İstanbul valisinin unutamadığı olay

AHaber'e konuk olan İstanbul Valisi Vasip Şahin 15 Temmuz gecesi ve sürdürülen FETÖ soruşturmaları hakkında konuştu. 15 Temmuz gecesine dair unutamadığı pekçok olay olduğunu ifade eden Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı havalimanında karşılamaya gelmek için yol arayışındayken yaşadığı o olay dikkat çekti. Şahin, ismini vermek istemediği bir denizyolu kurumunun kendilerine motor tahsis etmek istemediğini zira o kurum yetkilisinin de FETÖ'den tutuklandığını anlattı.

İstanbul valisinin unutamadığı olay

İstanbul Valisi Vasip Şahin AHaber canlı yayınında soruları yanıtladı. O gece aklından çıkaramadığı anektodlardan bahseden Vasip Şahin, "Sayın cumhurbaşkanımızın İstanbul'a geleceğini öğrendiğimizde, karşılamak üzere Havalimanına gitmemiz gerekiyordu. Biz Anadolu yakasındaydık, köprüler kapalıydı. Deniz yolu ile gitmemiz gerekiyordu. Bir denizyolu kurumundan motor talebinde bulundum. O kurumdan bize gelen cevap şuydu. 'Ben bir Ankara'ya sorayım' dedi. Ben bunu duyduktan sonra artık bu bota binilmez dedim. Zira o kişi de operasyonlarda tutuklandı" dedi.

İşte İstanbul Valisi Şahin'in açıklamaları:

İSTANBUL'DAKİ FETÖ TUTUKLAMALARI

İstanbul'da hız kesmeden operasyonlar devam ediyor. 6299 kişiyle ilgili işlem yapıldı ve 3316 kişi tutuklu durumda. 10 bine yakın çeşitli kamu kurumlarımızda ilişiği kesilen personel bulunmakta.

ARTIK NEFES ALABİLİR MİYİZ?

Ciddi bir temizlik yapıldı ama bu her şey bitti anlamına gelmiyor. Ayıklamaları devam etmemiz lazım. Çalışmalarımız devam ediyor.

O GECE VALİLİKTE NELER YAŞANDI?

Valilikte görüntülerde de görüldüğü gibi Valiliğe gelen bir grup odaları kontrol ediyor ve çevredeki insanlar yapılan çağrılar üzerine oraya geliyor. Emniyet güçlerimizle birlikte darbeciler orayı terketmek zorunda kalıyor. Bir kısım asker de oraya geldiklerinde darbe için getirildiklerini anlıyorlar. Tabi bu arada emniyet kuvvetlerimizin gayretli mücadelesini özellikle ifade etmemiz lazım.

O GECE ULAŞIMI NASIL SAĞLADINIZ?

Başka sivil bir botla boğazda bir noktadan Sarayburnu'na geldik oradan da karayolu ile havalimanına ulaştık. Farklı bir noktadan bindik, takip edildiğimize yönelik bir bilgimiz yok.

Biz köprüye geldiğimizde bu darbenin başarılı olmadığını anladık. Karşımızdaki kişiler çapulcuydu. Ben başından itibaren 'Bir darbe oluyor' hisssiyle yaklaşmadım. Öyle bir endişeye kapılmadık. Karşınızdaki insanlar milli birliğinize, geleceğinize kastediyorlardı.

İSTANBUL VALİSİ'NİN UNUTAMADIĞI OLAY

TERÖRLE MÜCADELE

Operasyonlarımız sürekli devam ediyor. Başlarını kaldırmamaları için DEAŞ, PKK, MLKP.. Hangisi olursa olsun güvenlik unsurlarımızla birlikte topyekün üstlerine gidiyoruz. 15 günde bir yaptığımız huzur operasyonları ile şok operasyonlar yaparak suçlularını yakalanmasının yanı sıra cesaretlerini de kırıyoruz.

OHAL UYGULAMALARI

Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi OHAL devletin kendisine uyguladığı bir yöntem. 15 Temmuz'dan sonrası ve öncesi anlamında vatandaş açısından bir fark yok.

FETÖ SORUŞTURMALARI

Devletin çeşitli kademeleri yeni bulgulara ulaştıkça yeni süreçler başlıyor. Bundan sonra da devam edecek.

İSTANBUL TRAFİĞİ

İstanbul 20 milyona doğru koşan bir şehir. Biz ulaşımı rahatlatmak için öncelikle toplu taşıma altyapısını oluşturmamız lazım. Süratle tamamlamamız lazım. Hem Ulaştırma Bakanlığı hem İBB süratle çalışıyor. 3. Köprü açıldı biliyorsunuz, şimdi Avrasya tüneli de açılacak. Bunun ötesinde biz sürücüler olarak da trafikte biraz daha sabırlı ve kurallara uyarsak trafikte yüzde 15 - 20 oranında rahatlama sağlanacaktır.

İstanbul Valisi Vasip Şahin AHaber'e konuk oldu

BİZE ULAŞIN