veya 10 Kasım törenlerini hedef aldığı belirlendi.

PATLAYICILARIN ÇOĞU EYP
Ankara Emniyeti Terörle Mücadele ve Özel Harekat polisi teröristin kaldığı eve gece saat 03.00'da operasyon düzenledi. 'Teslim ol' çağrısına ateşle karşılık veren terörist çıkan çatışmada öldürüldü. Evde yapılan aramalarda iki adet dinamit lokumu, 7 kilogram civarında amonyum nitrat, TNTP tipi iki patlayıcı, ateşleme düzeneği, toz TNT, iki kilogram somun ele geçirildi. Ele geçirilen 400 somunun patlama sırasında şarapnel etkisi yapması için kullanılacağı değerlendirildi. Bombaların büyük bir kısmının el yapımı patlayıcı (EYP) olduğu belirlendi. Bomba eğitimi almış teröristin patlayıcı malzemeleri civar yerlerden temin ettiği çoğu bombayı da kendisinin yaptığı belirlendi. Bombaların türünün 2015'te Ankara'nın Mamak Yakupabdal Mahallesi'nde yakalanan 2 canlı bombanın evinden çıkan patlayıcılarla benzerlik gösterdiği belirlendi. Teröristin 1992 Adana Yüreğir doğumlu Diyarbakır Dicle Değirmenli kütüğüne bağlı Ahmet Balık olduğu tespit edildi.

EMNİYET'E TEŞEKKÜR
Ankara Valisi Ercan Topaca, "Ele geçirilen malzemeler bu kişinin canlı bomba eylemi yapmayı planladığını gösteriyor. Bizim endişe ettiğimiz önümüzdeki günlerde gerek 29 Ekim, 10 Kasım törenlerinde gerekse diğer vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde kalabalık mekanlarda bu eylemin yapılabileceği yönünde tahminlerimiz var. Bu operasyonu düzenleyen Özel Harekat timlerine, planlayan ve yöneten emniyet kadrosuna teşekkür ediyorum. 30 Kasıma kadar gösteri ve yürüyüşlerin yasaklanması 29 Ekim ve 10 Kasım törenlerini kapsamıyor" dedi. Enkara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan da fedakarca çalışmalarından dolayı personeline telsiz anonsuyla teşekkür etti.

DİYARBAKIR'DA DEAŞ OPERASYONU 20 GÖZALTI
Diyarbakır'da 25 ayrı adrese baskın düzenlendi. Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, özel harekât polislerinin de desteği ile gerçekleştirdiği operasyonlarda 20 şüpheli gözaltına alındı. Operasyon kapsamında Bağlar Gürsel Caddesi'nde bulunan ve DEAŞ'a yakınlığıyla bilinen Tevhid Kitapevi'ne de arama yapıldı. Terörle Mücadele Şubesi ekipleri ve özel harekât timleri, kitapevinin kepenklerini kırıp içeriye girdi. Yapılan aramalarda, silah, örgütsel doküman ve terör örgütünü simgeleyen bez parçaları ele geçirildi.
BİZE ULAŞIN