FETÖ, MÜSİAD ile aklanmaya çalışıyor

MÜSİAD Başkanı Olpak, FETÖ’nün iş dünyası örgütü TUSKON’dan kopup ‘aklanmak’ için MÜSİAD üyeliğine başvuranlar olduğunu belirterek “Artık üye alımında seçiciyiz. 2 yıllık üyenin referansıyla alıyoruz” dedi.

FETÖ, MÜSİAD ile aklanmaya çalışıyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak, 15 Temmuz'dan sonra 100'e yakın kişiyi üyelikten çıkardıklarını belirterek "Bu konuda son derece dikkatli davrandık. Gözaltı varsa merceğinizi büyütün, tutuklama varsa 2 kat büyütün dedik. Üyeliğine son verilenlerin sayısı 100'ü bulmadı" dedi.

FETÖ'nün iş dünyası örgütü TUSKON'dan kopanlardan 'aklanmak' için MÜSİAD üyeliği için başvuruda bulunanların da olduğunu anlatan Olpak "Ama sızıntılara karşı eskiye göre çok daha dikkatliyiz. Artık üye alma konusunda çok seçiciyiz, frende gidiyoruz. Ancak 2 yıllık üyelerimizin referansıyla üye alıyoruz ve bu kişilerin parasını değil, itibarını soruyoruz. Bu süreçte geri çevirdiğimiz çok insan oldu. Tarihimizde en fazla üyelik reddi kararı bu dönemde veriliyor" dedi. Olpak bu arada rakibini 'FETÖ'cü' diye lekelemeye çalışanlar olduğunu da dikkat çekti.

DİYANET 'GENÇLİK KOLLARI' İLE FETÖ TİPİ YAPILANMAYA SAVAŞ AÇIYOR

FETÖ SON 3 AYIMIZI ÇALDI

Olpak, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası verdikleri 'direnmeye ve üretmeye devam' mesajını, 'üretmeye ve büyümeye devam' şeklinde sürdürdüklerini söyledi. Olpak "Tabii ki direnmeye de devam ediyoruz. Ama hayatın da normalleşmesi gerek. 15 Temmuz'un sendrom kısmını atlatmalıyız. Üretimi sürdürmek yetmez, büyümeye de devam etmeliyiz" dedi. Ülkenin normalleşmesi gerektiğinin altını çizen Nail Olpak "Ben 55 yaşındayım, son 3 ayda hayatımda hiç konuşmadığım kadar FETÖ konuştuk, gündemimize oturup, 3 ayımızı çaldılar. Şimdi büyümeye odaklanmalıyız" diye devam etti.

MÜSİAD olarak bu süreçte hiçbir faaliyetlerine ara vermediklerini anlatan Olpak, "Hiçbir faaliyetimizi iptal etmediğimiz gibi, yapabiliyorsak dozunu da artırdık. 9-12 Kasım'da İstanbul CNR'da MÜSİAD EXPO Fuarı'mız var. Açılışını Cumhurbaşkanı'mız yapacak. Fuarda 700'e yakın şirket ürünlerini sergileyecek. Fuarı yabancı-yerli alıcılar ziyaret edecek" dedi.

DEV BULUŞMA KASIMDA

MÜSİAD EXPO'yla eş zamanlı olarak da yüksek teknoloji fuarı 3. High Tech Port MÜSİAD'ın da hayata geçeceğini vurgulayan MÜSİAD?Başkanı Olpak, 29-30 Kasım tarihleri arasında ise İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde Smart Connections temasıyla, 2. Global Satshow dünya uydu-uzay piyasalarının devlerini ağırlamaya hazırlanıyoruz. Piyasa değeri 100 milyar doları bulan dünyanın dev uydu şirketlerinin CEO'ları Global Satshow CEO Summit'te Türkiye'de bir araya gelecekler. Dünya uydu-uzay piyasalarına Türkiye'den yön verecekler. Bu etkinlik ESOA (EMEA Satellite Operators' Association- EMEA Uydu Operatörleri Birliği) ev sahipliğinde gerçekleşecek" diye anlattı.

FETÖ'NÜN ETKİN OLDUĞU ÜLKELERE ŞUBE

MÜSİAD olarak yurt içinde 70 şube, 86 noktada yurt dışında ise 65 ülke ve 170 noktada bulunduklarının altını çizen Olpak, dünya çapında şube açılışlarını da sürdürdüklerini ifade etti. Bu yılın sonuna kadar Makedonya, Seydişehir, Karaman, Malbourne, Tokyo, Batman ve Amsterdam'da şube açacaklarını vurgulayan Olpak, 2017'nin ilk çeyreğinde ise bunlara Azerbaycan, Tiflis, Pakistan, Strasburg, İngiltere, Kazakistan ve Belçika şubelerinin ekleneceğini ifade etti. Olpak, özellikle FETÖ'nün etkin olduğu bölgelere de yoğunlaşacaklarını belirterek "Mesela Makedonya ve Bakü, güçlü oldukları bölgeler. Azerbaycan'da şube açarken dahi zorlandık. Çünkü temsilcilik açarken bize izin verecek kişi FETÖ'cüydü" dedi. Olpak, 15 Temmuz sonrasında Güney Afrika'daki FETÖ nüfusunun 3'e katlandığını, Türkiye'den o bölgeye kaçan çok sayıda örgüt üyesi olduğunu duyduklarını sözlerine ekledi.

TÜSİAD'ın mazeretini anılarımda yazarım

Tüm bunların yanı sıra 15 Temmuz'u dünyaya anlatma çalışmalarının da sürdüğünü vurgulayan Nail Olpak "Bizimle yan yana durmaktan rahatsız olmayan herkesle bu işte beraber oluruz" diye konuştu. Bu doğrultuda, iktidar ve muhalefet temsilcileriyle birlikte

12-13 ülkeyi gezdiklerini vurgulayan Olpak, TÜSİAD'ın bu gezilerden sadece birini katıldığını belirtti. Olpak "15 Temmuz sonrasında, 18 Temmuz'da tüm sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte düzenlediğimiz basın toplantısına da TÜSİAD'ı davet ettik. Ben Cansen Hanım'ı bizzat arayıp çağırdım. Ancak gelmediler. TÜSİAD'ın bu davete katımamak için dile getirdiği mazereti ise artık anılarımı yazarken açıklarım" diye konuştu. Olpak, bugün yine benzer bir durumda, tereddüt etmeden aynı duruşu sergileyeceğini, TÜSİAD ve diğer sivil toplum kuruluşlarını tereddütsüz davet edeceğini ekledi.

Star

BİZE ULAŞIN