Başika’ya bir kilometre kaldı

Terör örgütü DEAŞ’ı Musul’dan atmak için düzenlenen harekâtta peşmerge Başika’ya 1 kilometreye kadar yaklaştı. Musul merkeze ise 20 kilometre kaldı

Başika’ya bir kilometre kaldı
Irak'ın en büyük ikinci şehri olan ve 2014'ten beri terör örgütü DEAŞ'ın elinde bulunan Musul'u kurtarma operasyonu dördüncü gününde de devam etti Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı peşmerge güçleri Musul'un kuzey doğusundaki Başika, Tılskof ve Naveran cephelerinde harekete geçti. Erbil merkezli Rudaw haber sitesinin aktardığına göre, peşmerge güçleri Tılskof Cephesi'nde DEAŞ hedeflerini, tank, top ve havan atışlarıyla vurmaya başladı. Koalisyon savaş uçakları da bu cepheye hava saldırılarıyla destek verdi. DEAŞ'ın, Başika kasabasına yakın İmam Rıza köyünde bomba yüklü araçla karşı saldırısı sonucu çok sayıda peşmerge'nin öldüğü ve yaralandığı ifade edildi.

KOMUTAN YARDIMCISI ÖLDÜ
Bombalı saldırıda Başika Cephesi Komutan Yardımcısı Mustafa Goran'ın bombalı araç saldırısı sonucu öldürüldüğü belirtildi. Operasyonun başladığı bölgedeki peşmerge komutanları hareketin amacının Başika'da kontrolü sağlayıp, daha sonra kuzeydeki Tılkef ilçesini kurtarmak olduğunu kaydetti. Naveran Cephesi'ndeki peşmergenin de mevzileri yıkarak harekete geçtiği aktarıldı. Peşmerge bölgede DEAŞ'a ait bir İHA'yı düşürdü. Rudaw, peşmergenin 6 Ağustos 2014'ten beri bu cephede ilk kez ilerleme kaydettiğini yazdı. Anadolu Ajansı, peşmergenin Başika çevresinde 12 köyü DEAŞ'tan kurtardığını aktardı. Peşmergenin Musul Barajı cephesinde de operasyonlarını sürdürdüğü burada bulunan Kani Şirin köyündeki DEAŞ'lıları abluklaya aldığı öğrenildi. Peşmergenin Başika kasabasına 1 kilometre mesafede olduğu belirtilirken Musul kent merkezine 5 kilometre daha yaklaşılmış olduğu kaydedildi. Bağdat yönetimine bağlı Irak ordusu ise Musul'a güneyden ve doğudan yaklaşmayı sürdürdüklerini duyurdu.

MUSUL'A 20 KİLOMETRE
Irak ordusunun en seçkin birliği olarak tanımlanan Terörle Mücadele Kuvvetleri'nin de katıldığı bir şafak operasyonuyla, Musul'un doğusundaki Bertilla kasabası ele geçirildi. Musul kent merkezine 20 kilometre mesafede bulunan Bertilla'daki çatışmalarda DEAŞ'ın Irak ordusuna dokuz adet bomba yüklü araçla saldırdığı ve bir Iraklı askeri öldürdüğü kaydedildi. Irark ordusu peşmergenin ele geçirmeye çalıştığı Başika'nın güneydoğusundaki Hemdaniye ilçesinde kısmen kontrolü sağlayıp, Başika'ya yöneldi.

PEŞMERGE SÖZCÜSÜ HELGURT HİKMET :

Yaralı peşmergeler Türkiye'de tedavi olacak
Peşmerge Sözcüsü Helgurt Hikmet Türkiye'nin operasyonda yaralanan peşmerge savaşçılarının tedavisini yapacağını belirterek şöyle konuştu: "Türkiye'nin Erbil Konsolosluğu ile görüştüm. Bana tedavide yardımcı olacaklarını söylediler. Zaten operasyondan birkaç gün önce DEAŞ'le çatışmada yaralanan 62 peşmerge askeri Ankara'da tedavi edilmişti" dedi. Hikmet, PKK bağlantılı Şengal Direniş Birlikleri'nin (YBŞ) operasyonda yer almayacağını belirtti.

ABD'Lİ KOMUTAN VLOESKY:

DEAŞ'ın liderleri Musul'dan kaçıyor
ABD'nin DEAŞ karşıtı koalisyonunun kara komutanı Tümgeneral Gary Vloesky, Apache helikopterlerinin DEAŞ mevzilerini hedef alarak saldırıya katkı sağladığını söyledi. Vloesky, DEAŞ liderlerinin halkın arasına karışarak Musul'dan kaçmaya çalıştığını, ancak alt tabakadaki yabancı teröristlerin fark edilme korkusu yüzünden şehri terk edemediğini" kaydetti. ABD, operasyondaki ilk kaybını da verdi. Bir askerin el yapımı bombanın patlaması sonucu öldüğü belirtildi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise teröristlerin Suriye'deki karargahları olan Rakka'ya doğru kaçtığını belirterek, "Bunların durdurulması gerekiyor" dedi. DEAŞ'ın lideri olarak bilinen Ebubekir Bağdadi'nin nerede bulunduğuna dair ise herhangi bir bilgi ortaya çıkmadı. Musul'da hâlâ 5 bin civarında DEAŞ militanının bulunduğu tahmin ediliyor.

SİVİLLERİ CANLI KALKAN YAPTILAR
Musul'u DEAŞ terör örgütünün elinden kurtarmak için başlatılan operasyonda, Irak ordusunun ve Peşmergenin Musul'a ilerleyişi yavaşlatmak isteyen DEAŞ'lı teröristler, araç lastiklerini ve ham petrol dolu hendekleri yaktığı için Musul yakınlarındaki Bartella ve Bakhdida köylerinden yükselen siyah dumanlar tüm bölgeyi kaplıyor. Musul'da sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaya başlayan DEAŞ, şehirden ayrılmak isteyen sivilleri ise infaz ediyor. Bugüne kadar 352 kilometre karelik alanı DEAŞ'tan temizlemeyi başaran Irak ordusu ve peşmergeler, hakimiyet sağladıkları bölgelerde olası intihar saldırılarına karşı da hendek kazmaya devam ediyor.
BİZE ULAŞIN