Başbakan Yıldırım'dan önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Genişletilmiş İstişare Toplantısı için Afyonkarahisar'da. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Yıldırım gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yıldırım'dan önemli açıklamalar

Partisinin geleneksel hale gelen Genişletilmiş İstişare Toplantısı için Afyonkarahisar'da olan Başbakan Yıldırım basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan Yıldırım, Suriye'de PYD'nin vurulmasına ilişkin yaptığı açıklamada "Türkiye'nin Suriye'de yaptığı faaliyetler tamamen terör örgütlerini bertaraf etmeye yöneliktir. Aynı zamanda ülkemizin sınır güvenliğini sağlamaya yöneliktir. Bir yandan da DEAŞ başta olmak üzere PYD, YPG, biz bunları terör örgütü olarak kabul ediyoruz. Terör örgütlerine karşı yaptığımız mücadelede de kimin ne dediğinin önemi yok. Biz ülkemizin, sınırlarımızın güvenliğini sağlamak için ne gerekiyorsa bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz" dedi.

Başbakan Yıldırım "Sınırlarımızın güvenliği için gereken her şeyi yapacağız"

Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından önemli başlıklar ise şöyle oldu:

Türkiye'nin Suriye'de yaptığı faaliyetler tamamen terör örgütlerini bertaraf etmeye yöneliktir. Aynı zamanda ülkemizin sınır güvenliğini sağlamaya yöneliktir. Bir yandan da DEAŞ başta olmak üzere PYD, YPG, biz bunları terör örgütü olarak kabul ediyoruz. Terör örgütlerine karşı yaptığımız mücadelede de kimin ne dediğinin önemi yok. Biz ülkemizin, sınırlarımızın güvenliğini sağlamak için ne gerekiyorsa bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz.

Başbakan Yıldırım "Suriye'de faaliyetlerimiz terör örgütlerini yok etmeye yöneliktir"

ABD SAVUNMA BAKANI'NIN AÇIKLAMALAR

(Türkiye Musul operasyonunda olmalı açıklamaları) Irak ile 350 km sınırımız var. Irak topraklarından sınırı aşarak bölücü terör örgütü yıllardır bizim başımızı ağrıtıyor. Irak her şeyden önce bu terör örgütlerini zapturapt altına alsın. Biz ülkemizin güvenliğini korumak için her türlü tedbiri alırız. Türkiye'nin buralarla ilgilenmesi gayet doğaldır. Aksini söylemek aslında normal değildir.

Başbakan Yıldırım "Musul'da olacağız"

BAŞKANLIK KONUSU

Afyonkarahisar'da partimizin geleneksel toplantısını yapıyoruz. Genişletilmiş İstişare Toplantısında her şey konuşulacak. Bu konular içerisinde tabii ki anayasa değişikliği de konuşulacak. Üzerinde çalıştığımız model Başkanlık sistemidir. Biliyorsunuz Cumhurbaşkanını halk seçiyor. MHP Genel Başkanı Başkanlık konusunu gündeme getirmesi olumlu bir adımdır. Kendisine teşekkür ediyoruz. Dediği şudur: "Bu sorun çözülmelidir. MHP'nin tercihi Parlamenter Sistemdir. Ancak değişmesi gerekiyorsa bunun kararını millet verir" Ak PArti bu konuda getireceği Anayasa Değişikliği teklifini kısa sürede Meclis'e sunacak. Bu meseleyi Türkiye'nin gündeminden çıkaracağız. Bizim istediğimiz bu sorunu vatandaş çözsün. Biz bu anayasa değişikliğini vatandaşın önüne götürdüğümüzde en doğru kararın verileceğini düşünüyoruz. Yeter ki meclisimiz bu kararı versin.

Adım adım gideceğiz .Önce bir teklifi getirelim komisyonlardan geçsin. Genel kurulda görüşülsün uygun bir tarih kararlaştırılır. Geleceğe yönelik tahmin yapmak doğru olmaz

BİNALİ YILDIRIM "ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞIMIZ MODEL BAŞKANLIK SİSTEMİDİR"

FETÖ SORUŞTURMALARI

İtirazları haklı görülenlerin işlemleri düzeltilecek. Haksızlık varsa düzeltilecek.

BAŞBAKAN YILDIRIM "HAKSIZLIK VARSA DÜZELTİLECEK"

PYD VE YPG'NİN FIRAT'IN DOĞUSUNA GEÇMESİ

ABD Savunma Bakanı Carter ile görüşmemde kendileri ile konuştum. ABD'nin bize bu konuda sözü var. Bizim için PKK neyse PYD ve YPG odur. Bunlara silah verilmesi DEAŞ'a karşı kullanılması son derece yanlıştır. Bunu da kendilerine söyledim.

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

BAŞBAKAN CARTER İLE GÖRÜŞTÜ BAŞBAKAN'DAN FETÖ GENELGESİ

BİZE ULAŞIN