Hamza Celepoğlu'na Dink sorgusu

Hrant Dink cinayetinin jandarma ayağına ilişkin soruşturmada Em. General Hamza Celepoğlu'nun da aralarında bulunduğu 3 isim ifade veriyor.

Hamza Celepoğlu'na Dink sorgusu

Hrant Dink cinayetinin jandarma ayağına ilişkin soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı. Soruşturmayı yürüten Terör ve Örgütlü Suçlar Savcısı Gökalp Kökçü Eski jandarma görevlileri Muharrem Demirkale, Yavuz Karakaya ve Hamza Celepoglu'nu ifade için adliyeye getirtti. Dink soruşturmasından şüpheli olarak ifadelerine başvurulan üç eski jandarma, Terör ve örgütlü suçlar bürosu'nda sorguya alındı. Üç şüphelinin bir süre önce Sincan Cezaevi'nden Silivri Cezaevi'ne nakledildikleri öğrenildi.

Adana eski Jandarma Bölge Komutanı Hamza Celepoğlu MİT TIR'larının durdurulması olayında gündeme gelmişti. Cinayete adı karışan jandarma personellinin o dönem Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Değerlendirme Başkanlığı'nda yönetici olan Hamza Celepoğlu'na bağlı çalıştıkları belirlenmişti.

Trabzon eski Jandarma İstihbarat Müdürü Muharrem Demirkale ve Jandarma astsubay Yavuz Kaynarca ise 15 Temmuz gecesi darbe taraftarı askerlerle işbirliği yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınmıştı Üç isim de meslekten ihraç edilmişti.

BİZE ULAŞIN