Başkanlık Cumhurbaşkanlığından daha yüksek oyla kabul edilir

Andy-Ar Araştırma Şirketini Başkanı Faruk Acar yaptığı son anketi değerlendirdi. Acar, "AK Parti sistemi tartıştırırsa, konunun Erdoğan sonrası için de önemli olduğuna kamuoyunu ikna ederse Cumhurbaşkanlığı seçiminden daha yüksek bir oranda başkanlık referandumu sonuçlanabilir. " dedi.

Başkanlık Cumhurbaşkanlığından daha yüksek oyla kabul edilir

Andy-Ar, 15 Temmuz'da darbe girişiminin ardından, darbe gecesi sokağa çıkanların siyasi eğilimlerini ortaya çıkaran bir araştırmaya imza attı. Acar, "ekibinin hep sahada" olduğunu söylüyor. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin başkanlık sistemi için referanduma zorluk çıkarmayacaklarını söylemesinin ardından 'saha bilgilerine' ilişkin Faruk Acar önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de başkanlık sistemi tartışması devamlı "Erdoğan'a evet" veya "Erdoğan'a hayır" zemininde tartışıldı, tartışılıyor. Şimdi bir sürece girdik. Bu söylediğinizin dışında bir başkanlık sistemi tartışması mümkün mü?

Bunun dışına çıkılıp çıkılmayacağı AK Parti'nin durumu nasıl idare edeceği ile ilgili. Çünkü bugün AK Parti'de, Başbakan'ın da, en basit parti teşkilâtı üyesinin de başkanlığın içeriğine dair hiç bir bilgisi yok. Destekliyorlar çünkü Erdoğan'ı başkan olarak görmek istiyorlar. Karşı çıkan da neye karşı çıktığını bilmiyor, "Erdoğan zaten diktatör, diktatörlüğünü pekiştirecek" diye karşı çıkıyor.

"AK PARTİ SİSTEMİ TARTIŞTIRIRSA REFERANDUMDAN EVET ÇIKABİLİR"

Bu yaklaşımların dışına çıkması zor değil mi?

Evet zor fakat bugün Devlet Bahçeli'nin konuyu kamuoyunun dikkatine açmasıyla birlikte aslında Türkiye'nin önüne bir fırsat da geldi. Türkiye ilk kez sistemi tartışabilir. Bugün konu Erdoğan üzerinden tartışıldığında destek yüzde 40 ile 45 arasında. Oysa bugün Erdoğan'ı lider olarak görenlerin oranı yüzde 70'lerde. Dolayısıyla buradan oy alabilmek ancak sistem tartışmasını açmakla mümkün. Yine 15 Temmuz öncesindeki gibi ele almak AK Parti açısından mantıklı değil. AK Parti sistemi tartıştırırsa, konunun Erdoğan sonrası için de önemli olduğuna kamuoyunu ikna ederse Cumhurbaşkanlığı seçiminden daha yüksek bir oranda başkanlık referandumu sonuçlanabilir. Çünkü 15 Temmuz öncesinde AK Parti içinde de Başkanlık sistemine karşı ciddi bir kitle vardı, şimdi bunlar blok olarak evet diyecek. Sistem iyi anlatılırsa bahsettiğim gri alandan da destek gelir ve referandumdan evet çıkabilir.

BİZE ULAŞIN